Вища рада правосуддя після розгляду дисциплінарної справи тимчасово відсторонила суддю Приморського райсуду Одеси Сергія Кічмаренка від правосуддя. Прокуратура поскаржилась на упереджене ставлення судді до обвинувачення у резонансній справі «Глибоководного випуску», де суддя виправдав сімох фігурантів, підозрюваних у розкраданні понад 200 млн гривень бюджетних коштів. Наразі судді загрожує звільнення.
У червні 2024 року Вища рада правосуддя відкрила дисциплінарну справу щодо судді Приморського райсуду Одеси Сергія Кічмаренка після скарги Одеської обласної прокуратури. Прокурори звинуватили суддю у системному приниженні сторони обвинувачення під час розгляду кримінального провадження щодо заволодіння бюджетними коштами, яке на момент винесення вироку тривало майже десять років.
За версією прокуратури, під час розгляду справи №522/10665/19 суддя неодноразово дозволяв собі зневажливі висловлювання на адресу прокурорів, втручався в їхню тактику, відмовлявся досліджувати надані стороною обвинувачення докази, а також заявляв про непотрібність цих доказів без їх вивчення.
У скарзі прокуратура описує низку епізодів, коли суддя демонстрував відверту упередженість, зокрема відмовлявся визнавати надані прокурорами документи, робив глузливі зауваження під час їх виступів, заявляв, що не має наміру досліджувати докази сторони обвинувачення, а на заперечення прокурора пропонував йому «заявити самовідвід, якщо не здатен змагатися».
Згідно з матеріалами ВРП, упродовж розгляду справи Кічмаренко неодноразово принижував сторону обвинувачення на очах обвинувачених і присутніх у залі. Зокрема, публічно звинуватив прокурорів у зловживанні службовим становищем через нібито навмисну неявку до суду, а також у публікаціях у медіа про справу без встановлених фактів. Водночас схожі ситуації зі сторони захисту суд не коментував, не робив зауважень і дозволяв відкладати засідання.
У грудні 2023 року Приморський суд Одеси визнав усіх обвинувачених у цій справі невинними з формулюванням «у зв’язку з недоведеністю вини». Одночасно суд виніс окрему ухвалу, якою рекомендував керівнику обласної прокуратури вжити заходів до підлеглих, які вели розслідування, нібито ті допустили порушення.
У відповідь на скаргу прокуратури суддя Кічмаренко заявив, що розцінює її як «помсту» за цю окрему ухвалу, а тривалий розгляд справи (116 засідань за чотири роки) пояснив неявкою прокурорів і неготовністю сторони обвинувачення.
Після розгляду цієї скарги, у липні 2025 року суддю Приморського райсуду Одеси Сергія Кічмаренка тимчасово відсторонили від здійснення правосуддя. Це наслідок того, що 7 липня Перша Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя застосувала щодо судді подання про звільнення з посади. Надалі Вища рада правосуддя має ухвалити остаточне рішення щодо судді.
Зазначимо, справа №522/10665/19, у якій Кічмаренко виправдав сімох обвинувачених, стосується реалізації проєкту «Глибоководний випуск». За даними слідства, компаніям, афільованим з Русланом Тарпаном, вдалося легалізувати понад 200 мільйонів гривень, попередньо привласнених з бюджету під час будівництва глибоководного випуску в Одесі.
«Антикорупційний вимір» писав, що Руслан Тарпан — це колишній депутат Одеської міськради, бізнесмен і власник групи компаній «Інкор», яка спеціалізувалась на реконструкціях та будівництві в Одесі. У 2017 році Тарпана оголосили в національний, а у 2021 у міжнародний розшук. За даними слідства, він легалізував понад 200 мільйонів гривень, виведених із бюджету, і нині переховується за кордоном. Також йому інкримінують пособництво державі-агресору. Суд вже конфіскував частину його майна, зокрема, землю на узбережжі Одеси, елітне житло й раритетний автомобіль.
Читайте також: Ексдепутату Одеської міськради повідомили про підозру у пособництві державі-агресору