Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

Соратниця Сальдо очолила компанію, з якою одночасно постачала продукти в окупований Херсон

Ексдепутатка Херсонської міської ради Ірина Ценкер у грудні 2024 року очолила ТОВ «Барва Таврії». У 2022 році, коли більшість року Херсон перебував в російській окупації, компанія постачала продукти до херсонських закладів, уклавши угоди на понад 9 мільйонів гривень бюджетних коштів. Про це повідомляє «Антикорупційний вимір».

Торгувала в Херсоні під час окупації

Ірина Ценкер, яка склала повноваження депутатки Херсонської міської ради у вересні 2024 року, обралась до ради від ПП «Блок Володимира Сальдо» — нині забороненої в Україні партії. Раніше «Антикорупційний вимір» повідомляв також і про те, що підприємства Ірини Ценкер продовжували постачати продукти харчування до херсонських закладів навіть під час окупації.

У 2022 році під час окупації Херсона Ценкер публічно не з’являлась, хоча авто підприємств, які належать компаніям її родини, бачили в місті. Втім, доказів співпраці з росіянами, достатніх для відкриття кримінальних справ, ніхто не надавав. Також офіційно у 2022 році підприємство «Таврія Фуд», де головував чоловік Ценкер Андрій Животовський, а нині — Ірина Ценкер (загалом вони по черзі керували підприємством), у 2022 році уклало угод на 7 743 003 грн з херсонськими лікувальними закладами та Чорнобаївською сільською радою. 

«Наші гроші» під час аналізу закупівель у 2022 році виявили, що в окупованому тоді Херсоні «Херсонський обласний заклад з надання психіатричної допомоги» укладав угоди із ТОВ «Таврія Фуд» про постачання цукру по 65, 71 та 85 гривень за кілограм. Втім, тоді історія закінчилась нічим попри значне завищення ціни у порівнянні з середньою по Україні приблизно у 30 грн за кілограм. Все пояснили окупацією Херсона — тоді ціни в Херсоні були дуже високими через неофіційні побори росіян та руйнування росіянами об’єктів виробництва і торгівельних точок, масові пограбування товарів. В закупівлі 2023 року цукор у підприємства Ценкер вже по 35 гривень за кілограм.

Як підприємству Ценкер вдавалось протягом всього 2022 року постачати харчування до лікарні окупованого Херсона за гроші херсонського бюджету, лишається загадкою: росіяни такі поставки фізично блокували – іноді це могло загрожувати смертю і полоном.

Очолила підприємство-конкурент?

У грудні 2024 року Ірина Ценкер стала керівницею підприємства «Барва Таврії», заснованого 12 травня 2021 року. До речі, назва дуже співзвучна з іншими назвами фірм родини Ценкер: у них вже є «Таврія Фуд» та «Південь Екстраторг».

«Барва Таврії» у 2022 році отримали контрактів з херсонськими бюджетними організаціями на постачання продуктів загальною вартістю понад 9 мільйонів гривень.

Виконали втім далеко не всі, але на 830 тисяч гривень підприємство поставки здійснило:

Контрагентами підприємства стали херсонські дошкільні заклади освіти та Херсонський обласний заклад з надання психіатричної допомоги. Саме цей заклад купував цукор за завищеними цінами у іншого підприємства родини Ценкер у тому ж 2022 році.

Кому боргує Ірина Ценкер і як це може бути пов’язано з її новим підприємством

«Антикорупційний вимір» раніше також повідомляв про те, що Ірина Ценкер боргує банку. Йдеться про те, що ПАТ «МТБ БАНК» звернувся до суду з вимогою стягнути з відповідачів — ТОВ «Південь Екстраторг» та ТОВ «Таврія Фуд» — солідарно заборгованість у розмірі 1 982 960,24 грн, зокрема: заборгованість за тілом кредиту у розмірі 1 740 613,24 грн, нараховані прострочені відсотки у розмірі 239 347,60 грн та прострочену нараховану комісію у розмірі 3 000,00 грн. На що саме брало кредит підприємство Ценкер, невідомо, але у лютому 2018 року Херсонська міська рада ухвалила проєкт рішення про продаж землі пані Ценкер на дуже вигідних умовах: за 2 434 139 грн із розстроченням платежу строком на 5 років, з першим внеском 50% до місцевого бюджету протягом 30 календарних днів з моменту укладення договору купівлі-продажу.

У  квітні 2019 року Ірина Ценкер отримала комерційний кредит від Виконкому Херсонської міської ради на придбання земельної ділянки за цією адресою. Тоді Херсонська міська рада жодним чином не повідомляла, яким документом регулюється надання такого кредиту. Сам факт надання кредиту став відомим з декларації Ценкер. За умовами договору вона мала би вже сплатити кредит Херсонській міській раді. Наразі невідомо, чи вона це зробила, а от про борг банку, через що банк судиться, відомо. Декларацій Ценкер також не подає — остання була за 2021-й рік.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 13.05.2024 з підприємств «Південь Екстраторг» та «Таврія Фуд» маюуть стягнути солідарно заборгованість за тілом кредиту у розмірі 1,74 млн грн, відсотки у розмірі 239,3 тисяч грн та прострочену комісію в розмірі 3 тисячі гривень. Також обидва підприємства мають сплатити банку по 9914 гривень судового збору. Апеляцію за цим рішенням суду Ценкер у вересні 2024 року програла.

І раптово у грудні Ірина Ценкер очолила інше підприємство, яке займається тим самим, що і всі попередні, які вона очолювала. Цілком можливо, така зміна саме судовими рішенням і зумовлена: під час участі у публічних закупівлях наявність несплаченого боргу зазвичай є причиною у відмові в участі. 

Читайте також: Депутатка від «Блоку Сальдо» — постачальниця продуктів до херсонської лікарні не подає декларацій

Більше з Херсонський вимірБільше записів у Херсонський вимір »
Антикорупційний вимір