Національна служба здоров’я України перевірила медичні заклади Одещини, які вона фінансує за пакетом «Пологи». Виявилось, що пологові відділення дев’яти закладів мають дуже високий показник проведення кесаревих розтинів.
Про це під час брифінгу голови НЗСУ Наталії Гусак дізналась журналістка «Антикорупційного виміру». Так, дев’ять закладів Одещини упродовж першого півріччя 2024 року мають показник кількості кесаревих розтинів значно вищий за середній. Зокрема Пологовий будинок №2 в Одесі зі 152 пологів 75 провів способом кесаревого, що становить 49%.
Пологовий будинок №5 має такий самий відсоток кесаревих, що становить 397 пологів неприроднім шляхом з загальної кількості у 806 пологів. Пологовий будинок №1 в Одесі з 696 пологів виконав 261 кесарів розтин, що становить 38%. У пологовому відділенні міської клінічної лікарні №10 в Одесі 32% від загальної кількості пологів становлять кесареві — 88 з 241 пологів. Пологовий будинок №7 в Одесі провів 215 кесаревих з 665 пологів, що становить 32%.
Щодо Одеської області, то Арцизька центральна опорна лікарня за півріччя має 32% кесаревих розтинів (196 пологів, з яких 63 кесаревим розтином). В Подільській міській лікарні ця цифра сягає також 32% з 65 кесаревими розтинами з загальної кількості у 206 пологів. Роздільнянська багатопрофільна лікарня має 30% кесаревих за рік (198 пологів, з яких 60 кесаревим). У Доброславській багатопрофільній лікарні з 90 пологів 27 провели кесаревим розтином. Це — 30%. Водночас середній показник кесаревих розтинів по Україні не повинен перевищувати 20.
«Юридично вони порушують умови договору, та фактично вони порушують права пацієнтів. Високий відсоток кесаревих розтинів стимулюється самими лікарями. Для нас це неприйнятна ситуація. Ми вже бачимо негативні наслідки — збільшується кількість дітей, які потребують раннього втручання», — про це розповідає голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак.
Голова НСЗУ додала, що за пологи за допомогою кесаревого розтину лікарня не отримує від НСЗУ більше коштів, ніж за природні пологи. Проте після неприродного розродження є більші ризики післяопераційних ускладнень. Тобто йдеться про додаткові послуги, за які лікарня може отримати кошти.
Звідси, за словами Наталії Гусак, і виникає ситуація, коли в одному закладі загалом може бути 53% кесаревих розтинів, а на одного лікаря може припадати 70-80 відсотків таких операцій.
«Ми розуміємо, що на ринку неформальних платежів жінки у пологових будинках платять за кесарів розтин від 500 доларів і більше. Ця інформація буде цікава не тільки Національної служби здоров’я України. На наступний рік ми не закуповуватимемо послуги у лікарень, які мають більше 25% кесаревих розтинів», пояснила Наталія Гусак.
Читайте також: В Одесі ремонт пологового за 175 мільйонів доручили фірмі ексчиновника. Ціни в кошторисах завищені