В кінці серпня 2024 року стало відомо, що азербайджанська компанія «Сокар», яка працює й на українському ринку, вирішила поглиблювати співпрацю з російським державним концерном «Газпром».
Примітно, що за місяць до цієї заяви українська дочка азербайджанської компанії «Сокар» виграла угоду на 527 млн грн на постачання палива для українського державного монополіста «Укрзалізниця».
«Сокар» в Україні має потужні зв’язки. Але не виходить з російського ринку, навіть під час повномасштабного вторгнення росії в Україну.
В деталях розбирався «Антикорупційний вимір».
Азербайджан та росія домовились про газове співробітництво
20 серпня поточного року російські ЗМІ повідомили про низку спільних проєктів, які планують втілювати російський державний концерн «Газпром» і азербайджанська державна паливно-енергетична компанія «Сокар».
З того, що стало доступним на широкий загал, відомо: мова про проєкт «Північ-Південь», програму матеріально-технічного співробітництва й домовленостях про розвиток різнопланового стратегічного партнерства. Ця історія відбулась на фоні гострої для росії проблеми поставок газу в ЄС, адже договір про транзит палива через Україну завершується й чи будуть його продовжувати, враховуючи повномасштабну агресію рф, під питанням.
А руку допомоги росії в цьому питанні якраз і простягає Азербайджан. Зокрема російський портал «Нефть капитал» пише: при поставках газу до ЄС можна було би змішувати азербайджанський газ з російським. Робити це можливо через Туреччину, адже туди йдуть як російські, так і азербайджанські газопроводи. Ще один варіант – постачання російського газу на внутрішній ринок Азербайджана, щоб він нарощував газовий експорт в ЄС, вочевидь, видаючи російський газ за власний.
І варіант з участю Туреччини в постачанні російського палива, схоже, раніше вже реалізовувався. Щоправда, мова йшла про нафтопродукти. Нагадаємо, у травні 2021 року компанія «Сокар» відновила поставки в Україну дизпалива російського державного концерну «Роснефть». Про це, з посиланням на учасників ринку, повідомляло видання Forbes. За декілька днів до цього компанія «Сокар» уклала угоду про поставки російських нафтопродуктів у країни Східної Європи, зокрема в Україну. А вже після початку повномасштабного вторгнення й введення санкцій щодо російської нафти у грудні 2022-го азербайджанська компанія «Сокар» начебто зупинила постачання російської нафти на свої НПЗ у Туреччині.
Завод STAR компанії «Сокар» у Туреччині. Фото Azernews
Примітно, що після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, повідомляє Forbes, турецькі нафтопереробні заводи, зокрема завод STAR компанії «Сокар» навіть збільшили закупівлю російської нафти. Вони стали більш прибутковими торгівельними партнерами для російських виробників, ніж азійські через близькість країн. Схоже, російські нафтопродукти від компанії «Сокар» поступали в Україну через Туреччину.
Після короткої паузи у 2023 році ситуація змінилась. Стало відомо, що російська компанія «Лукойл» відновлює постачання російської нафти на турецькі НПЗ «Сокар». Ще і кредит для збільшення потужностей нафтопереробних заводів у 1,5 дол США росіяни азербайджанській компанії виділили, розповіло видання «Нафторинок» з посиланням на Reuters.
Не війна. Тільки бізнес.
Продовжують роботу у рф. Прибуток виріс на 22%?
Окрім співпраці з російськими компаніями підприємство «Сокар» не вийшло й з російського ринку. Ба більше, схоже, нарощує в рф фінансові обороти. Так, ООО «Сокар рус» зареєстрували в Москві у 2013 році. Директором підприємства вказаний Махмуд Руфат.
Як вказано на сайті російської дочки компанії «Сокар», вони активно торгують нафтою та нафтопродуктами, укладають контракти на держзамовлення та постачають в рф полімерну продукцію.
З сайту російської дочки компанії «Сокар»
І, схоже, бізнес є успішним. Так, згідно з даними порталу rusprofile, виторг компанії у рф за 2023 рік склав 43 млрд рублів, тобто близько 500 млн дол США, що на 14% більше, ніж у позаминулому році. Прибуток російської дочки азербайджанської компанії «Сокар» виріс минулого року на 22%.
За роки свого існування ООО «Сокар рус» уклало сім держконтрактів на загальну суму 413 млн рублів.
Скриншот з порталу rusprofile
Серед замовників азербайджанської компанії військова частина 95006, росгвардія та ФСІН (служба контролю над ув’язненими). Тобто цілком вірогідно, що на паливі азербайджанської компанії «Сокар» російські окупанти ведуть війну в Україні.
Крім цього з 2017 року у рф працює ще й компанія «Сокар констракшн», яка спеціалізується на будівництві.
Що по санкціям?
Чи порушує компанія «Сокар» вже накладені на країну агресора санкцій та чи могла б Україна якось запровадити власні санкції щодо цієї компанії?
На це питання редакції «Антикорупційного виміру» відповів юрист ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов:
«На даний момент, я не вбачаю порушень з боку підприємств, які реалізують пальне під маркою «Сокар».
Однак, якщо компетентні органи виявлять загрози національним інтересам, тоді можна розглянути ЗУ «Про санкції».
Так, ст. 3 ЗУ «Про санкції» визначено, що підставами для застосування санкцій є:
1) дії іноземної держави, іноземної юридичної чи фізичної особи, інших суб’єктів, які створюють реальні та/або потенційні загрози національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України, сприяють терористичній діяльності та/або порушують права і свободи людини і громадянина, інтереси суспільства та держави, призводять до окупації території, експропріації чи обмеження права власності, завдання майнових втрат, створення перешкод для сталого економічного розвитку, повноцінного здійснення громадянами України належних їм прав і свобод.
Як ми бачимо на ринку України відсутня компанія ООО «Сокар рус» (російської дочки компанії «Сокар») яка фактично постачає паливо для мілітаризованих сил рф. Окрім того, згадана компанія не є засновником будь-якої юридичної фірми в Україні, отже формально виглядає, що відсутні підстави для застосування санкції підприємствам України з орбіти «Сокар».
Єдине що може об’єднувати всіх — це торгівельна марка.
Ст. 5 ЗУ «Про санкції» передбачено, що пропозиції щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій виносяться на розгляд Ради національної безпеки та оборони України Верховною Радою України, Президентом України, Кабінетом Міністрів України, Національним банком України, Службою безпеки України.
Більш вірогідним органом, який може надати свої пропозиції є СБУ, оскільки мають у своїй структурі потужні аналітичні підрозділи.
Отже, СБУ слід прослідкувати кому належить торгівельна марка «Сокар», під якою здійснюється торгівля паливом в Україні та росії, якщо це одна та сама людини, то є можливість щодо неї застосувати санкції, визначені ЗУ «Про санкції», окрім того, слід прослідувати оточення цієї людини, можливо засновниками підприємств України та росії є близькі особи, які можуть бути підконтрольні власнику торгівельної марки, це дасть також підстав для застосування санкції проти фірм, які реалізують паливо на території України під торгівельною маркою «Сокар». Однак, на сьогодні, це все вірогідність…»
Заробляють в Україні
На український ринок компанія «Сокар» зайшла у 2008 році. На офіційному сайті компанії вказано, що вона працює у 15 країнах світу – Україні, Грузії, Румунії, Швейцарії тощо. При цьому не вказано жодного слова про рф, де азербайджанська компанія досі продовжує свою роботу.
З сайту української дочки компанії «Сокар»
В Україні група «Сокар», за даними аналітичної системи YouControl, налічує 54 компанії. До складу групи входить мережа автозаправних станцій у 11 областях України. Компанія «Сокар» налічує близько 60 АЗС.
Скриншот YouControl
До того ж в Україні компанія заробляє гроші на бюджеті, укладаючи контракти бюджетним коштом. Наприклад, буквально за декілька тижнів до новини про поглиблення співпраці азербайджанської компанії «Сокар» з рф українське ТОВ «Торговий дім Сокар Україна» виграло торги на постачання дизпалива для «Укрзалізниці» на суму 527 млн грн. Угоду з українською дочкою азербайджанської компанії уклали вже після скандальних заяв про поглиблення співпраці з рф. Варто зауважити, що лише один контракт з українським державним підприємством у два рази більший, ніж усі держконтракти компанії «Сокар» у росії. Однак, попри все, схоже, втрачати ринок країни-агресора азербайджанське підприємство не збирається.
До того ж це не єдиний договір бюджетним коштом для ТОВ «Торговий дім Сокар Україна». Станом на зараз, за інформацією Clarity Project, компанія уклала угод на загальну суму 3,89 млрд грн.
Топменеджером української мережі «Сокар» є Ельчін Мамедов. У 2016 році він «засвітився» в декларації на той час прокурора Автономної республіки Крим – структура створена після окупації півострова – Гюндуза Мамедова.
Скриншот YouControl
Останній також працював заступником прокурора Одеської області. А у 2014-му Мамедов був прокурором Одеси. З 2019-го по 2021 рік Мамедов працював в Офісі Генерального прокурора. Наразі, на жаль, декларації Мамедова приховані через дію воєнного стану. Однак, схоже, колишній український прокурор Гюндуз Мамедов і голова української дочки азербайджанської компанії «Сокар» Ельчін Мамедов є братами. В них збігаються і прізвище, і по-батькові.
Чи надають переваги компанії подібні зв’язки з владою, невідомо. Але в умовах повномасштабної війни є ще одна небезпека – доступ до чутливої інформації, якою може скористатись ворог. При цьому українська дочка компанії «Сокар» уже «світилась» у розслідуванні щодо збору інформації зі сфери оборони.
Так, у 2017 році Шевченківський районний суд столиці розглядав клопотання щодо доступу до речей у рамках провадження про дії співробітника Служби безпеки України, який за винагороду збирав і передавав представнику TOB «Сокар Енерджі Україна» службову інформацію у сфері оборони України. З матеріалів судової ухвали відомо, що сбушник передавав чутливу інформацію ще з 2014 року.
Скриншот YouControl
Чим закінчилось розслідування невідомо – в судовому реєстрі знайти інформацію не вдалось. Але подібна історія насторожує, враховуючи такі тісні зв’язки азербайджанської компанії «Сокар» із ворогом.
Редакція направила листа до компанії з проханням прокоментувати розслідування щодо можливого шпигунства, зв’язки з колишнім посадовцем, а також співпрацю з рф і продовження роботи «Сокар» у росії під час повномасштабної війни. Однак на момент публікації статті відповідь від компанії не надійшла.
На завершення треба зазначити, що, схоже, Азербайджану в умовах повномасштабної агресії треба все ж таки визначитись, на чиєму він боці, а Україні, вірогідно, необхідно ставити питання про це більш категорично.
Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network
Читайте також: На варті власних інтересів? Що за громадські формування Миколаївщини співпрацюють з поліцією