Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

За публікацію даних з відкритих реєстрів загрожуватиме 8 років в’язниці: «Антикорупційний вимір» долучається до спільної заяви медійників проти законопроєкту №10242

У Верховній Раді України просувають законопроєкт, за яким за публікацію конфіденційних даних з публічних реєстрів загрожує кримінальне покарання у вигляді 8 років позбавлення волі. Редакція «Антикорупційного виміру» долучилась до спільної заяви медійників, закликаючи ВР не голосувати за цей законопроєкт, який наразі очікує повторного другого читання. 

Законопроєкт №10242 несе за собою кримінальну відповідальність за різні дії, які пов’язані з публікацією у відкритому доступі особистої інформації з публічних реєстрів. За оприлюднення таких даних загрожує покарання у вигляді 8 років позбавлення волі. Ця міра покарання свідчить про те, що даний «злочин» буде розцінюватись, як тяжкий. Під дію цієї статті найперше потрапляють журналісти, які працюють з відкритими даними, висвітлюють корупційні правопорушення та зловживання владою.

Інформація про розгляд законопроєкту №10242 з’явилась в медійному просторі лише сьогодні, 2 грудня. Хоча Верховна Рада України отримала його пропозицію ще в листопаді 2023 року. Ініціаторами законопроєкту виступили наступні народні депутати

  • Мамка Григорій, «Платформа за життя та мир» (раніше «ОПЗЖ»)
  • Захарченко Володимир, «Слуга народу»
  • Неклюдов Владлен, «Слуга народу»
  • Бужанський Максим, «Слуга народу»
  • Павлюк Максим, «Слуга народу»
  • Медяник В’ячеслав, «Слуга народу»
  • Іонушас Сергій, «Слуга народу»
  • Яцик Юлія, «Слуга народу»
  • Арешонков Володимир, депутатська група «Довіра»
  • Мамоян Суто, «Платформа за життя та мир» (раніше «ОПЗЖ»)

У січні цього року законопроєкт прийняли за основу. Наразі він очікує повторного другого читання. 

Ми, редакція «Антикорупційного виміру», приєднуємось до спільної заяви медійників, якою закликаємо Верховну Раду не голосувати за цей законопроєкт. 

«Учасники Медіаруху, а також медійні та правозахисні громадські організації України закликаємо народних депутатів України відмовитися від підтримки законопроєкту №10242 у його нинішній редакції. Цей законопроєкт несе суттєві загрози для свободи слова, роботи журналістів, захисту журналістських джерел та викривачів корупції в Україні», — йдеться в заяві.

Так, законопроєкт може серйозно обмежити роботу журналістів в Україні, особливо журналістів-розслідувачів. До прикладу, за публікації матеріалів про незаконне збагачення посадовців, автор може отримати 8 років позбавлення волі, попри те, що ця інформація міститься у публічних реєстрах і несе суспільний інтерес. 

Прийняття даного законопроєкту може розцінюватись як загроза свободі слова і тиск на медіаспільноту країни. 

Антикорупційний вимір