На Херсонщині компанія «Глобал Білд Інжиніринг», пов’язана із заступником голови ОВА Антоном Самойленком, отримала 280 мільйонів гривень на фортифікаційні роботи. Журналісти Bihus.Info виявили, що матеріали для робіт закуповувались не напряму, а через фірму-прокладку з багатомільйонною націнкою. Переплата лише на блоках і пірамідах могла сягнути 35 мільйонів гривень. Попри це, чиновник спростовує свою причетність і називає розслідування «журналістською імпровізацією».
Завищили ціни через компанію-прокладку
На Херсонщині фортифікаційні роботи виконує фірма «Глобал Білд Інжиніринг», якій виділили на це 280 мільйонів гривень. Про підрядника раніше вже робили розслідування журналісти Bihus.Info, зокрема вони знайшли зв’язок компанії із заступником голови Херсонської ОДА Антоном Самойленком.
Фірма для виконання робіт придбала матеріали не у виробника, а через так звану «прокладку» — новостворену компанію «Дніпро Промснаб Торг». Є ймовірність, що фірму створили навмисне для подальшого продажу зацікавленим особами під конкретні задачі. Компанію зареєстрували лише 20 березня 2024 року, того ж року вона встигла отримати контрактів на майже 25,3 мільйона гривень.

Саме ця фірма закуповувала протитанкові піраміди та блоки у виробників і продавала ТОВ «Глобал Білд Інжиніринг». Продаж відбувався зі значною націнкою, як виявило розслідування. Переплата лише на цих товарах, за підрахунками журналістів, може становити 35 мільйонів гривень.
«Де вони взяли акти?»: Посадовець Херсонської ОВА все спростовує
У цій історії засвітився й заступник начальника Херсонської ОВА Антон Самойленко. У розслідуванні Bihus.Info посадовець засвітився ще рік тому — це також стосувалось переплати на тендерах. Журналісти виявили, що через одного з підставних менеджерів він пов’язаний з фірмами, які отримали мільйонні підряди на відбудову. А його дружина є однією зі співвласниць компанії, яка надає техніку тендерним щасливчикам.
Тоді Антон Самойленко не приховував, що знайомий з усіма підрядниками: «Для мене вони всі знайомі, розумієте? Абсолютно всі знайомі», — прокоментував посадовець.
Наразі його коментарі відрізняються: тепер він каже, що не має жодних особистих або ділових зв’язків з компанією «Глобал Білд Інжиніринг».
«Мені відома ця компанія з професійної моєї діяльності. Я знаю, їй близько 10 років. Вона працює на території всієї України за різними замовленнями. І обрання її підрядником на будівництво фортифікацій на Херсонщині відбувалося прозоро, за законними процедурами», — сказав Самойленко.
За його словами, жодних фактів недобросовісного виконання робіт цією компанією не було, як і кримінальних справ з приводу попереднього розслідування про відновлення школи. Відтак, і зауважень до цієї компанії у нього немає.
Компанія засвітилась в кримінальних справах, одна з судових ухвал датована травнем 2024 року. Тоді громадська організація «Платформа Громадський контроль» заявила до НАБУ про ймовірну корупцію під час капремонту Високопільської школи на Херсонщині, де підрядник — компанія «Глобал Білд Інжиніринг» — нібито завищила ціни на матеріали на понад 4,6 мільйона гривень.
Однак НАБУ не внесло ці дані до ЄРДР і не почало розслідування. Організація проаналізувала кошторис і навела приклади завищених цін — наприклад, клапани Danfoss у кошторисі були по 5300 гривень, а на ринку — по 1000 гривень; дошки SMART Board — по 160 тисяч гривень замість 38 тисячі гривень. Суд визнав бездіяльність НАБУ незаконною і зобов’язав внести відомості про ймовірне правопорушення до ЄРДР.
Щодо закупівлі не напряму, а у посередника, Самойленко запевняє: таких даних в обласної адміністрації немає.
«Ми як замовники не маємо права вказувати підряднику, де йому що і як купувати. Є договірні ціни, які вони виконують. Фортифікація будувалась під грифом «секретно», і лише ті, хто має відповідний доступ, можуть аналізувати акти виконаних робіт. Тому на це питання я відповісти не можу», — сказав посадовець.
Щодо суми переплат, про яку повідомляють журналісти, він висловив сумнів:
«Як вони це порахували? Де взяли акти? Хто їм їх надав? Це, на мою думку, журналістська імпровізація. Я вважаю, що це недоцільний аналіз».
Самойленко також спростував використання у фортифікаційних роботах так званих «лего-блоків», про які згадували в розслідуванні. За його словами, в Херсонській області використовувалися виключно бетонні блоки ФБС — їх було близько тисячі по всій області. Ціна одного складала орієнтовно 3000 гривень.
«Для фортифікацій також використовували піраміди — їх закупили близько 150 тисяч штук, витративши загалом 240 мільйонів гривень на всіх підрядників», — додав він.
Усього до будівництва було залучено вісім підрядних компаній, більшість із яких добре відомі на ринку.
«Фортифікація в Херсонській області обійшлася в майже два мільярди гривень. Це проєкт «під ключ», до якого було залучено багато людей. Вони працювали в умовах ризику, деякі зазнали втрат — зокрема й у техніці. І прикро, коли в інформаційному просторі з’являються дані про нібито збитки на продукти, яких не існує», — зазначив Самойленко.
Читайте також: Правоохоронці Кіровоградщини шукають корупцію в будівництві фортифікацій на майже пів мільярда гривень