Наразі у Херсоні будуть кілька протирадіаційних укриттів. Сам факт будівництва викликав доволі сильний резонанс у суспільстві, причому як у херсонців, які проживають в місті, так і у тих, хто виїхав. Основна пересторога людей: гучність будівництва притягує увагу росіян, від яких дрони з вибухівкою полюють зокрема за будівництвом. «Антикорупційний вимір» розповідає, що з укриттями у Херсоні і хто будує нині протирадіаційні та скільки це коштує бюджету.
На порталі публічних закупівель Прозорро наразі три закупівлі, пов’язані з будівництвом протирадіаційних укриттів у Херсоні на загальну суму 294,1 мільйона гривень. Всі укриття, щодо яких оприлюднена інформація в системі, будують на територіях шкіл. Також окремо виконують роботи з авторського та технічного нагляду, розробку та коригування кошторисів тощо.
Замовником всіх трьох укриттів є Управління капітального будівництва Херсонської міської ради. Підрядників, які виконують роботи, — два: ТОВ «Будпостач-СТСВ» (підряди на 89,9 та 109,2 млн грн) та ТОВ «Алсвіт-Плюс» (відповідно підряд на 95 млн грн).
Всі угоди на роботи з будівництва укриттів уклали у вересні і оприлюднили 19 та 20 вересня.
ТОВ «Будпостач-СТСВ» трохи більш як дев’ять років зареєстроване. Базується нині в Херсоні, але лише з липня 2024 року. До того мало іванофранківську та львівську реєстрації. Директор при цьому не змінювався з 2023 року.
Дані аналітичної платформи youcontrol.com.ua
У серпні 2024 року «Антикорупційний вимір» вже згадував цього підрядника: фірма проводила реконструкцію сховища з влаштуванням споруди подвійного призначення вартістю майже 101,4 мільйона гривень у херсонському перинатальному центрі. Але цікаво те, що ТОВ «Будпостач СТСВ» фігурує в кримінальній справі – про це є відповідна постанова суду, датована 17 січнем 2024 року.
На початку 2024 року підприємство фігурувало у справі про привласнення бюджетних коштів за попередньою змовою. В обґрунтуванні клопотання слідчий зазначив, що проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні від 05.07.2023 за фактом розтрати та привласнення бюджетних коштів службовими особами під час укладання договорів щодо капітального ремонту захисних споруд цивільного захисту м. Херсона за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України. Більше про це — у відповідному матеріалі.
Також журналісти дослідили, що до 2023 року досвід у тендерах за бюджетні кошти у компанії був доволі скромним: контракти на суму близько 150 тисяч гривень у 2016 році та трошки понад 32 тисяч у 2020-му. Але у 2023-му все різко змінилось: компанія отримує майже на 8,9 мільйона гривень «термінових» підрядів у Херсоні – тих самих, які проводять без процедури закупівель. Так сталось і цього разу: компанія отримала одразу два підряди на загальну суму майже 200 мільйонів гривень без тендеру, бо терміново. Слідство у справі, де фігурує ТОВ «Будпостач СТСВ», триває.
Інше підприємство, якому дістався підряд на протирадіаційне укриття вартістю близько 95 мільйонів, — ТОВ «Алсвіт-Плюс» — має київську реєстрацію і працює на ринку понад 10 років. Втім, нещодавно у компанії змінився власник: заснував її Георгіос Асіміс, але нині володіє та керує фірмою Олександр Солов’ян із Полтавщини. Раніше журналісти повідомляли, що фірма пов’язана з Михайлом Немировським та Ігорем Еренбургом: останній є депутатом Полтавської міської ради від партії «За Майбутнє» та очільником бюджетної комісії. І у цієї фірми «не все добре» з виконанням зобов’язань.
Так, журналісти «Слідство.Інфо» у травні 2024 року повідомляли про закупівлю, де підрядником було ТОВ «Алсвіт-Плюс» і де прокурори виявили переплату у майже 900 тис. грн на вартості будівельних матеріалів.
У квітні 2023 року Третя міська клінічна лікарня Полтавської міськради уклала договір з ТОВ «Алсвіт плюс». Ця компанія за 2,358 млн грн зобов’язалась відремонтувати рентгенологічне відділення.
Лікарня не проводила аукціону, як того вимагає закон, а сама обрала собі підрядника й підписала з ним угоду. У лікарні пояснили свій вибір тим, що компанія вже ремонтувала рентгенологічне відділення, але під час ремонту виникла потреба провести додаткові роботи. Через це уклали ще один додатковий договір з ТОВ «Алсвіт плюс». Зараз правоохоронці розслідують переплату на цій закупівлі.
«Проаналізувавши середньо ринкову вартість вищевказаних будівельних матеріалів встановлено, що вона нижча на 850 206 грн ніж та, що вказана в договорі», — кажуть правоохоронці.
В обидвох випадках наразі тривають слідчі дії: провина когось, хто завищив би ціни, не доведена.
Раніше «Антикорупційний вимір» повідомляв, як народний депутат з Херсонщини живе в будинку, який в рекордні строки «збудував» батько за 300 тисяч доларів