Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

Не всі «за»: В Раді готують скасування закону, який підпорядковує НАБУ та САП Генпрокурору

Народний депутат Ярослав Железняк заявив про підготовку юридичних та політичних кроків для скасування закону №12414, який підпорядковує НАБУ та САП Генпрокурору. Закон викликав критику серед громадськості та міжнародних партнерів, адже ставить під сумнів незалежність антикорупційної інфраструктури.

За словами Железняка, вже сьогодні він разом з колегами пояснює представникам МВФ, Євросоюзу та Світового банку наслідки цього рішення. Незалежність НАБУ та САП була серед ключових умов міжнародної фінансової підтримки.

Також депутат анонсував реєстрацію законопроєкту про повне скасування ухваленого закону та підготовку конституційного подання. Наразі збирають підписи 45 народних депутатів. Ярослав Железняк пообіцяв публічно показати тих, хто відмовиться підписати.

Крім цього, депутат анонсував інформаційну кампанію, щоби не дати забути про ухвалення закону в турборежимі з порушенням регламенту.
«Розрахунок Офісу президента на те, що вже сьогодні всі забудуть. Думаю на таку реакцію, як вчора вони не розраховували», — пише нардеп на своїй сторінці у Facebook.

Напередодні, ввечері 22 липня, Володимир Зеленський підписав закон, який підпорядковує НАБУ та САП Генеральній прокуратурі, фактично позбавляючи ці інституції незалежності. Водночас у кількох містах та в Одесі протестували проти підписання законопроєкту. 

Як писала редакція «Антикорупційного виміру» раніше, у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі напередодні голосування попереджали, що закон дає Генпрокурору повноваження витребовувати будь-яку справу НАБУ і САП, передавати її іншим органам, вирішувати спори про підслідність, давати вказівки антикорупційним прокурорам і навіть одноосібно закривати провадження щодо високопосадовців.

Також Генпрокурор за новими правилами отримає монопольне право формувати групу прокурорів у справі, позбавивши цього повноваження керівника САП. У самому НАБУ заявляють: після ухвалення змін їхні детективи будуть змушені виконувати прямі вказівки з Офісу Генпрокурора. А в разі відмови справу можуть передати іншому органу. Таким чином, Бюро втратить незалежність і буде перетворене на підрозділ підконтрольний владі.

Вранці 21 липня співробітники СБУ та Офісу Генпрокурора провели масштабні обшуки в працівників НАБУ та САП без ухвал суду та за відсутності керівництва антикорупційних органів. За даними НАБУ, йдеться щонайменше про 70 обшуків, які стосуються 15 співробітників Бюро. У САП підтвердили: СБУ без попередження перевіряє дотримання режиму держтаємниці, що надало їм доступ до негласних оперативних матеріалів, зокрема в справах проти посадовців і силовиків.

Антикорупційний вимір