Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

Суд арештував ділянки літієвого родовища на Кіровоградщині

Печерський районний суд арештував низку земельних ділянок на території Смолінської громади Кіровоградської області, де знаходиться літієве родовище. Земля перебуває у приватній власності компанії «Укрлітійвидобування», котра має спецдозвіл на розробку родовища.

На ухвалу суду звернуло увагу видання «НВ». «Антикорупційний вимір» розповідає деталі справи.

Клопотання про арешт 51 земельної ділянки, де знаходиться Полохівське родовище літієвих руд, подав Офіс генпрокурора в рамках розслідування кримінального провадження №12016120190000240. Воно розпочате ще у 2016 році за статтею про шахрайство.

За версією слідства, яка викладена в ухвалі суду, протягом 2011-2014 років, група людей, до якої входили посадовці Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області, працівники ТОВ «Укрлітійвидобування», приватні нотаріуси налагодили протиправний механізм заволодіння земельними ділянками на території родовища.

Мовляв, зацікавлені за довіреностями оформлювали ділянки у власність людей, які про це здебільшого не підозрювали й жили в інших областях. Надалі за фіктивними договорами купівлі-продажу ділянки перепродали ТОВ «Укрлітійвидобування».

Також у клопотанні ОГП вказано, що на цих ділянках нібито незаконно ведеться розробка літієвого родовища. У лютому 2025 року старший слідчий Головного слідчого управління Нацполіції визнав своєю постановою ці ділянки речовим доказом по справі.

На підставі цього суддя Світлана Гречана 7 березня задовольнила клопотання прокуратури та наклала арешт на землю із забороною розпорядження, відчуження та користування.

Арешт відбувся на фоні перемовин керівництва України й США щодо угоди про використання українських родовищ. На питання журналістів про те, що робитимуть із тими родовищами, які вже мають власників в Україні, Володимир Зеленський на пресконференції сказав, що правоохоронці проведуть детальний аудит щодо законності отримання спецдозволів.

Своєю чергою «Укрлітійвидобування» 15 березня оприлюднило на Фейсбуці повідомлення, що компанія є єдиною в Україні, яка отримала спецдозвіл на розробку родовища. На підприємстві нагадали, що після отримання спецдозволу сплатили до бюджету обов’язковий платіж у 119 мільйонів гривень. З 2017 року компанія вклала 300 мільйонів гривень у розвиток родовища та провела міжнародну оцінку запасів.

Наразі, за даними з аналітичної системи Youcontrol, бенефіціарним власником компанії значиться Сергій Табалов, син екснардепа Олександра Табалова, котрий зі старшим сином Андрієм прославився як «перші тушки» парламенту. Нині Андрій Табалов депутат Кропивницької міськради, обраний від партії «Наш край». Директором компанії наразі вказаний Андрій Лісота. Він також значиться директором комунального Центру туризму та благодійної організації Табалових. Лісота є депутатом Кіровоградської облради, обраний від партії «За майбутнє». 

Нагадаємо, що у 2015 році «Наші гроші» з посиланням на однойменну телепрограму розповідали, що землі Полохівського родовища вивели з державної власності у 2011 році. Тоді 60 жителів Києва та Київської області отримали у приватну власність для ведення особистого селянського господарства ділянки по 2 га – загалом на 120 га.

Надалі ці люди продали свої ділянки ТОВ «Укрлітійвидобування». У 2011 році місцева влада погодила фірмі отримання спеціального дозволу на розробку Полохівського родовища.

До 2014 року, коли компанія перейшла під контроль Табалових, її власниками були люди з орбіти колишнього народного депутата від «Партії регіонів» Юрія Іванющенка та сина експрем’єр-міністра Миколи Азарова – Олексія.

Читайте також: Вимагав «данину» з наркоторговки? У Кропивницькому суд виправдав експравоохоронця

Більше з Власні статтіБільше записів у Власні статті »
Більше з Кіровоградський вимірБільше записів у Кіровоградський вимір »
Антикорупційний вимір