Фейки, примітивні маніпуляції та відверта брехня – це далеко не всі «інструменти» російської пропаганди. Країна агресор поширює свої наративи у різний спосіб і вдається до різних методів, аби посіяти зраду та зневіру серед українців. Не оминають росіяни і такої важливої теми, як відновлення. Як за допомогою маніпулятивних меседжів у телеграм-каналах дискредитують відбудову, як спекулюють на темі відновлення, та виставляють новини на цю тему у негативному світлі, читайте в цьому матеріалі.
Попри те, що українські ЗМІ вже неодноразово детально розповідали, що ж «не так» з телеграм-каналами мільйонниками, які працюють в українському сегменті, про методи маніпуляції, сумнівне та навіть неприховано російське фінансування, телеграм-канали лишаються джерелом, з якого величезна кількість українців воліють дізнаватися про новини.
З 2022 року рейтинг найпопулярніших телеграм-каналів в Україні майже не змінився. Редакція «Антикорупційного виміру» дізналася, як ці канали «висвітлюють» тему відновлення України.
Як виявилося, канали-мільйонники не розповідають про жодні реальні кейси відновлення, згадують відновлення переважно в негативному контексті, в повідомленнях про розкрадання грошей та незаконного збагачення. А якщо і надають якусь мінімальну достовірну інформацію про відновлення, вона подається без контексту і таким чином, щоб не зацікавити читача і не дати йому реальної змоги вивчити ситуацію, спираючись на першоджерело інформації.
Канал «Инсайдер UA» має понад 1,4 мільйона підписників. Він адмініструється російською мовою. За запитом «восстановление» на каналі можна знайти повідомлення різного змісту. Інформації про реальні кейси відновлення немає, а те, що так-сяк стосується відновлення, здебільшого подається в контексті корупції та розкрадання бюджетних грошей. Також термін відновлення трапляється в повідомленнях про «права російськомовних», ядерну зброю, вимоги росії у її версії «мирного договору» з Україною.
Щодо постів, в яких все ж таки йдеться безпосередньо про відбудову, вони є маніпулятивними або максимально короткими. Так, наприклад, 11 листопада канал опублікував, посилаючись на Олену Шуляк, пост про відновлення житла, зруйнованого війною.
У своєму пості Олена Шуляк дійсно пише про те, що фінансування відновлення житла наразі дуже мале, відновлення потребує більше грошей, ніж зараз змогли виділити. Але ж починає вона з того, що на єВідновлення гроші виділяються. Автор каналу натомість робить акцент одразу на інформації, наведеній в кінці посту Шуляк. 1575 років треба для повної компенсації за зруйноване житло при таких темпах виділення коштів, як є зараз.
Враховуючи, що мало хто з читачів буде шукати у фейсбуці оригінальний пост та замислюватися над його реальним змістом, мета меседжу – сформувати у читачая враження, що відновлення не відбудеться ніколи. 1575 років це не реалістичний строк, який може і буде сприйнятий читачем, як «ніколи».
Скиіншот з каналу «Инсайдер UA»
Приклад надто короткого повідомлення — пост від 11 жовтня. Він інформує про те, що влітку відбудеться конференція з питань відновлення і супроводжується цитатою без вказання авторства. Є посилання на джерело новини, але це ЗМІ іноземною мовою і навряд чи читач, якщо навіть перейде за цим посиланням, буде перекладати статтю та читати її повністю. Натомість в меседжі каналу немає ніякого контексту щодо прийдешньої конференції та аналогічних заходів, які вже відбулися раніше.
Скиіншот з каналу «Инсайдер UA»
Ще одне коротке повідомлення стосується відновлення біоресурсів річок.
Скиіншот з каналу «Инсайдер UA»
Чимала кількість повідомлень, які знаходяться за запитом «восстановление» стосується корупції і захмарних статків політиків та посадовців.
Канал «Резидент» має понад мільйон підписників і адмініструється російською мовою. Які ж результати видає пошук за запитом «восстановление»? Ніякої інформації щодо конкретних кейсів відновлення та відбудови на каналі немає. Але наявні згадки відновлення в негативному контексті.
Найсвіжіший пост, датований 25 листопада. В ньому стверджується, що українська енергетика майже повністю зруйнована. Що невизначений «хтось» в західних ЗМІ нібито попереджає якихось невідомих «нас» про російські удари «у відповідь». Далі повідомляється, що Зеленський розповів про проведення Ставки головнокомандувача щодо енергетики та її захисту від нових ударів. Після цього мінімуму інформації одразу «висновок», що невизначене «суспільство» начебто чекає зовсім не того, про що повідомляє президент, а пошуку та «посадок» винних у «провалі». Тобто, буквально стверджується, що знищення країною-агресором енергетичних об’єктів, це провина (провал) української сторони і когось в Україні за це треба запроторити до в’язниці.
Скріншот з телеграм каналу «Резидент»
Попереднє повідомлення, що стосується відновлення зруйнованого російськими ударами житла датоване 17 листопада. Воно ще «цікавіше». В ньому стверджується, що в Україні не буде відновлення втраченого внаслідок бойових дій житла. Ба більше, людям перестануть платити компенсації. Продовжує це повідомлення твердження про те, що відновлювати житло і платити компенсації не будуть нібито на вимогу Міжнародного валютного Фонду, який нібито працює над урізанням витрат в Україні.
Це твердження, окрім того, що є абсолютно не правдивим, ще й побудоване таким чином, що заявляє про зовнішній контроль над державними витратами в Україні. Рішення щодо державних витрат нібито приймається ззовні.
Далі йдеться про набір маніпулятивних тверджень про скорочення соціальних витрат, корупцію, девальвацію гривні та в цілому сумнівність доцільності співпраці з МВФ.
Скріншот з телеграм каналу «Резидент»
Повідомлення майже аналогічного змісту канал публікував 13 листопада.
Скріншот з телеграм каналу «Резидент»
29 жовтня відновлення згадується в контексті корупції.
Скріншот з телеграм каналу «Резидент»
24 вересня в повідомленні каналу Україну називають «країною інвалідів», які є безкорисними, на думку автора меседжу і на яких у держави немає грошей.
Скріншот з телеграм каналу «Резидент»
Канал «ЗеРада» має понад 437 тисяч підписників. Ведеться російською мовою. Про відновлення канал майже не згадує, але якщо вже згадує, то вдається до відвертих маніпуляцій. Так, у вересні минулого року канал видав новину про фантастичні проєкти «вчених» для «фантастичної влади».
Текст, вочевидь, базується на інтерв’ю академіка Елли Лібанової виданню «Еспресо». В самому інтерв’ю йдеться про те, що Інститут демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи Національної академії наук України розробляє програму післявоєнного відновлення людських ресурсів країни.
Проте в новині телеграм-каналу ця інформація подається як інформація про відновлення загалом, а заголовок написаний таким чином, ніби вже остаточно визначено, яким буде повоєнне відновлення України.
На підставі кількох тез з інтерв’ю, наведених в короткій новині на «Еспресо», автори поста в телеграм-каналі роблять висновки про те, що все сказане це «сюр» і маячня, в повернення Донецька ніхто не вірить, а написання програми — це «освоєння грошей» на написанні «фантастики», тобто крадіжка. Підсумовується це словами про те, що українська влада «таке» (тобто красти гроші) любить.
Скріншот з каналу «ЗеРада»
Пошук по каналу за запитом «восстановление» також видає дописи про «тарифний геноцид», масове залишення країни людьми та навіть про те, що війна нібито «омужичила» українських жінок.
Саме з заголовком про «омужичування» подається новина про те, як війна вплинула на ринок праці в Україні. В самій новині немає ані слова про те, що на нашу країну напали, про необхідність захисту. В дописі наслідки війни подаються внутрішня проблема України, стверджується, що чоловіків не буде, країну чекає демографічна прірва, діти перестануть народжуватися. Чоловіки в дописі згадуються не як захисники, а як майбутня маса скалічених, що потребуватимуть допомоги. Стверджується, що війна зайшла у глухий кут.
Скріншот з каналу «ЗеРада»
Новина про те, що у 2025 році інвалідність може бути замінена на «оцінку втрати функціональності» канал подає під таким самим маніпулятивним кутом. Як і в попередніх новинах немає посилання на джерело інформації, що позбавляє читача дізнатися більше і самостійно зробити якісь висновки. Натомість в публікації «висновки» вже зроблені: з одного боку скалічених людей буде ставати все більше і вони будуть тягарем для економіки, з іншого боку при владі знаходяться бездушні особи, яким байдуже на скалічених.
Скріншот з каналу «ЗеРада»
Не гребує канал і залякуванням читача напливом мігрантів з бідних країн. Наприкінці допису на цю тему владі «дорікають» тим, що грошей немає ні на що окрім війни. Закінчується допис твердженням, що на економічне та демографічне відновлення України шансів мало.
Скріншот з каналу «ЗеРада»
Канал «Женщина с косой» має значно менше підписників, лише близько 120 тисяч. Він адмініструється російською і поширює відверто антиукраїнські меседжі. Повідомлення, які знаходяться за запитом «восстановление» подаються як плітки і в них йдеться про те що відновлення (яке подається в лапках) це лише розкрадання грошей. Прикладом може слугувати повідомлення від 27 червня.
Скріншот з телеграм каналу «Женщина с косой»
Інший приклад — повідомлення від 12 червня. В ньому стверджується, що Зеленський «віддає» тендери з відновлення енергетики Ахметову і «його західним партнерам».
Скріншот з телеграм каналу «Женщина с косой»
Канал «Легитимний» має понад мільйон читачів. Адмініструється російською мовою. За запитом «восстановление» видається повідомлення з хештегами #слухи та #раскладка. В самих «новинах» – нічого хорошого.
Скріншот з каналу «Легитимний»
Так, в повідомленні від 1 жовтня стверджується, що українці залишають країну назавжди, ринок нерухомості «просяде», економічна ситуація буде погіршуватися і взагалі війна закінчиться весною наступного року, на що треба зважати.
Скріншот з каналу «Легитимний»
26 серпня канал, знову ж таки посилаючись на плітки, повідомляв, скільки часу займе відновлення енергосистеми України. Та набагато більше уваги в цьому повідомленні приділено тому, що Зеленський нібито збирається «скористатися» обстрілами енергосистем для «вибивання» у західних партнерів систем ППО. Також є твердження про дефіцит систем ППО і їхню втрату в «Курській авантюрі».
Скріншот з каналу «Легитимний»
Ще одне повідомлення, що стосується відновлення енергоструктури, згадує «дядєй» з ДТЕК, «чортів», освоєння грошей, «солодку брехню» Банкової і те, що влада говорить правду лише «ізрєдка».
Скріншот з каналу «Легитимний»
Також пошук за запитом «восстановление» чомусь видає повідомлення про те, що ні західні партнери, ні українська влада не зацікавлені в закінченні війни і прагнуть лише бити якомога далі по росії.
Скріншот з каналу «Легитимний»
Канал «Хуевая Одесса» має понад 800 тисяч підписників. Мова каналу теж російська. Судячи з результатів пошуку, відновлення на цьому каналі не сама популярна тема. За запитом «восстановление» вже сьомий результат стосується минулого, 2023-го року.
Скріншот з каналу «Хуевая Одесса»
Останній пост, який стосується відновлення роботи трамвайного маршруту, про жест посадовця, який нагадав адмінам каналу «зігу», а не про те, як там справи з відновленням руху електротранспорту.
Скріншот з каналу «Хуевая Одесса»
В пості про ймовірні розкрадання на відновленні будинку в Сергіївці, постраждалого від ракетної атаки на початку повномасштабного вторгнення, можна неозброєним оком угледіти маніпуляцію. Вказана далеко не точна сума, виділена на відновлення і вона подається як сума, яку розікрали. Тим часом як йдеться про розкрадання частини виділених коштів, тобто близько 2,4 мільйона гривень.
Скріншот з каналу «Хуевая Одесса»
Метою такої маніпуляції може бути бажання авторів посту сформувати у читача враження, що гроші на відновлення розкрадаються повністю і у гігантських масштабах навіть в маленьких громадах.
Те саме можна сказати й про інший пост, який стосується відновлення поваленої труби котельної. Ані джерела новини, ані інформації про об’єкт відновлення та заплановані роботи, чи то пак замовника. Лише велика сума та картинка з натяком, що розпилювачам бюджету грошей завжди мало.
Скріншот з каналу «Хуевая Одесса»
У червні минулого року канал публікував новину про відновлення енергопостачання. В новині не згадується про те, наслідок чого у одеситів зникло світло. Жодним чином не згадується країна агресор і ракетні атаки. Пост присвячений тому, який поганий ДТЕК, роботи виконують не в терміни, встановлені для мирного часу, виплачувати людям компенсації (знову ж таки, передбачені для мирного часу) не хочуть. Тон посту такий, набито в ДТЕК «зажралися» і посилаються на якусь там дурню (тобто воєнний стан), аби лиш не повертати людям гроші.
Скріншот з каналу «Хуевая Одесса»
В цілому, можна зауважити, що телеграм-канали мільйонники переважно російськомовні і навіть якщо наполягають на своїй підтримці України (як от «Труха», яка має благодійний фонд чи «Инсайдер UA», що розмістив в закріплених повідомленнях «Подяку» від президента) публікують маніпулятивні повідомлення, які дискредитують Україну, її владу, та процес відновлення зокрема. Канали ж, які передруковують великі за обсягом інформаційні повідомлення, в яких згадується відновлення, не вказуючи джерела, налаштовують читача на те, що все погано, а стане ще гірше.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win