Херсонський міський суд визнав винним Михайла Локтєва у службовій недбалості під час технічного нагляду за реставрацією Херсонського обласного художнього музею імені Олексія Шовкуненка. Його дії призвели до незаконного перерахування майже 28,5 мільйонів гривень бюджетних коштів за фактично не виконані роботи.
Як встановив суд, у 2021 році Локтєв, який мав кваліфікацію інженера технічного нагляду й уклав відповідний договір з Департаментом розвитку територій Херсонської ОДА, формально затвердив низку актів приймання будівельних робіт, які насправді не виконувалися. Йдеться про реконструкцію та пристосування будівлі музею-памʼятки архітектури й історії. На підставі цих актів підряднику ТОВ «ОДЕСМІСЬКБУД» із держбюджету перерахували понад 32 мільйони гривень. Водночас фактично роботи виконані лише на 4,1 мільйона гривень, що підтвердили експертизи.
Локтєв, згідно з матеріалами справи, мав повноваження зупиняти роботи, вимагати документи, перевіряти відповідність матеріалів, контролювати якість і обсяг будівництва. Проте, попри реальні можливості перевірити надану підрядником документацію, він підписав чотири пакети актів, чим фактично підтвердив фіктивне виконання робіт.
Слідство встановило, що дії Локтєва стали підставою для перерахування бюджетних коштів, хоча роботи не проводились або проводились частково. Внаслідок цього державі завдано збитків на понад 28,4 мільйона гривень.
Інженер Михайло Локтєв визнав провину й уклав угоду з прокурором. Він зобовʼязався надати свідчення в інших кримінальних провадженнях щодо заволодіння бюджетними коштами під час цієї ж реставрації. Зокрема, щодо дій підрядників і представників обласної влади.
Суд затвердив угоду про визнання винуватості та призначив Локтєву покарання: 4 роки позбавлення волі умовно, 1 рік заборони обіймати посади з адмінфункціями, а також штраф у розмірі 4 250 гривень.
Редакція «Антикорупційного виміру» писала про цю справу. У 2021 році Херсонський обласний художній музей імені Олексія Шовкуненка став об’єктом проєкту «Велика реставрація». Тоді департамент розвитку територій Херсонської ОДА уклав угоду на понад 94 мільйони гривень з одеською компанією ТОВ «Одесміськбуд». Але вже у 2025-му слідство встановило, що значна частина бюджетних коштів — близько 28,5 мільйона гривень — була виведена через завищення обсягів робіт. Директору компанії заочно повідомили про підозру у заволодінні коштами в особливо великих розмірах.
У музеї розповіли, що з перших днів мали претензії до підрядника. Роботи виконувались грубо й непрофесійно, а компанія, не маючи досвіду в реставрації, пропонувала замінити історичну ліпнину пінопластовим декором і ламала рустовані стіни будівлі. Після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року підрядник покинув об’єкт, залишивши музей без вікон і перекриттів, що спричинило додаткові ризики для пам’ятки архітектури.
Нагадаємо, раніше Херсонський обласний художній музей імені Олексія Шовкуненка розграбували під час російської окупації міста. За різними оцінками, російські військові вивезли з музею близько 10 тисяч експонатів — приблизно 80% колекції. Зникли картини українських, російських та інших митців, а також техніка й меблі. Працівники музею досі ідентифікують викрадені твори, які з’являються на відео або виставках у тимчасово окупованому Криму. Водночас музей уклав угоду з поліцією охорони на суму 1,4 мільйона гривень попри те, що більшість цінностей уже вивезено. У договорі наголошено, що навіть розграбовані музейні приміщення підлягають обов’язковій охороні згідно з урядовими постановами, оскільки вони залишаються об’єктами державної культурної спадщини.