Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

Скасування тендерів, звільнення та кримінальні справи: На що цьогоріч повпливали матеріали «Антикорупційного виміру»

У день боротьби з корупцією 9 грудня редакція «Антикорупційного виміру» вирішила пригадати цьогорічні досягнення, коли наші матеріали понесли за собою реальні зміни. Це і скасування недоречної закупівлі, і відкрита кримінальна справа, перевірки, звільнення та інше. Найбільш значущими ділимося нижче. 

Кримінальна справа щодо підробки документів за заявою редакції

Редакція «Антикорупційного виміру» моніторила закупівлі щодо відновлення об’єктів в Одесі після російських обстрілів. Одна з таких закупівель стосувалась будинку на провулку Аполлона Скальковського, 8. Цей підряд чиновники віддали фірмі «Пілон Вест», втім, саме цей учасник надав найдорожчу пропозицію щодо вартості робіт. 

Крім цього, журналісти виявили неправдиву інформацію у довідці, яку «Пілон Вест» надала на торги. В ній йдеться про те, що директор фірми Вячеслав Васильєв не згадується в Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення. Проте людина така в реєстрі все ж є. Згідно з текстом вироку, особа з таким ПІБ працювала саме у фірмі «Пілон Вест». А до того, як влаштуватися в «Пілон Вест», згідно з документом, Вячеслав Васильєв був головним державним податковим інспектором в ДПІ в Малиновському районі міста Одеси. 

Тож правоохоронці відкрили провадження за заявою «Антикорупційного виміру» щодо надання неправдивої інформації фірмою «Пілон Вест» в довідці на торги, яке могло свідчити про ознаки ст. 366 КК України (службове підроблення). Наразі правоохоронці перекваліфікували справу за ч. 3 ст. 358 КК України (підробка документа). Триває розслідування.

Держаудитслужба після матеріалу редакції розпочала моніторинг контрактів, укладених з депутатською фірмою в Ізмаїлі

Журналісти «Антикорупційного виміру» неодноразово писали про підряди, які дістаються фірмі ізмаїльського депутата «Роднік». Після однієї з таких публікації Державна аудиторська служба зацікавилась цими закупівлями й почала їхній моніторинг.

Так, приватне підприємство «Роднік» в Ізмаїлі заробляє чималі кошти на відновленні постраждалих внаслідок війни об’єктів. Підприємство належить Ігорю Дехтярьову – наближеному до ізмаїльського мера місцевому депутату від політичної партії «Слуга Народу». Відомо, що Власник ПП «Роднік» Ігор Дехтярьов та мер Ізмаїла Андрій Абрамченко є багаторічними партнерами та друзями.

Тож ізмаїльські чиновники мають можливість без проведення торгів та використання електронної системи Prozorro укладати з ним договори. Тож «Родніку» дістаються  бюджетні підряди з ремонтів укриттів, пунктів незламності, ліквідації наслідків після обстрілів, а також відновлення пошкоджених будівель та інфраструктури.

Лише з 2016 року в електронній системі публічних закупівель Prozorro міститься 575 підписаних з ПП «Роднік» угод на загальну суму в понад 500 мільйонів бюджетних гривень. 

Водночас до роботи підрядника багато питань. До прикладу, фірма займалась ліквідацією наслідків атак рф, де постраждали будинки на вулиці Короленка та Єдності в Ізмаїлі. Тимчасовий захист від негоди та ремонти робилися за бюджетні кошти фірмою «Роднік». Але місцеві мешканці розповіли «Антикорупційному виміру», що на місці, крім працівників фірми депутата, насправді працювали і співробітників комунального підприємства. Вони взяли на себе частину відновлювальних робіт, поки «Роднік» отримував за це кошти з бюджету.

Також ПП «Роднік» згадується в кримінальному провадженні про розкрадання бюджетних коштів та службового підроблення на реконструкції дитячого табору «Вікторія» в Одесі, де під час пожежі у 2017 році загинуло троє дітей. 

Цей матеріал вийшов на сайті 14 травня цього року. Вже за дев’ять днів Держаудитслужба почала перевіряти укладені з депутатською фірмою контракти. Наразі перевірка триває. 

НАЗК перевірило декларації заступника департаменту Одеського ЖКГ

Після публікації на сайті «Антикорупційного виміру» про те, що заступник директора Департаменту міського господарства Одеської міської ради Артем Захаров придбав майно, на яке не мав офіційних доходів, а також після звернення редакції, Національне агентство з питань запобігання корупції провело повну перевірку його декларації. Так, в жовтні «Антикорупційний вимір» писав, що родина чиновника придбала дороговартісні автівки, на які не мала офіційних заощаджень та доходів. Це Volvo XC60 2023 року випуску вартістю понад 3 мільйони гривень. Сам чиновник теж змінив автівку на новішу і дорожчу. Редакція повідомила про виявлені факти НАЗК. 

Після повної перевірки декларації Артема Захарова за 2023 рік, Національне агентство нарахувало розбіжностей на 6,148 мільйона гривень. В НАЗК вважають, що він порушив ч. 2 ст. 366-2 Кримінального кодексу України (умисне внесення недостовірних відомостей до декларації). Надалі НАЗК передає матеріали правоохоронцям. 

В разі, якщо провину Захарова доведуть, йому загрожує штраф від 42,5 тисячі до 51 тисячі гривень, або ж 150-200 годин громадських робіт. В найгіршому випадку за це правопорушення чиновник може отримати до двох років обмеження чи позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Скасована угода на придбання автівки для Чорнобаївської сільради

Чорнобаївська сільрада на Херсонщині розірвала угоду, за якою збиралась придбати новий дороговартісний автомобіль у сумнівної компанії без електронної системи закупівель. Цьому передував матеріал «Антикорупційного виміру». Чорнобаївська сільрада уклала угоду на 1,2 мільйони гривень з ТОВ «Перфект Моторс». Остання мала поставити авто Hyundai Tucson NX4 2.0 Elegance Teal AT 2023 року випуску. Договір уклали без електронної системи закупівель, посилаючись на терміновість. 

Журналісти виявили, що кінцевими бенефіціарами компанії є Леонід Чечоткін та Григорій Гріншпун. Раніше Григорій Гріншпун був співвласником та керівником в компаніях з продажу авто, які належать Олександру Кауфману. Він також пов’язаний з партією Юлії Тимошенко, від якої балотувався до Одеської міської ради у 2015 році. До осені 2018 року Гріншпун робив внески у виборчий фонд партії.

Угоду на постачання автівки для Чорнобаївської громади розірвали без виконання, а в лютому 2024-го прозвітували про це, обгрунтувавши тим, що подібне придбання недоцільне.

Звільнення заступника Кіровоградського прокурора після скандалу про пенсійні виплати

Перший заступник прокурора Кіровоградської області Юрій Ковальов звільнився з посади за власним бажанням у листопаді цього року. Це відбулось на фоні розголосу інформації про оформлення прокурорами пенсійних виплат й інвалідностей. Редакція «Антикорупційного виміру» напередодні підготувала матеріал про те, що сам Ковальов вирішив судитись з Пенсійним фондом, аби йому призначили пенсію за вислугою років. 

Для цих виплат стаж прокурора мав би складати 20 років і 6 місяців, водночас Юрію Ковальову — 36 років. Саме від стажу залежить розмір виплат, бо у згаданому випадку вже колишній заступник прокурора претендував на 90% надбавку. Наразі рішення суду щодо позову Ковальова про надбавку до пенсії нема. На сайті «Судова влада» вказано, що за його позовом відкрите провадження.

Ви можете підтримати роботу редакції «Антикорупційного виміру», аби журналісти і надалі могли викривати корупційні схеми й впливати на зміни в регіонах. Підтримати «Антикорупційний вимір» фінансово можна на Patreon, а також за допомогою «Банки».

Читайте також Кіровоградський вимірІнші публікації категорії Кіровоградський вимір »
Читайте також Одеський вимірІнші публікації категорії Одеський вимір »
Читайте також Херсонський вимірІнші публікації категорії Херсонський вимір »
Антикорупційний вимір