Поліція розслідує ймовірне привласнення бюджетних коштів, виділених на ремонт трьох відділень обласної лікарні у Херсоні. За версією слідства, ТОВ «Будівельні Технології Південь» отримало оплату за роботи, яких фактично не виконувало, діючи у змові з представниками Департаменту розвитку територій ОДА. Попри акти виконаних робіт, приміщення досі не здані в експлуатацію.
Згідно з матеріалами справи, йдеться про можливе привласнення понад 22 мільйонів гривень, які з бюджету перерахували ТОВ «Будівельні Технології Південь» за три контракти на проведення ремонтів у поліклінічному, хірургічному та неврологічному відділеннях медзакладів області. Хоча акти виконаних робіт підписано, перевірка, проведена у лютому 2025 року, встановила, що ремонти так і не завершили. У приміщеннях, які мали б бути відремонтовані, досі лежить будівельне сміття, а самі об’єкти не здані в експлуатацію.
Слідство вважає, що службові особи підрядника діяли у змові з посадовцями департаменту замовника, оформлюючи оплату за роботи, які насправді не виконувались. Поліція просила суд дозволити доступ до фінансово-господарських документів компанії, зокрема податкових декларацій, договорів, рахунків, накладних, а також даних про кількість працівників.
Втім, слідчий суддя відмовив у задоволенні клопотання, визнавши його фактично ідентичним попередньому, яке вже було відхилене у квітні цього року. Суд зазначив, що поліція не надала нових обґрунтувань, не вказала, яку саме роль можуть відігравати ці документи у розслідуванні та не довела, що ці матеріали справді мають істотне доказове значення.
Розслідування здійснюється за статтею про привласнення чи розтрату майна в особливо великих розмірах або за попередньою змовою групою осіб.
Один з договорів, про який йдеться у справі, укладений у 2021 році. Департамент розвитку територій Херсонської ОДА оголосив тендер на капітальний ремонт поліклінічно-діагностичного відділення Обласної лікарні відновного лікування в Херсоні за адресою вулиця Нестерова, 1а. Очікувана вартість робіт складала майже 4 мільйони гривень. Переможцем тендеру стало ТОВ «Будівельні технології Південь» з пропозицією на 3,74 мільйона гривень.
Упродовж реалізації проєкту до договору кілька разів вносилися зміни. Зокрема, терміни виконання робіт неодноразово подовжувалися спочатку через воєнні дії у Херсоні, а згодом і на початку 2024 року в межах допустимих 20% продовження контракту, передбачених законом. Востаннє зміни були опубліковані у лютому 2025 року.
Під час тендерної процедури до замовника надходили скарги на дискримінаційні умови участі, зокрема, обов’язкове обстеження об’єкта з погодженням акту із замовником. Ця вимога, на думку потенційних учасників, створювала корупційні ризики. Замовник наполіг на правомірності таких умов.
Інший укладений контракт стосувався капітального ремонту та оснащення відділення неврологічної патології на базі обласної лікарні відновного лікування у Херсоні. Замовником так само виступав Департамент розвитку територій Херсонської ОДА. За результатами відкритих торгів у травні 2021 року уклали договір з ТОВ «Будівельні Технології Південь» на суму понад 24,6 мільйона гривень, очікувана вартість робіт сягала понад 27 мільйонів.
Згідно з умовами, компанія-підрядник могла отримати аванс до 30% і мала завершити всі роботи до кінця 2022 року. Третій тендер оголосили на капітальний ремонт хірургічного відділення обласної лікарні відновного лікування. Очікувана вартість робіт становила понад 4,2 мільйона гривень. Переможцем відкритих торгів стало ТОВ «Будівельні Технології Південь», яке запропонувало ціну на 20 тисяч меншу за конкурента.
Сторони за цим контрактом кілька разів продовжували строк дії договору, спершу до кінця 2023 року, а згодом і на 2024 рік. Останні зміни в договір опублікували вже у 2025 році. Вони дозволяють використовувати до 20% суми контракту на початку нового бюджетного періоду для завершення робіт.
Наразі за всіма трьома договорами підрядник отримав з бюджету 22 мільйони гривень.
ТОВ «Будівельні Технології Південь» засвітилось в іншому кримінальному провадженні про розкрадання державних коштів, призначених на обстеження пошкоджених об’єктів соціальної інфраструктури в Херсонській області. За даними слідства, компанія уклала договір із Херсонською обласною військовою адміністрацією на майже 10 мільйонів гривень, хоча фактична вартість наданих послуг становила лише близько 534 тисяч. Справу щодо розкрадання понад 7,7 мільйона гривень вже перебуває на розгляді Вищого антикорупційного суду. Обвинуваченими у справі є директорка департаменту розвитку територій ОВА Світлана Васіна, власниця ТОВ Марина Балан і директор фірми Валентин Балан.
Марина Балан також є власницею та директоркою ще однієї фірми — ТОВ «Технології проєктування», створеної у квітні 2023 року. Ця компанія активно отримувала підряди на Херсонщині, зокрема на ремонти укриттів, підготовку технічної документації та авторські нагляди, загалом майже на 3,2 мільйона гривень за два роки.
Читайте також: Справа про завищення у 15 разів цін на обстеження об’єктів, пошкоджених росіянами на Херсонщині: Що відомо про підрядника