Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

У Херсоні суд виніс вирок у масштабній схемі торгівлі «непридатністю до служби»

У квітні 2025 року Херсонський міський суд завершив розгляд справи про продаж фальшивих довідок про непридатність до військової служби. Йдеться про організовану групу з Херсонщини, яка під час повномасштабної війни надавала незаконні послуги виключення з військового обліку в обхід закону. 

З судового вироку відомо, що учасники схеми, серед яких працівники ЦНАПу, військові службовці та чиновники, забезпечували клієнтам документи з фейковими записами та вносили неправдиві дані до Єдиного державного реєстру військовозобов’язаних. Ціна питання — від 5,5 до 8 тисяч доларів.

Згідно з матеріалами справи, ключовими фігурантами стали чотири особи. Один займався пошуком клієнтів і грошовими розрахунками, інший — координував передачу коштів і документів між учасниками. Третій — виготовляв фальшиві посвідчення та штампи, а четвертий, старший солдат, — вносив неправдиві дані до реєстру. Саме він отримав вирок у цій справі. Йдеться про військовослужбовця Олександра Чумака. 

Схема діяла щонайменше з травня 2024 року до вересня того ж року. Гроші передавали в офісах, дворах і навіть у салоні Dacia Duster. Документи — тимчасові посвідчення та військові квитки — мали всі ознаки справжніх: печатки, штампи, дати, підписи. Загалом було зафіксовано щонайменше шість повноцінних реалізованих епізодів і один, який припинили правоохоронці в момент передачі хабаря.

Клієнти отримували документи, що дозволяли уникнути служби у воєнний час. У щонайменше двох випадках люди діяли під прикриттям поліції. Саме в момент передачі коштів 24 вересня 2024 року у ЦНАПі села Музиківка фігурантів затримали на гарячому.

Усі злочинні дії мали ознаки системності та координації: кожен учасник виконував свою роль. Одні шукали клієнтів і проводили переговори, інші готували документи, а треті вносили зміни в офіційні системи. Обвинувачений військовослужбовець Олександр Чумак визнав провину повністю. Згідно з вироком, його дії кваліфіковано за статтями 362 (несанкціонована зміна даних), 366 (службове підроблення) та 368 (одержання неправомірної вигоди) Кримінального кодексу України. 

Суд врахував пом’якшувальні обставини: щире каяття, відсутність попередніх судимостей, наявність малолітньої дитини та бажання продовжити службу в ЗСУ. За результатами угоди з прокурором, суд призначив покарання — 1 рік і 1 місяць тримання у дисциплінарному батальйоні замість позбавлення волі, конфіскацію майна та заборону обіймати посади у ТЦК на 2 роки. Вирок набрав законної сили.

Раніше Офіс Генпрокурора повідомив, що двоє начальників відділів ТЦК та оператор відділення обліку і бронювання на Херсонщині брали хабарі за фальшиві відстрочки для військовозобов’язаних. За версією слідчих, допомагала їм у тому співробітниця місцевого ЦНАПу, відповідальна за роботу з призовниками. 

Більше з Херсонський вимірБільше записів у Херсонський вимір »
Антикорупційний вимір