Наприкінці 2022 року миколаївська поліція відкрила провадження за фактом можливої розтрати бюджетних коштів під час закупівлі обладнання на Південноукраїнську атомну станцію. Так, у 2020 році керівництво Південноукраїнської АЕС без проведення відкритих торгів уклало угоду на постачання обладнання та будівельні роботи. Сума угоди склала понад 36,6 млн грн. Знайти інформацію про це обладнання в системі електронних закупівель Prozorro не вдалось.
Постачальником багатомільйонного обладнання для атомної станції стала київська корпорація «ТСМ груп», яка може бути пов’язана з дипломатом часів колишнього президента України Петра Порошенка. І, схоже, поза тендером вона не раз отримувала чимало підрядів. Деталі – у статті «Антикорупційного виміру».
Замість спеціалізованого обладнання – холодильники, чайники, мікрохвильовки…
У судовому реєстрі станом на зараз можна знайти по цій справі лише чотири ухвали, датовані ще 2023 роком. Вони стосуються дозволів на проведення огляду та доступу до документів, пов’язаних з закупівлею багатомільйонного обладнання.
В матеріалах справи зокрема вказано: договір без оголошення відкритих торгів на суму 36,6 млн грн Південноукраїнська атомна станція уклала начебто через використання в ході реалізації договору відомостей з обмеженим доступом. При цьому корпорації, яку обрали підрядником, інформацію з обмеженим доступом не надавали. Тож неясно, чому відкритий тендер так і не провели.
Станом на 2022 рік «ТСМ груп» встигла отримати 5,5 млн грн у рамках угоди про постачання обладнання. З аналізу прибуткових накладних у рамках витрат на обладнання відомо, що Південноукраїнській АЕС на суму 2,7 млн грн поставили звичайні побутові прилади, оргтехніку та електроніку — холодильники, кондиціонери, чайники, мікрохвильові печі, телевізори, комп’ютери, монітори, багатофункціональні пристрої, канцелярські вироби тощо.
Правоохоронці знайшли невідповідності з кошторисом і придбаним товаром, ціна на який може бути завищена. Попередньо – розтрата могла скласти 390 тисяч бюджетних гривень.
На якому етапі розслідування ця кримінальна справа наразі, невідомо. Як і те, чи розрахувались із компанією «ТСМ груп» повністю, адже на порталі бюджетних витрат інформація з транзакціями коштів відсутня. Що ж це за компанія, адже вона не вперше потрапляє в фокус правоохоронців?
Прихованих бюджетних контрактів більше, ніж відкритих?
Корпорацію «ТСМ груп» зареєстрували у 2010 році в Києві. Наразі до засновників входять дві компанії – «Торгово-транспортний дім «Магнат» і «Ювісен». Кінцевими бенефіціарками вказані Олена Вікторівна Домашнєва та Олена Іванівна Кривошиєнко.
З 2014 року компанія «ТСМ груп» почала отримувати бюджетні підряди. Останню угоду за бюджетний кошт начебто уклали у 2020-му. За інформацією аналітичної системи YouControl, за цей час корпорація підписала договорів на загальну суму майже 28 млн грн. Замовники – переважно атомні станції.

Однак, схоже, офіційні контракти – це лише верхівка всіх договорів, які розпорядники бюджетних коштів укладали з компанією «ТСМ груп». Адже тільки один «тіньовий» договір з Південноукраїнською АЕС на постачання обладнання вартує понад 36 млн грн. Можна припустити, що «секретних договорів» із київською корпорацією могли укласти набагато більше.
Так, на офіційному сайті компанії «ТСМ груп» перелічені проєкти, які корпорація реалізувала для різних бюджетних організацій. Серед них Адміністрація Президента України, Служба безпеки України, Міністерство внутрішніх справ, Державна митна служба, Центральна будівля МЗС України тощо.

При цьому проконтролювати всі ці договори, враховуючи, що інформації про них у відкритому доступі немає, вкрай складно.
Такий успіх київської компанії можуть пояснювати впливові зв’язки. Так, у декларації за 2016 рік колишнього консультанта Адміністрації Президента України Павла Домашнєва вказано – він спільно з Оленою Вікторівною Домашнєвою володів квартирою у Дніпрі. Вірогідно, вони родичі. Вже у 2017 році він став другим секретарем Посольства України в Об’єднаних Арабських Еміратах.

Павло Домашнєв. Джерело фото — сайт
Схоже, після зміни Президента України у 2019 році Павло Домашнєв на державну службу не працює. Остання його декларація датована 2020 роком. Тоді ж корпорація «ТСМ груп перестала» офіційно отримувати бюджетні підряди. Можливо, досі отримує їх секретно? Редакція написала Павлу Домашнєву через мережу лінкедін. Однак поки що він не відповів.
«Глухі» справи
При цьому розслідування діяльності компанії по договору із Південноукраїнської АЕС не єдине. Так, у 2016 році Служба безпеки України відкрила провадження, зокрема розслідуючи виконання договору про влаштування протипожежних заходів на енергоблоках №1 і 2 атомної станції. Угоду вартістю 12,5 млн грн без проведення відкритих торгів уклали із корпорацією «ТСМ груп». Рух по справі, судячи з судового реєстру, пішов лише у 2020-му. Тоді правоохоронці припускали, що через субпідрядника корпорація могла зависити вартість обладнання по цьому договору на суму 3,9 млн грн.
Також у 2017 році Південноукраїнська АЕС уклала із «ТСМ груп» ще один договір на виконання комплексу робіт на суму майже 33 млн грн. У 2018-му станція без проведення відкритих торгів знов уклала «секретний» договір із корпорацією «ТСМ груп» на суму понад 12,6 млн. У Prozorro ці угоди знайти не вдалось. Керівництво станції так начебто боролось із можливими диверсіями. Хоча, схоже, це спроба уникнути громадського контролю.
Крім цього слідство встановило, що, вірогідно, для атомної станції закупили відеореєстратори за завищеними цінами. Переплата могла складати понад 12 млн грн. Виробником вказаних відеореєстраторів зазначено ТОВ «Компанія «Айпі-тек». Жодних відкритих угод з бюджетними розпорядниками компанія не укладала. Примітно, що цю компанію у 2009 році зареєстрував Охріменко Олександр Васильович. Людина з таким же ПІБ наразі значиться керівником корпорації «ТСМ груп».

Скриншот YouControl
Отже, враховуючи, що укладені угоди недоступні для громадського аналізу, масштаби розтрат можуть складати мільйони бюджетних гривень. Тим часом розслідування правоохоронців, схоже, заглухли.
Читайте також: На суддю з Миколаївщини поскаржились: закривав справи за п’яне водіння