Взимку телеграм-канали та інші соцмережі облетіло відео начебто військової, яка начебто приїхала в розподільчий центр мобілізованих передати білизну затриманому чоловіку, а її жорстко й начебто незаконно затримала поліція.
І хоча майже відразу поліція прокоментувала інцидент, зазначивши, що жінка сама спровокувала конфлікт і не є військовою, відео вже «розлетілось» і наробило багато галасу. Зокрема його підхопили російські пропагандистські ЗМІ, роздмухуючи точки напруги всередині українського суспільства. Тож жінка свідомо чи несвідомо підіграла ворогу.
Але, проаналізувавши її сторінку в соцмережах, можна припустити, що вона діяла на боці ворога свідомо. Адже не раз Мар’яна Короненко – так звати жінку, що прикидалась військовою і провокувала бійку, – оприлюднювала персональні дані працівників ТЦК, які займаються мобілізацією. Включно із даними їхніх родин.
Та справа по діях Мар’яни Короненко наразі закінчилась нічим – суд виправдав жінку. Може розвалитись і справа про напад на правоохоронців. Деталі – у статті «Антикорупційного виміру».
Брехня на брехні
На нашумілому відео жінка в пікселі представилась Мар’яною Короненко. Вона зазначила, що є директоркою БФ «Буча» і «правою рукою» полковника Верлатого. Вочевидь, мова про Андрія Верлатого – головного спеціаліста сектору муніципальної безпеки Бучанської міської ради й керівника Бучанського добровольчого формування.
В день інциденту Верлатий у коментарі i-ua.tv відхрестився від Короненко:
«В мене офіційно один заступник. Мар’яна Короненко не є моїм помічником або правою чи лівою рукою. Вона є добровольцем. Мар’яна входить у добровольче формування ППО у Бучанській територіальної громади. Також допомагає директору фонду, який наразі перебуває на лікарняному. А все, що вона кричала на відео, не є правдою. В неї звичайний контракт добровольця».
За словами Верлатого, начебто Короненко так відреагувала на затримання свого цивільного чоловіка, під час перевірки документів якого виявилося, що в нього проблеми з військово-обліковими документами:
«Жінка, приїхавши до ТЦК, впала у істерику. Адже її цивільного чоловіка відправляли у підготовчий центр. Він був не проти вступити до лав ЗСУ і не буянив. На жаль, через це у Мар’яни почалася істерика, бо вона злякалася за життя чоловіка. Свідки бачили, що Мар’яна Короненко впала у відчай і почала конфліктувати з поліцейськими. Одного з них штовхнула, і чоловік впав на капот її авто».




Як «розганяли» відео з Короненко в соцмережах і зокрема російських ЗМІ
Не значиться Короненко і директоркою БФ «Буча». Організацію зареєстрували в липні 2022 року. Тоді керівником фонду значився Верлатий, а наразі – Олексій Соколовський. Андрій Верлатий зараз є одним зі співзасновників БФ «Буча».
При цьому, якщо наразі зайти на сторінку Короненко в фейсбуці, то нічого провокативного там не знайти. Однак зовсім нещодавно вона публікувала пости з особистою інформацією працівників ТЦК, підписуючи їх, зокрема «полюваннячко» чи «продовжуємо боротьбу».



Скрини зі сторінки в фейсбуці Мар’яни Короненко. Персональну інформацію приховала редакція. Короненко публікувала приватні дані відкрито
Куди дивився Верлатий, коли брав доброволицею подібну особу, питання вельми цікаве.
Прийшла доброволицею, надала всі документи. А зараз у Центрі ментального здоров’я
Наразі Андрій Верлатий є керівником Добровольчого формування Бучанської міської територіальної громади. А у 2021 році він подався до спеціалістів сектору муніципальної безпеки Бучанської міської ради. Де також працює й досі. Згідно з декларацією посадовця за минулий рік, з бюджету він отримав 400 тис. грн і ще чотири тисячі як ВПО. Чоловік з Запоріжжя. Він не декларує жодного нерухомого майна чи автівки.
У 2019 році Андрій Верлатий працював помічником на громадських засадах народної депутатки від партії «Слуга народу» Ольги Василевської-Смаглюк.

Скрин з аналітичної системи YouControl
Людина з таким же ПІБ як у Андрія Верлатого фігурує засновником чи керівником низки компаній та громадських організацій. Серед них таке собі ТОВ «Торговий дім Біла Русь», засновник якого громадянин білорусі Вадим Леонідович Шинкоренко.
Цю компанію зареєстрували ще у 2013-му. Саме тоді людина з таким же ПІБ, як у Андрія Верлатого, стала керівником ТОВ. Судячи з білоруського порталу flegma, Вадим Леонідович Шинкоренко мав компанію й у самій білорусі, в місті Гомель. Наразі ця компанія, схоже, вже не діє.

Скрин з білоруського порталу flegma
Журналістка «Антикорупційного виміру» поспілкувалась з Андрієм Верлатим. Він стверджує, що до ТОВ «Торговий дім Біла Русь» жодного стосунку немає, керівником вказаної компанії начебто є його повний тезка.
Щодо Мар’яни Короненко Андрій Верлатий зазначає, що перед укладанням контракту доброволиці вона надала всі необхідні документи, згідно з чинним законодавством, включно із медичною довідкою 127/о, що є підставою для отримання дозволу на зброю. А зараз — після гучного інциденту з нападом на поліцію, за словами керівника Бучанського ДФТГ Верлатого, Короненко перебуває в Центрі ментального здоров’я — начебто в неї важке психіатричне захворювання. Як так сталось, Андрій Верлатий не знає. Наразі контракт доброволиці із Мар’яною Короненко не розірваний, але «припинений, згідно наказу командира, до вирішення правоохоронних органів». Про затримання цивільного чоловіка Короненко, через що вона начебто і здійняла скандал під розподільчим центром ТЦК, Верлатий зазначив, що дізнався з її слів. А де він — цивільний чоловік — зараз, Верлатий інформації не має.
Виходить, коли з Короненко укладали контракт доброволиці, вона була здорова. А як тільки вона порушила закон, за що може отримати покарання, особливо враховуючи, як її дії використав ворог, то відразу з’ясувалось, що вона має важке психіатричне захворювання.
Номінальна керівниця?
На сайті «Миротворець» після провокації Короненко з правоохоронцями з’явився профіль жінки. В описі зокрема вказано, що Мар’яна ніде не працює, а раніше працювала у страховій компанії, яка наразі закрита.
Вірогідно, йдеться про «ІСК груп», адже ще до початку повномасштабного вторгнення, у 2019-му, її профіль у соцмережі позначала саме ця компанія. Судячи з сайту компанії, якоїсь активної діяльності наразі вона не проводить.
Скрин зі сторінки в фейсбуці Мар’яни Короненко
ТОВ «ІСК груп» зареєстрували у 2006 році. Власником компанії значиться громадянин Польщі Роман Капчінський. Короненко ніколи до структури компанії офіційно не входила.
Однак вона фігурує директоркою ТОВ «Фінансово-маркетингова група». Засновниками цього ТОВ значаться дві компанії – з Польщі та Австрії.
Крім цього до 2023 року Мар’яна Короненко була директоркою ТОВ «Іайджі синергія юей 1», де засновником також є польська компанія. Знайти якісь сліди роботи зазначених компаній не вдалось. Схоже, вони лише зареєстровані, але активної діяльності не провадять.
З 2005 року Короненко зареєструвалась як ФОП. Головний КВЕД: діяльність страхових об’єктів і брокерів.
Встановити, чи десь реально працює жінка, не вдалось.
Адміністративні справи закрили. Суд по кримінальній триває
Після гучного «концерту» Короненко, яким скористались російські пропагандисти, щодо жінки відкрили кримінальне та декілька адміністративних проваджень. Наразі у кримінальній справі по погрозах або насильству щодо працівників правоохоронного органу Мар’яна Короненко проходить обвинуваченою. Суд триває. Наступне засідання призначено на 1 липня 2025 року.

Скрин з аналітичної системи YouControl
А ось дві адміністративні справи – незаконне носіння військової форми та дрібне хуліганство – Дарницький районний суд Києва вже встиг закрити. Виявляється, військову форму Короненко вдягла законно, бо з 23 грудня 2024 року перебуває у складі Добровольчого формування Бучанської міської територіальної громади, яким опікується Андрій Верлатий. Не побачив київський суддя в діях Мар’яни Короненко й хуліганство. Примітно, що на судові розгляди жінка не з’явилась.
При цьому, якщо вона і справді підтвердить важку психіатричну хворобу, то є вірогідність, що кримінальна справа розвалиться, адже це може стати приводом визнати Короненко неосудною. Однак є нюанси:
«Питання в тому, чи страждала вона на хворобу на момент скоєння злочину. Саме по собі захворювання після скоєння злочину не звільняє від відповідальності», — пояснює адвокат АО «Нікітінський і партнери» Юрій Голосов.
Журналістка написала Мар’яні Короненко в фейсбуці, однак на момент публікації вона повідомлення не прочитала. Редакція готова опублікувати коментарі Короненко, якщо вона їх надасть.
Виходить, в Україні під час повномасштабної війни можна оприлюднювати дані працівників ТЦК, провокувати правоохоронців, підігрувати ворогу у пропаганді, де-факто зривати мобілізацію, при цьому не понести жодної відповідальності. Кейс Короненко в цьому плані є дуже показовим.
Читайте також: Дронова війна: російський постачальник безпілотників заробляє на відбудові окупованого Маріуполя