Під час широкомасштабної війни, Україна стикнулась з проблемами мобілізації. Й окрім накручених ворогом штучних наративів про «людоловів» і «жахливих тцкшників», у мобілізаційному процесі існують і цілком реальні проблемні точки. Роками в Україні мобілізація супроводжувалась корупційними скандалами, статки деяких воєнкомів при мізерній офіційній зарплаті вражали, а ухилитись від служби не було занадто складним завданням.
Протягом 20 років – з 2000-го по 2020-й – Приморський районний центр комплектації та соціальної підтримки в Одесі (зараз ТЦК) очолював Олег Леонідович Лобан. За час роботи, а він не тільки керував мобілізацією в місті, зокрема вже під час гібридної війни з рф, а ще був членом виконавчого комітету Одеської міської ради, діяльність Лобана була в фокусі журналістів – і через начебто придбану квартиру у Криму після анексії пів острова, й через недостовірне декларування, й через невідповідність способу життя офіційним доходам. А ще у 2014-му з’явилась інформація, що Лобан «агітує за росію» й «готовий радісно зустрічати російські війська». А міська рада попри це давала гроші його ГОшці на розвиток громадянського суспільства.
Наразі Олег Лобан на пенсії, пристрасті навколо нього вщухли, але, схоже, кримська квартира його колишньої дружини нікуди не поділась. А ще він через суд добився для себе чималої пенсії. В деталях розбирався «Антикорупційний вимір».
Надто дорогий для платників податків пенсіонер
У 2017 році Олег Лобан, коли ще працював на посаді воєнкома Приморського району Одеси відсудив собі збільшення пенсії. З ухвали суду відомо, що спочатку Лобан звернувся до пенсійного фонду, щоб йому перерахували пенсію на підставі довідок про заробітну плату. Але отримав відмову. Тому він пішов у суд.
З рішення суду відомо, що Олег Лобан дослужився до полковника, службу проходив ще з 1975 року і є учасником бойових дій. Підставою для перерахунку пенсії зокрема стала участь Олега Лобана в антитерористичній операції, яка була оголошена 13 квітня 2014 року на сході України. Лобан брав у ній участь всього три тижні — в період з 15 листопада 2014 року по 6 грудня 2014 року. Він «перебував у службовому відрядженні у складі сил та засобів, які залучаються та беруть участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей». Що саме він робив у цьому відрядженні, невідомо. Проте, перерахунку пенсії добився.
А минулого року, вже після звільнення з посади воєнкома, Лобан знов пішов у суд за перерахунком виплат – пенсійний фонд обмежив розмір пенсії для скандального експосадовця. Тож він через суд домігся, що з жовтня 2024 року розмір його пенсії складає понад 46 тис. грн на місяць. Крім цього Олегу Лобану ще й мали виплатити додатково майже 650 тис. грн.
Тож, колишній воєнком, участь якого в бойових діях під час АТО склала всього три тижні, недешево обходиться платникам податків.
Незрозумілі статки
Статки Олега Лобана вельми великі. Так, на момент звільнення у 2020 році Лобан задекларував квартиру в Одесі площею 42,5 кв. м, гараж на 72,8 «квадрати», земельну ділянку площею 66 квадратних метрів. Крім цього він спільно володіє ще однією квартирою площею 67,7 кв. м. Також Олег Лобан вказав майно своєї співмешканки Тетяни Бочкарьової – квартира на 166,6 «квадратів» в Одесі. Вказане майно він здобув у 2005-2017 рр.
Примітно, що реєстр прав на нерухоме майно дає інформацію, що Олег Лобан є власником земельної ділянки на вул. Жуковського, 22 (нова назва вулиці Караванського). Це земля в самому центрі міста й коштує чимало. До речі, саме там, схоже, розташовувався й гараж на 72,8 кв метрів. Але станом на зараз, вірогідно, Олег Лобан ним уже не володіє офіційно. Землю в центрі Одеси Лобан оформив у 2014 році.


Жуковського (Караванського), 22. Скриншот з гугл-мапи
Там же в родини Лобанів була або є досі квартира – так, колишня або й досі офіційна дружина Олега Лобана Світлана, з якою він через суд намагався розлучитись з 2017 року, у 2006-му очолила ОСББ «Ісаак Бабель», юридична адреса якого Жуковського (Караванського), 22. У 2014-му керівником ОСББ став безпосередньо Олег Лобан.

Скриншот YouControl
На особі колишньої дружини Олега Лобана, хоча невідомо, чи розлучились вони офіційно, варто зупинитись детальніше. У 2008 році Світлана Лобан зареєструвалась як ФОП з головним КВЕДом «діяльність релігійних організацій». У 2016 році видання «УСІ» опублікувало матеріал про те, що за дружиною тодішнього воєнкома Олега Лобана чимало нерухомості, не вказаної в декларації посадовця, зокрема квартира в окупованому рф Криму. Оформила цю нерухомість Світлана Лобан уже після анексії пів острова 9 квітня 2014 року. Наразі стаття з сайту «УСІ» зникла, але її передрукували інші портали.
Станом на зараз у реєстрі нерухомості Світлана Геннадіївна Лобан досі значиться власницею квартири в Сімферополі площею 55,7 кв. м. Те, що йдеться саме про колишню дружину одеського воєнкома, додатково вказує той факт, що власниця не має ідентифікаційного коду через релігійні переконання.

Чи є цей актив досі за родиною Лобанів, невідомо, враховуючи, що наразі Крим під російською юрисдикцією. Але щоб його продати, ймовірно, Світлані Лобан довелось би отримати російські документи.
Примітно, що з покупкою кримської квартири родиною одеського воєнкома у 2018 році обіцяв розібратись тодішній міністр оборони Степан Полторак, писало видання «Цензор.нет», але Олег Лобан спокійно «досидів» до 2020 року без жодних претензій через сумнівний актив.
Але постає питання: як Лобан, який все життя віддав військовій службі й довгий час офіційно заробляв копійки – наприклад, у декларації за 2016 рік Лобан вказав заробітну плату на рівні 12 тис. грн на міс., зміг накопичити цінну нерухомість?
Пляжні махінації
Окрім роботи воєнкомом у Приморському районі та діяльності в виконавчому комітеті Одеської міської ради, Олег Лобан двічі був кандидатом у місцеві депутати від партії чинного мера Одеси Геннадія Труханова «Довіряй ділам». Двічі – у 2015 і 2020 роках – його не обирали. Але примітно, що балотувався він як представник ГО «Спілка сприяння військовослужбовцям та ветеранам м. Одеси».
Як раніше писав «Антикорупційний вимір», ця спілка отримувала бюджетні гроші на розвиток громадянського суспільства. Так, тільки у 2021 році ГО отримала від міської ради 440 тис. грн. При цьому спілка «засвітилась» у кримінальному провадженні щодо можливих махінацій із одеським пляжем.
З матеріалів справи відомо, що спілка у 2018 році отримала в оренду на підставі розпорядження одеського міського голови ділянку штучного пляжу площею 2110 кв. м. на території «Отради». За версією слідства, представники спілки використовують пляж для одержання неправомірної вигоди, перешкоджають громадянам безоплатно користуватись пляжем.
Перевірка орендованого пляжу показала, що на його території розміщали понад 100 шезлонгів, 10 бунгало, 12 великих парасолів, барну стійку, де продавали продукти. За користування пляжем з відвідувачів брали плату. Непогана виходила допомога ветеранам та військовослужбовцям. Остання ухвала, знайдена в судовому реєстрі по цій справі, датована 2019 роком. Схоже, розслідування, яке проводила військова прокуратура Південного регіону, нічим не завершилось. А в Олега Лобана тим часом вочевидь, справи йдуть геть непогано.
Читайте також: Засудженого за події 2 травня 2014 року Дмитра Фучеджи так і не подали в міжнародний розшук