22 жовтня 2024 року стало відомо про відставку головного прокурора України Андрія Костіна на тлі скандалу з оформленням «липової» інвалідності регіональними прокурорами. Напередодні правоохоронці виявили масштабну схему зловживань у системі медико-соціальних комісій (МСЕК), які надають статус інвалідності. Наразі вирішено МСЕК ліквідувати.
Наявність інвалідності може давати прокурорам низку привілеїв. Зокрема підвищену пенсію. Але прокурори мають і інші лазівки, щоб отримати високі пенсійні виплати. Наприклад, вони через суд домагаються перерахунку пенсійних виплат за вислугу років. І, як правило, судді йдуть прокурорам на зустріч.
«Антикорупційний вимір» проаналізував, хто з миколаївських прокурорів вже отримує пенсію і хто вже судився за підвищення пенсії.
Що говорить закон
За законом, пенсія прокурорам призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року — страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Водночас розмір пенсії для прокурорів має і своє обмеження – згідно з законом, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Станом на зараз ця сума складає 23610 грн – з 5 січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, збільшено з 2093 грн до 2361 грн. Але на практиці деякі прокурори декларують значно більші пенсії. При цьому, нагадаємо, з пенсії не сплачується податок.
Як же вони цього досягають?
90% від заробітної плати
Схоже, приклад для миколаївських прокурорів, як підвищити пенсійні виплати, в першу чергу, подає головний прокурор області Денис Фальченко, який розпочав свій шлях на Харківщині. Так, ще у 2022 році він звернувся до харківського окружного адміністративного суду з позовом до пенсійного фонду, вимагаючи призначення пенсії за вислугу років з розрахунку 90 % від розміру його заробітної плати в миколаївській обласній прокуратурі. Сума його зарплати тоді складала 87 360 грн. Тобто він просив пенсію у 78624 грн. Нагадаємо, наразі Фальченку всього 42 роки.
Скриншот стану розгляду судових справ
До того він звертався до пенсійного фонду, однак йому відмовили. Але не відмовив суд, який задовольнив позов прокурора Миколаївської області і зобов’язав пенсійний фонд призначити Фальченку пенсію за вислугу років у розмірі понад 78 тис. грн. Пенсійний фонд у Харківській області ще мав і судовий збір сплатити.
Денис Фальченко. Фото «МикВісті»
Відомство намагалось судитись за скасування цього рішення. А тим часом Фальченко з 2023 року вже почав отримувати пенсію. Так, миколаївський прокурор задекларував за минулий рік 393 тис. грн пенсійних виплат. За скільки місяців набігла ця сума, невідомо. Зарплата прокурора наразі складає 1,5 млн грн за рік, тобто майже 130 тис. грн на місяць. Тож, цілком вірогідно, що за декілька років Фальченко знов піде до суду, щоб збільшити собі пенсію.
Більше знайти тих, хто судився за підвищення пенсії серед діючих прокурорів області, не вдалось. Проте низка обвинувачувачів у Миколаївській області вже отримує пенсії. Можливо, вони ще підуть до суду, щоб збільшити розмір виплат.
У межах визначених виплат
Так, пенсії, згідно з деклараціями, уже отримують керівник окружної прокуратури Миколаєва Євгеній Рябий, керівниця Вознесенської окружної прокуратури області Віта Денисенко, заступниця керівника окружної прокуратури Миколаївської області Марія Савицька й начальниця Врадіївського відділу Первомайської окружної прокуратури Миколаївської області Світлана Кейс.
У декларації за 2023 рік Євгеній Рябий зазначив 127 тис. грн пенсії та 1,4 млн грн заробітної плати. У порівнянні з 2022 роком пенсія прокурора Рябого зросла на три тисячі грн. Вперше пенсія як джерело доходу з’явилась у декларації посадовця у 2022 році.
Віта Денисенко за 2023 рік задекларувала 73 тис. грн пенсії. Її зарплатня складає 1,4 млн грн на рік. У порівнянні з 2022 роком заробітна плата та пенсія в декларації прокурорки майже не змінились. Вперше Віта Денисенко задекларувала пенсію у 2020 році. Тоді вона складала 45 тис. грн. Але, скоріш за все, це сума не за весь рік, а за декілька місяців.
За минулий рік Марія Савицька задекларувала 117 тис. грн пенсії та трохи більше млн грн заробітної плати. У 2022 році пенсія Савицької складала 100 тис. грн за рік, а зарплата – 208 тис. грн. Пенсію Савицька отримує, мінімум, з 2015 року. Тоді прокурорка декларувала майже 37 тис. грн пенсійних виплат.
Пенсія Світлани Кейс минулого року склала понад 70 тис. грн, зарплата – 1,1 млн грн. У 2022 році Кейс отримувала таку ж пенсію й таку ж заробітну плату. Вперше прокурорка задекларувала пенсію за 2020-й рік. Тоді вона вказала розмір виплати 23 тис. грн.
Суди після звільнення
Судяться за пенсію прокурори вже й після звільнення. Так, у судовому реєстрі можна знайти розгляд справи за позовом Володимира Володимировича Верцюха щодо перерахунку пенсії на підставі довідки з Офісу Генерального прокурора.
Як відомо з матеріалів справи, Володимир Верцюх працював в органах військової прокуратури в період з 1973 по 1995 роки. Й ось через 26 років після звільнення Верцюх вирішив відсудити собі більші виплати.
Скриншот стану розгляду судових справ
Миколаївський окружний адміністративний суд задовольнив позов експрокурора до пенсійного фонду, зобов’язавши перерахувати йому пенсію. Але невідомо, який саме розмір виплат він домігся.
Примітно, що керівником Баштанської окружної прокуратури Миколаївської області значиться Верцюх Володимир Володимирович – вірогідно, родич колишнього прокурора. Він, судячи з декларації, поки що пенсію не отримує.
Схоже, після звільнення Верцюх-старший став у Миколаєві адвокатом. У мережі можна знайти відео, на якому адвокат Володимир Верцюх начебто погрожує миколаївському журналісту. Через що саме стався конфлікт, невідомо.
Читайте також: Перший заступник прокурора Кіровоградської області, який в 36 років судиться за пенсію, пішов у відставку