Ситуація з електропостачанням критична не лише в Одесі, а й по всій Україні, але перші мітинги через відсутність світла почалися саме в нашому місті. Цим зокрема скористались російські пропагандистські інформканали з метою підірвати українське суспільство з середини.
Одеська влада жодним чином не підключилась до вирішення проблем місцевих жителів, а взагалі самоусунулась від ситуації.
При цьому, гроші, вочевидь, в одеському бюджеті навіть під час повномасштабної війни є, але не на потреби містян. Так, наприклад, на «Муніципальну варту» – так звану труханівську армію – в тиловому місті збільшили видатки в поточному році більше, ніж вдвічі. Так, утримання «муніципалів» у 2022 році обходиться одеситам уже у 106 мільйонів гривень.
ГО «Зелений лист» розбиралась у ситуації.
Країна-терорист б’є по мирному населенню
Передумовою подій став масований ракетний обстріл території України російськими окупантами 15 листопада, коли було випущено понад 90 ракет. Деякі з цих ракет змогли прорватися крізь протиракетну оборону України та уразити об’єкти критичної інфраструктури.
17 листопада ракетний удар, хоча й не такий масований, повторився. Через обстріли з ладу були виведені декілька крупних енергетичних об’єктів, адже виник дефіцит електроенергії в системі.
Компанія «Укренерго» запровадила екстрені відключення електрики для збалансування енергосистеми та уникнення аварій у мережі по всій території України. На декілька діб українські населені пункти отримували електроенергію буквально по годинах. Деякі будинки в нашому місті сиділи без електрики три доби поспіль, що зокрема унеможливило приготування їжі в тих будинках, де встановлені лише електричні плити. Відсутність електроенергії також спричинила відсутність будь-якого зв’язку, тобто одесити не могли викликати поліцію, швидку, пожежну в разі необхідності.
Але замість того, щоб допомогти містянам у цій ситуації, спричиненій діями російських терористів, міська влада самоусунулась від вирішення проблем одеситів. Навіть на сьогодні не помічено облаштованих пунктів, де б жителі міста могли банально зарядити свої гаджети, акумулятори ліхтариків тощо, куди могли б звернутись по допомогу.
На допомогу містянам прийшов бізнес. Незважаючи на те, що багато з підприємців самі були без світла та користувались виключно переносними електрогенераторами, багато хто надав можливість одеситам користуватись розетками, які були запитані через переносні електрогенератори. Також багато одеситів, у кого залишилося світло та інтернет, пропонували безкоштовні послуги іншим людям, у яких відсутня електроенергія. Тож, одесити згуртувались проти проблем, які створюють російські терористи.
З іншого боку, міська влада вкотре продемонструвала свою повну некомпетентність у вирішенні нагальних потреб жителів міста.
На дев’ятому місяці війни одеська влада не готова
Про те, що російські терористи будуть намагатись знищити українські об’єкти критичної інфраструктури, неодноразово попереджали самі російські пропагандисти. Більш того, масовані ракетні обстріли та обстріли іранськими дронами по українських електростанціях відбуваються не вперше. Тож, час підготуватись для одеської влади був, враховуючи, що нестабільна ситуація з електроенергією в Україні триває з жовтня.
Достатньо було б встановити в кожному мікрорайоні декілька точок з пересувними генераторами, де одесити могли б заряджати електропристрої, попити гарячий чай, отримати необхідну допомогу. Одна така палатка могла б забезпечувати потреби декількох кварталів.
Не завадив би поквартирний обхід громадян, яким вік чи стан здоров’я не дозволяють вийти з житла. І, звичайно, не зайвим було б патрулювання вулиць, адже ситуація, коли немає освітлення та зв’язку, не покращує безпеку в місті.
Але всього цього одеська влада всупереч своїм прямим службовим обов’язкам містянам не забезпечила. Хоча в інших містах уже активно підключились до вирішення проблем. Наприклад, у Львові планують повертати 50% вартості генераторів, які купують мешканці багатоповерхівок.
На допомогу грошей немає, а на «труханівську армію» є?
Важко зараз порахувати зараз, скільки грошей пішло б на облаштування подібних точок допомоги одеситам. Розрахунки приблизні.
Тим не менш: за годину простий генератор споживає десь один літр пального, а більш потужні 2-2,5 літри. Тож на добу десь 200 таких точок обійшлись би (при рахуванні в середньому, що на годину треба 1,5 літри палива на один генератор) – 200 генераторів*1,5 літри палива*24 години*50 грн/літр палива = 360 тис. грн/доба – витрати на паливо при самому поганому сценарію розвитку.
І в міському бюджеті такі гроші є. Але витрачають їх представники влади на інші напрямки, а не нагальні проблеми жителів міста.
Так, один зі стовпів, на якому в Одесі тримається міська влада, є персональна «гвардія» Труханова, яка має офіційну назву «Комунальна установа «Муніципальна варта»». Якщо відкрити її статут, то ми побачимо, що «метою діяльності установи є здійснення заходів з охорони майна територіальної громади міста Одеси та профілактика правопорушень на території міста Одеси».
При цьому, під час тривалого блекауту в Одесі «муніципали» місто масово чомусь не патрулювали, хоча, напевно, саме в таких випадках їхня допомога містянам могла знадобитись.
Поглянемо, скільки грошей йде на утримання цієї «комунальної установи».
У 2021 році витрати склали:
за рахунок загального фонду міського бюджету 43 913 609,66 гривень;
за рахунок спеціального фонду міського бюджету 1 099 980,00 гривень;
зароблені комунальною установою кошти 52 545,84 гривень.
Всього 45 066 135,50 гривень.
При складанні і затверджені бюджету міста на 2022 рік на утримання «Муніципальної варти» було закладено вже 51 792 800 гривень.
Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради № 120 від 23.06.2022 «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 08 грудня 2021 року № 797-VІІІ «Про бюджет Одеської міської територіальної громади на 2022 рік»» вказаній комунальній установі додано ще 34 950 000 гривень. І це в умовах повномасштабної війни й відповідно зниження надходжень у бюджет.
Але цих грошей виявилось замало, і в рішенні Одеської міської ради № 979-VIІI від 28.09.2022 р. на утримання вказаної комунальної установи вже фігурує сума у 105 742 800 грн. Тобто «труханівській армії» додатково надали ще 19 мільйонів гривень з коштів одеських платників податків. Але це ще не все.
Так, рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 227 від 13.10.2022 вказаній комунальній установі надано додатково 1 190 000 гривень.
Тобто «муніципали» зараз обходяться одеським платникам податків у більше, ніж 106 мільйонів гривень.
І це ще не кінець року. Нагадаємо, Одеса є глибоким тиловим містом. Наразі жодних загроз наступу на наше місто немає.
Кого й що охороняють «труханівські муніципали»?
А тепер повернемось до питання, чому в Одесі люди вийшли на протест.
Так, наприклад, у виданні «Главком» написали:
«Люди бунтують не проти відключення електроенергії, а проти бездіяльності електриків, які не можуть розібратися, хто винен у тому, що сім будинків без світла вже п’яту добу, хоча напруга на мікрорайон включають регулярно… Люди запевняють, що світло горить скрізь, окрім цих будинків».
Жодних повідомлень, що до одеситів приїхали представники влади, не надходило. Не були помічені, нагадаємо, «труханівські муніципали» і у масовому патрулюванні вулиць міста під час блекауту.
Спливли вони лише під час охорони чи то пам’ятника російській правительці катерині, чи то дерев’яної огорожі, якою його бережно сховали від одеситів, які вимагають демонтажу «маркера руському миру». Проти них навіть поліція виявилась безсилою.
Може, саме на ці цілі Труханов і його посіпаки й виділили додаткові бюджетні кошти своїй «армії», яка фінансується коштом платників податків?