Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура у спільній заяві закликали Верховну Раду якнайшвидше ухвалити законопроєкт №13533, поданий як невідкладний, за основу і в цілому.
У відомствах наголошують, що цей документ відновлює процесуальні повноваження та гарантії незалежності НАБУ і САП, які були суттєво послаблені після набуття чинності закону №4555-IX. Зокрема, раніше ухвалені зміни дозволили Генеральному прокурору втручатися у розслідування, передавати справи НАБУ іншим органам і навіть закривати їх, а також позбавили керівника САП автономії в організації роботи.
У НАБУ також прокоментували побоювання щодо нових ризиків, які може нести законопроєкт, зокрема щодо поліграфа. У Бюро пояснили: йдеться про перевірки виключно співробітників із доступом до держтаємниці, які проводить не СБУ, а Управління внутрішнього контролю самого НАБУ. Це — чинна внутрішня практика, яка вже використовувалася понад 200 разів у 2024 році.
У НАБУ та САП підкреслюють, що методологія проведення таких перевірок має бути затверджена спільно НАБУ і СБУ, щоб виключити ризики тиску чи втручання у діяльність детективів.
Нагадаємо, ввечері 22 липня, Володимир Зеленський підписав закон, який підпорядковує НАБУ та САП Генеральній прокуратурі, фактично позбавляючи ці інституції незалежності. Того дня у кількох містах та в Одесі протестували проти підписання законопроєкту.
Як писала редакція «Антикорупційного виміру» раніше, у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі попереджали, що закон дає Генпрокурору повноваження витребовувати будь-яку справу НАБУ і САП, передавати її іншим органам, вирішувати спори про підслідність, давати вказівки антикорупційним прокурорам і навіть одноосібно закривати провадження щодо високопосадовців.
Вранці 21 липня співробітники СБУ та Офісу Генпрокурора провели масштабні обшуки в працівників НАБУ та САП без ухвал суду та за відсутності керівництва антикорупційних органів. За даними НАБУ, йдеться щонайменше про 70 обшуків, які стосуються 15 співробітників Бюро. У САП підтвердили: СБУ без попередження перевіряє дотримання режиму держтаємниці, що надало їм доступ до негласних оперативних матеріалів, зокрема в справах проти посадовців і силовиків.