Активні бойові дії призводять до гуманітарної катастрофи. Тисячі людей лишаються без своїх домівок, обстріли руйнують інфраструктурні об’єкти, переселенці тікають з окупації та війни в тилові регіони, економічний стан країни та добробут громадян знижуються. Тому гуманітарні проєкти та волонтерські ініціативи під час повномасштабної війни дуже важливі, адже вони націлені на допомогу як простим громадянам, так і фронту. Але, на жаль, завжди є ті, хто не проти «нажитись» на біді.
«Антикорупційний вимір» розбирався, які схеми розкрадання благодійної допомоги правоохоронці викрили в Миколаєві.
Продаж гуманітарки
28 листопада 2024 року миколаївська прокуратура повідомила: підозру в незаконному використанні гуманітарної допомоги отримали чотири волонтери благодійної організації та підприємець. За даними слідства, вони продавали продукти харчування, які надали донори для гуманітарної допомоги жителям Миколаєва.
Підозрювані отримували харчові раціони від Всесвітньої продовольчої програми ООН. Замість передачі продуктів людям, які їх потребували, вони розпаковували пакети, вилучали найдорожчі продукти, зривали маркування з позначками «Не для продажу» та «Гуманітарна допомога». Після цього продукти перепаковували в тару без маркування та збували на одному з ринків обласного центру.
Фото з сайту Миколаївської обласної прокуратури
Затримання, за повідомленням прокуратури, відбулось безпосередньо під час розвантаження чергової партії гуманітарної допомоги в місці її збуту. На цей час слідством підтверджено продаж товарів гуманітарної допомоги на суму понад 600 тис. грн.
У ході обшуків вилучено близько двох тисяч харчових раціонів, підготовлених до перепакування, понад 6,8 тис. коробок та близько 200 мішків з продуктами, понад 16 тис. банок консервів, які є гуманітарною допомогою, грошові кошти в сумі близько 5 млн грн, отримані від злочинної діяльності.
Наразі підозрювані отримали запобіжні заходи в вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави: підприємцю – у розмірі 6 млн грн, одному з волонтерів – 3 млн грн, іншим підозрюваним – по 1,2 млн грн. Слідство триває.
Подібні історії – коли розкрадають допомогу міжнародних партнерів – на жаль, кидають тінь на всіх волонтерів України. З початку повномасштабного вторгнення, за даними прокуратури, в Миколаєві та області правоохоронці відкрили 22 провадження за незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги. 10 осіб уже отримали підозри. Суд виніс два вироки стосовно трьох осіб.
В цю статистику входять не тільки випадки безпосередньо перепродажу чи розкрадання гуманітарної допомоги. Деякі підприємливі громадяни зуміли організувати й інші схеми наживи на благодійності під час війни.
Під виглядом авто для фронту
У березні 2024 року правоохоронці за допомоги військовослужбовця викрили схему наживи на благодійності. Річ у тому, що закон наразі дозволяє без митного оформлення та по спрощеній процедурі ввозити автівки для потреб Збройних сил України. Але якщо ці авто не передати захисникам, а продати, можна непогано заробити.
Так, виходячи із матеріалів слідства, правоохоронці припускають, що в січні 2024 року житель Миколаївської області Артем Б. зареєстрував «Благодійну фундацію «Авто для перемоги». Він залучив до «роботи» свого батька Андрія Б., який знятий з військового обліку. Той ганяв авто з Європи в Україну. А Артем продавав їх через інтернет. Примітно, правоохоронці, вважають, що свій бізнес Артем Б. розпочав ще у грудні 2023 року, не маючи оформлення благодійної організації.
Скриншот з вебсайту Судова влада України: стану розгляду судових справ
Начебто він домовився з благодійним фондом «Чому так?», використовуючи реквізити організації для реєстрації автомобілів як предметів гуманітарної допомоги. Більш того він продавав пригнані з Європи автівки військовослужбовцям, оформлюючи акти приймання-передачі автівок як предметів гуманітарної допомоги.
Згідно з інформацією з судової ухвали, Андрій Б. зумів реалізувати шість автівок через фонд «Чому так?» і фундацію «Авто для перемоги». Авто ганяли з Литви та Польщі. Один з військовослужбовців, схоже, і звернувся до правоохоронних органів щодо незаконної діяльності підприємця. Окрім організації «Авто для перемоги» у квітні 2024 року він також зареєстрував «Благодійний фонд «Допомога фронту». «Допомагав» коштом самих військовослужбовців.
Щодо фонду «Чому так?», який також «засвітився» в матеріалах справи, його зареєстрували у 2022 році. Засновником організації значиться житель Миколаєва Шмавон Аванесян. Примітно, що телефон, вказаний при реєстрації цього фонду, також є на одному з сайтів з продажу авто. Продавцем вказаний якийсь Артем.
Журналісти «Антикорупційного виміру» поспілкувались із Шмавоном Аванесяном і з іншим представником його організації, який не представився. Аванесян знайомство із Артемом Б. чи Андрієм Б. заперечує:
«Щодо конкретних цих персонажів, що в них якась підозра, це я чую від вас. До нас ніяких питань по цих людях не було. Ми возимо гуманітарну допомогу, зокрема машини… Як тільки це все почалось (повномасштабне вторгнення – ред.), ми почали возити гуманітарку… Люди звернулись до нас (мова про знайомого Буткевича з Одеси, а не самого Буткевича – ред.). Буткевичей цих ми не знаємо. Ми їх не бачили. Ці хлопці самі їздили в Польщу, самі купували ці машини, самі привозили, самі віддавали, що цікаво — військовим. У мене на ці машини є всі акти приймання-передачі на військових. Коли їх заарештували, до нас питань ніяких не було… Обшуки в нас не можуть провести, бо ми живемо в Європі вже багато років. Жодних обшуків ніхто не проводив у нас. Ми займаємось доставкою гуманітарної допомоги. Особисто ми нічого не продаємо й не купляємо, з нікого жодних грошей не беремо, не маємо рахунку».
Окрім благодійного фонду, Аванесян є керівником громадської організації «Чому так?», яку зареєстрували у 2017 році.
Скриншот YouControl
Засновниками цього ГО значаться сім осіб. Один з них Максим Оленицький у 2020 році балотувався до Миколаївської міської ради від партії «Разом сила». Представники цієї партії заявляли, що відстоюють інтереси власників автомобілів на європейських номерах.
Скриншот YouControl
Щодо родини Буткевичей, то вони отримали підозру. В червні Центральний суд Миколаєва визначив запобіжний захід для Артема Б. у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави в розмірі шести млн грн. В жовтні розмір застави для Артема був у рази зменшений до 233 тис. грн. Така ж застава призначена і для його батька Андрія Б. Примітно, що в рамках провадження суд наклав арешт на низку автівок. Такий ось виходить бізнес під виглядом постачання авто для військовослужбовців.
Вода на шість мільйонів
З літа 2023 року триває розслідування у справі постачання питної води миколаївцям. Спочатку правоохоронці кваліфікували справу лише за статтею незаконного видобування корисних копалин. Але пізніше додалась і стаття про незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги.
За матеріалами слідства, група осіб у Миколаєві організувала незаконний видобуток підземних вод з подальшим виробництвом, фасуванням та реалізацією питної води населенню й індивідуальним споживачам без отримання спеціального дозволу на користування надрами. Правоохоронці оцінюють шкоду у 6,4 млн грн. Примітно, що саме в цей час Миколаїв гостро потерпав від нестачі питної води – російські окупанти пошкодили водогін, відновити який немає змоги, зокрема через підрив російськими загарбниками Каховської ГЕС. Місто досі без централізованого постачання питної води.
Окрім незаконного видобутку необхідної місту питної води зловмисники організували рекламну кампанію для продажу води під торговою маркою «H2О для всієї сім`ї».
В мережі ми знайшли веб-сайт під згаданим брендом. Також є сторінки в фейсбук і інстаграм. Компанія, що постачає воду під згаданим брендом, називається «Парм інвест». ТОВ зареєстрували у 2017 році в Миколаєві. Наразі власницею компанії значиться Інна Мітенко. Вона також є засновницею ще двох компаній.
Скриншот YouControl
На одній з них варто зупинитись детальніше. Так, раніше Інна Мітенко була головною бухгалтеркою ТОВ «Крістал капітал», а засновником цього підприємства значився миколаївський адвокат Євген Близнюк. Він був дотичний до низки підприємств, зокрема ПП «Інтерлєгіс». Наразі ця компанія належить Наталі Абрамівні Єнтіній. Як писало у 2015 році видання НікЦентр, рекламна агенція «Мармелад», до якої входила компанія «Інтерлєгіс», отримувало велику кількість дозволів на встановлення зовнішньої реклами в місті.
За інформацією журналістів, Наталя Єнтіна, схоже, є родичкою колишнього миколаївського депутата від проросійської партії «Наш край» Владислава Єнтіна. В матеріалах справи про незаконний видобуток води засвітився якраз колишній депутат, якого слідчі вважають одним з потенційних організаторів схеми. У 2022 році видання «МикВісті» повідомило, що власника компанії з постачання бутильованої води під брендом «H2O» Владислава Є. відправили під нічний домашній арешт – тоді він був підозрюваним по справі щодо ймовірного розкрадання бочок для зберігання води вартістю приблизно 800 тис. грн. Бочки надала благодійна організація.
Наразі триває судовий розгляд по цій справі.
Скриншот стану розгляду судових справ
Однак у судовому реєстрі можна знайти лише одну ухвалу від 14 листопада минулого року про призначення підготовчого засідання для розгляду справи.
Владислав Є. вже у статусі обвинуваченого. Судячи з профілю Владислава в соцмережі, він не перебуває в СІЗО. Ба більше, схоже, Інна Мітенко – за документами, власниця «Парм інвест» – є дружиною або співмешканкою Владислава.
Владислав Єнтін і Інна Мітенко. Фото фейсбук
Варто також зазначити, що у справі про незаконний видобуток води «засвітилась» компанія «Парм інвест плюс», яка, за паперами, належить родичці Єнтіна Аллі Олегівні Єнтіній.
Скриншот стану розгляду судових справ
Примітно, що людина з таким же ПІБ фінансувала на виборах 2019 року кандидатів у депутати від партії «Слуга народу», витративши близько 120 тис. грн.
Скриншот YouControl
Алла Є. також проходить обвинуваченою у справі про ймовірне розкрадання бочок під воду.
Скриншот YouControl
Обидва підприємства — ТОВ «Парм інвест» і ТОВ «Парм інвест плюс», — отримують бюджетні підряди. Так, компанія «Парм інвест» уклала договорів на загальну суму 2,19 млн грн, ТОВ «Парм інвест плюс» — мільйон грн. Остання — підписувала угоди бюджетним коштом, попри кримінальне розслідування.
Журналісти «Антикорупційного виміру» написали Владиславу Є. в фейсбуці з проханням прокоментувати кримінальну справу про незаконний видобуток води. Він зазначив, що справа наразі у слідчого, судом заборонено розголошувати інформацію по справі. Але потім все ж таки надав декілька коментарів. За його словами, його компанії воду не добувають, а купують, згідно з договорами:
«У нас у Миколаєві вже більше 400 свердловин, з яких оформлені тільки 10-12 штук. Усе місто і всі підприємства сидять на свердловинах і добувають воду для власних виробництв і продажу. А «Парм інвест» і «Парм інвест плюс» не добувають». Також Владислав заперечив надання послуг реклами «H2О для всієї сім`ї» компанією «Інтерлєгіс» і агенцією «Мармелад». На питання, чи взагалі «H2О для всієї сім`ї» замовляло рекламу, він зазначив, що може бути, але навряд.
Таким чином, з одного боку мільйони людей і волонтерські організації допомагають жителям України та фронту, але знаходяться й ті, хто, як вважають правоохоронці, “наживається” на війні, вигадуючи різні схеми заробітку. Крапки у цих справах розставить суд.