Вироки отримали кілька учасників масштабної схеми, що діяла в Білгород-Дністровському міськрайонному суді з 2022 по 2024 рік. Судді, адвокати та службовці апарату штучно виготовляли понад тисячу рішень, які надавали підстави для відстрочки від мобілізації або виїзду з України в умовах воєнного стану.
Як йдеться у вироку суду, у Білгород-Дністровському суді роками ухвалювали фейкові рішення, які дозволяли чоловікам призовного віку виїжджати за кордон під приводом самостійного виховання дітей. У схемі були замішані судді, адвокати та працівники апарату суду. Вищий антикорупційний суд уже виніс вирок щодо частини учасників. Решта відповідачів, зокрема судді, чекають на вирок.
З матеріалів справи відомо, що схема діяла у Білгород-Дністровському міськрайонному суді з серпня 2022 по червень 2024 року. За цей час судді винесли щонайменше 1040 неправосудних рішень, які дозволяли виїзд чоловіків призовного віку за кордон.
Йдеться про фіктивні судові рішення у справах про визначення місця проживання дитини. За рішенням суддів виносились постанови, які дозволяли одному з батьків нібито самостійно виховувати дитину. Такі рішення автоматично ставали підставою для відстрочки від мобілізації або для виїзду з України під час дії воєнного стану.
За даними слідства, схему організував один із суддів Білгород-Дністровського суду. Він залучив помічниць суддів, працівниць апарату та знайомих адвокатів. Усі мали чітко розподілені ролі:
- Консультантка суду втручалася в автоматизовану систему документообігу й забезпечувала авторозподіл справ на визначених суддів.
- Заступниця керівника апарату суду погоджувала ці втручання і фактично курувала роботу підлеглих.
- Помічниці суддів отримували шаблони рішень і готували їх на підпис судді, після чого одразу передавали клієнтам.
- Адвокат і його помічник масово подавали позови до суду. Вони ж рекламували незаконні послуги з виїзду через Telegram та TikTok, щоби привернути клієнтів, зокрема моряків.
Позови, як правило, були однотипні, мовляв, мати дитини хоче, щоб вона жила з батьком. Співучасники надавали фейкові довідки, підписували фіктивні договори, вказували недостовірні адреси проживання, щоб забезпечити підсудність саме до Білгород-Дністровського суду.
Позови подавав помічник адвоката, зазвичай в один і той самий день реєстрував кілька однакових справ. У більшості випадків справи розглядалися без виклику сторін. Судді підписували підготовлені рішення і їх одразу передавали клієнтам. У деяких випадках судді навіть не перебували на роботі, однак це не заважало виносити рішення.
У червні 2023 року до поліції надійшло повідомлення про зловживання в суді. Організатори тимчасово призупинили схему, однак після короткої паузи відновили діяльність уже в дещо зміненому складі. Після цього було ухвалено ще понад 500 рішень, які дозволяли чоловікам уникати мобілізації.
У рамках цього провадження на угоду зі слідством пішли дві помічниці суддів Наталія Кудакова та Інна Тарута, консультант суду Олег Монарі, заступниця керівника апарату суду Ольга Кіяшко, помічник адвоката Павло Пєтухов. Обвинувачені визнали провину.
Згідно з вироком, вони діяли в межах стійкої організованої групи, за попередньою змовою, і системно підбурювали суддів до винесення завідомо неправосудних рішень. В обмін на це отримували щонайменше 500 доларів за кожну справу готівкою
Суд призначив їм покарання у вигляді обмеження волі на терміни від 2 до 3 років з іспитовим строком. Також частині з них заборонено працювати в судах, на держслужбі чи займатися адвокатською діяльністю протягом кількох років.
Розгляд справ основних фігурантів, зокрема суддів, ще триває. Їм інкримінують ухвалення завідомо неправосудних рішень, які стали основою для ухилення від мобілізації, перетину кордону або легалізації військовозобов’язаних за кордоном.
Редакція «Антикорупційного виміру» раніше писала, що майже всі рішення Білгород-Дністровського міськрайонного суду щодо позбавлення матері права виховання дитини на користь батька ухвалили четверо суддів цього суду – голова Олександр Боярський (364), Сергій Савицький (312), Валентин Заверюха (124) та Юлія Шевчук (30).
Читайте також: Мільйони доларів та тисячі ухилянтів: Що відомо про масштабну схему уникнення мобілізації, викриту в суді на Одещині