Увечері 23 липня на Дерибасівській в Одесі вдруге відбулась акція протесту проти скандального закону №12414, який позбавляє незалежності Національне антикорупційне бюро та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. Напередодні закон підписав президент Володимир Зеленський.
За інформацією «Антикорупційного виміру», на мітинг зібралося близько півтисячі людей. Учасники акції стояли навпроти Міського саду з плакатами «Геть такий закон», «Захистіть НАБУ» та «Руки геть від САП». У натовпі лунали гасла «Ганьба!» та Державний гімн.










Напередодні інформацію про збір людей на акцію протесту оприлюднили діячі з ГО «Робимо вам нерви». Водночас вже під час самого протесту до мітингувальників доєднувались перехожі.
За півтори години учасники акції рушили маршем через центр міста до Думської площі, яку нині перейменовано на Біржову. Там продовжили мітинг біля мерії. Під час протесту згадали також про українських військовополонених із «Азовсталі», наголошуючи, що боротьба за справедливість має відбуватись і всередині країни.




По завершенню акції біля пам’ятника Пушкіну громадськість залишила банери та картонні таблички з вимогами захистити незалежність антикорупційних інституцій.

Фото: Соцмережі
Одеса — не єдине місто, де цього дня люди вийшли на вулиці з вимогою не знищувати незалежність антикорупційної системи. Подібні акції пройшли ще в низці обласних центрів України.





Фото: Анастасія Зубова, Кропивницький
Нагадаємо, ввечері 22 липня, Володимир Зеленський підписав закон, який підпорядковує НАБУ та САП Генеральній прокуратурі, фактично позбавляючи ці інституції незалежності. Того дня у кількох містах та в Одесі протестували проти підписання законопроєкту.
Як писала редакція «Антикорупційного виміру» раніше, у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі попереджали, що закон дає Генпрокурору повноваження витребовувати будь-яку справу НАБУ і САП, передавати її іншим органам, вирішувати спори про підслідність, давати вказівки антикорупційним прокурорам і навіть одноосібно закривати провадження щодо високопосадовців.
Також Генпрокурор за новими правилами отримає монопольне право формувати групу прокурорів у справі, позбавивши цього повноваження керівника САП. У самому НАБУ заявляють: після ухвалення змін їхні детективи будуть змушені виконувати прямі вказівки з Офісу Генпрокурора. А в разі відмови справу можуть передати іншому органу. Таким чином, Бюро втратить незалежність і буде перетворене на підрозділ підконтрольний владі.
Вранці 21 липня співробітники СБУ та Офісу Генпрокурора провели масштабні обшуки в працівників НАБУ та САП без ухвал суду та за відсутності керівництва антикорупційних органів. За даними НАБУ, йдеться щонайменше про 70 обшуків, які стосуються 15 співробітників Бюро. У САП підтвердили: СБУ без попередження перевіряє дотримання режиму держтаємниці, що надало їм доступ до негласних оперативних матеріалів, зокрема в справах проти посадовців і силовиків.