Печерський райсуд Києва арештував майно, що має стосунок до Сергія Тарасова, власника агрохолдингу «I&U Group» з Кропивницького.
Він засвітився у розслідуванні правоохоронців щодо схеми незаконного заволодіння сільськогосподарською землею на території кількох областей. Тарасов нині знаходиться у розшуку.
Про це повідомляє «Антикорупційний вимір».
Нагадаємо, що нещодавно Forbes написав, що Сергій Тарасов звернувся до американської лобістської компанії, аби інформувати тамтешню владу про корупцію та здирництво в Україні.
«Антикорупційний вимір» вирішив дослідити, що нині відомо про розслідування кримінального провадження, у якому фігурує холдинг латифундиста.
Фото зі сторінки у Фейсбук
Раніше редакція писала, що згідно з попередньою версією слідства, протягом 2015-2021 років посадовці ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області у змові з представниками групи компаній «I&U Group», а також пов’язаних з ним осіб, виводили землі сільськогосподарського призначення з державної власності.
Схема полягала у тому, що ділянки за довіреностями оформлювали на підставних людей, учасників бойових дій, або людей, які взагалі не зверталися за наділами. Надалі сільськогосподарські гектари переоформлювали на холдинг Тарасова чи підконтрольні йому підприємства. Йдеться про не менше 7600 довіреностей. Захист підприємця натомість доводить, що він є добросовісним набувачем нерухомості й до оборудок нотаріусів не має стосунку.
Як з’ясував «Антикорупційний вимір» у Реєстрі судових рішень, Печерський районний суд Києва 7 грудня 2023 року задовольнив клопотання слідчого Головного слідчого управління Національної поліції України про арешт майна Сергія Тарасова у кримінальному провадженні № 42023000000000249 від 17.02.2023.
Суд наклав заборону на право відчуження та використовування двох будинків площею 509,9 кв. м і 236,9 кв. м, домоволодіння площею 523,61 кв. м, а також 1910 земельних ділянок. Також суд арештував MERCEDES-BENZ S 500L та MERCEDES-BENZ G 55 AMG.
Також з цієї ухвали відомо, що 21 листопада 2023 року підприємцю повідомили про підозру за ч. 5 ст. 191 (привласнення майна у великих розмірах організованою групою) та ч. 3 ст. 209 КК України (відмивання грошей).
Втім, 3 жовтня 2024 року адвокати власника майна звернулися до суду зі скаргою, в якій доводили, що арешт необґрунтований.
Адвокати вказували, що слідчий надавав суду протоколи допиту свідків про те, що вони ніколи не писали заяв на отримання ділянок та їхній подальший продаж. Також слідство надало суду висновки експертиз про підроблення підписів цих свідків. Проте, на думку захисту, слідчий ніяким чином не довів, що саме їхній клієнт має стосунок до підроблення цих документів і він взагалі нікого не просив щось підробляти. Також захист наголошував, що підозру їхньому клієнту оголосили лише щодо 25 ділянок, але суд арештував 1910 наділів.
На суді прокурор заперечував щодо клопотання захисту. Він підтвердив, що дійсно, спершу підозру оголосили за кількома ділянками, проте під час розслідування надходить нова інформація, збільшується коло злочинної організації й кількість спірної землі.
Дослідивши доводи сторін суд частково задовольнив скаргу захисту та скасував арешт з одного з автомобілів. Мовляв, авто має дипломатичні номери, використовується Тарасовим як почесним консулом Литовської Республіки у Кропивницькому та Кіровоградській області й перебуває на балансі консульства.
Скріншот з судової ухвали
Окрім цього відомо, що до червня 2024 року розслідування щодо вказаної земельної оборудки також проводило слідче управління ГУНП у Кіровоградській області. Проте постановою заступника Генерального прокурора справу передали до Головного слідчого управління Національної поліції України.
Поки справою займалися місцеві слідчі, вони також зверталися до суду щодо арешту цього майна, а також корпоративних прав у низці підприємств Сергія Тарасова. У червні 2024 року Ленінський райсуд арештовував вищезгадані будинки, мерседеси, землю та корпоративні права у 63 компаніях, серед яких і ТОВ «Ай енд ю Груп Юкрейн». Проте за місяць Кропивницький апеляційний суд задовольнив скаргу адвокатів та скасував арешт майна окрім 19 ділянок площею 38 га.
Захисники власника майна у своїй скарзі до Печерського суду посилалися на рішення Кропивницького апеляційного суду й просили відмовити в арешті. Втім, Печерський суд відмовив та зауважив, що тоді йшлося про інше кримінальне провадження.
Читайте також: Потерпілий та обвинувачений: В Україні судять посадовця херсонського СІЗО, якого катували росіяни