Одеські правоохоронці розпочали розслідування щодо ймовірного привласнення коштів під час «освоєння» бюджетних коштів у воєнний час. Справу відкрили, отримавши матеріали від УСБУ. Хоча діяльність фірми ексчиновника, який кілька років відповідав за закупівлі (як і його дружина, до речі) могла б зацікавити дуже давно і не тільки поліцію.
Що не так з ексчиновником, його зв’язками та бізнесом, а також як це пов’язано з кримінальною справою щодо «родичів» народного депутата Олексія Гончаренка, читайте в розслідуванні «Антикорупційного виміру».
Максим Беник, був чиновником, відповідальним за закупівлі, а паралельно його фірма отримувала підряди за бюджетний кошт. КУ, в якій він відповідав за підряди, укладало договори з підприємицею, в якої він купив фірму. Де чиновник взяв чималі гроші на купівлю фірми? Журналісти ставили це питання ще у 2021 році. Та розголос тоді не дав ніякого результату.
Дружина ексчиновника (вже колишня) теж роками відповідала за державні закупівлі в одеському КП. Але згідно з деклараціями та документами, що подавалися на торги, заробляло подружжя «копійки» та були безхатченками. Хоча згідно з іншими джерелами, жив чиновник чомусь у своїх колишніх колег у величезному будинку з басейном.
Зауважимо, що Максим Беник, ексчиновник, про якого йде мова, колишній працівник прокуратури. Хоча після прокуратури він шукав роботу юриста, опинився чомусь серед залізничників, а потім в підрозділі міськради. Наразі пише дисертацію про інвестиції та планує займатися сільським господарством на Кіровоградщині.
Та не менш цікава його бізнес-партнерка. Фірми її «родички» фігурують в тій самій справі, що стосується депутата Одеської обласної ради Миколи Дерев’янка та його дружини Лесі, родички Олексія Гончаренка.
Що наразі розслідують правоохоронці
Як випливає з даних судової ухвали, відкрито кримінальне провадження № 12024160000000704 від 01.06.2024. В поліцію надійшло повідомлення УСБУ в Одеській області про те, що чиновники, діючи у змові з посадовими особами ТОВ «БУД-МАРКА», шляхом зловживання своїм службовим становищем, вчинили заволодіння бюджетними коштами, під час виконання договорів на виконання будівельних робіт, в умовах воєнного стану.
Мова про поточний ремонт першого поверху Центру захисту та соціально психологічної підтримки у процесі правосуддя, осіб які постраждали або стали свідками насильства (модель Барнахус). Вартість ремонту складає понад 2,7 мільйона гривень. Та правоохоронці вважають, що обсяг та вартість фактично виконаних робіт, включених до актів по вказаному об`єкту є завищеними на 25-30%. Тобто, привласнити чиновники і їхній колишній колега, який і є посадовою особою фірми підрядника, могли близько 675 – 810 тисяч гривень.
Розслідування ведеться без поспіху – у квітні призначили експертизу, у серпні експерти попросили про доступ до об’єкта, у вересні на прохання правоохоронців суд дав дозвіл на проведення огляду.
Мова, вочевидь, йде про закупівлю, оголошену в травні 2023 року. Її провели в форматі відкритих торгів з особливостями, на які прийшла тільки одна фірма, яка і здобула перемогу. Підписував договір Максим Беник.
Цікаво, що під час проведення закупівлі, замовнику ставили запитання щодо того, чи можна подавати документи працівників, які співпрацюватимуть з підрядником за цивільно правовою угодою. Замовник відповів, що ні. За вимогами тендерної документації, майбутній підрядник мав надати підтвердження, що в нього офіційно працюють співробітники потрібної кваліфікації.
Скріншот з порталу Прозорро
І майбутній переможець, ТОВ «БУД-МАРКА». подала довідку про наявність працівників. Аж п’ятьох, враховуючи директора. Цього виявилося достатньо, на думку замовника, для проведення ремонту за 2,7 мільйона гривень.
Скріншот з порталу державних закупівель Прозорро
Історія фірми «БУД-МАРКА»
Фірма «БУД-МАРКА» заснована трохи більш як 5 років тому. Зареєстрували її Олена Купрієнко та Сергій Петренко. Вони внесли в статутний капітал по 500 гривень. Фірма не брала участі в закупівлях за бюджетний кошт.
У 2019 році фірму придбала Тетяна Шульгіна, яка нині працює як ФОП. Тоді ж, у 2019 році, жінка купила фірму з уставним капіталом 1000 гривень і внесла до статутного капіталу 4 мільйони. На сьогодні пані Шульгіна працює як ФОП, уклала з чиновниками 31 договір в Одеській області на загальну суму близько 1,5 мільйона гривень.
Замовлення від чиновників Тетяна Шульгіна почала отримувати з 2021 року. Найбільше договорів (19 штук) вона уклала з КУ «СМЕП» Одеської міської ради. Ця установа була серед перших її замовників. Цікаво, що начальником відділу публічних закупівель та матеріально-технічного постачання КУ «СМЕП» Одеської міської ради працював у цей час як раз той пан, який (разом з іще одною особою) купив у Тетяни Шульгіної ТОВ «БУД-МАРКА».
Начальник відділу публічних закупівель та матеріально-технічного постачання КУ «СМЕП» Одеської міської ради Максим Беник купив ТОВ «БУД-МАРКА» разом з Анастасією Бикановою у 2020 році. Грошей, щоправда, за даними аналітичної платформи YouControl, вклав вдвічі менше, ніж партнерка по бізнесу.
Скріншот з аналітичної платформи YouControl
Вже через місяць ТОВ «БУД-МАРКА» почала отримувати свої перші бюджетні підряди.
Анастасія Биканова значилася серед засновників фірми до середини 2024 року. Наразі вона є обвинувачуваною у справі про шахрайство за даними YouControl.
Скріншот з аналітичної платформи YouControl
Хоча з єдиної судової ухвали, яка є в відкритому доступі, вказані тільки статті, за якими обвинувачують. Деталей справи в тексті нема. Наразі керівником та єдиним власником ТОВ «БУД-МАРКА» є Максим Беник.
Пригоди бездомного Беника
У березні 2014 року на порталі Work.ua з’явилося резюме молодого юриста. Беник Максим Миколайович шукав роботу. Він повідомив про себе, що до цього пів року працював помічником слідчого з особливо важливих справ в слідчому відділі прокуратури Одеської області.
До цього півтора року пропрацював в «DLS Group» помічником комерційного директора. Освіта:Національний університет «Одеська юридична академія»
Інститут прокуратури та слідства.
Чому помічник слідчого одразу після Революції гідності подався шукати роботу в інтернеті? Максим Беник зазначив своєю метою удосконалення практичних навичок та успішну кар’єру.
Скріншот з порталу Work.ua
Вже через три роки, у 2017-му, декларацію подає дружина Максима Беника. Катерина Беник у 2016 році працювала юрисконсультом у ВП Одеське будівельно-монтажне експлуатаційне управління служби будівельно-монтажних робіт ті цивільних споруд регіональної філії «Одеська залізниця” ПАТ “Укрзалізниця».
В декларації немає жодних данних про те, де б могла проживати молода чиновницька родина. Ні нерухомості у власності, ні оренди, ні права користування. Заробила пані Беник 55000 гривень за 10 місяців. Тобто 5500 на місяць. Це була декларація перед звільненням.
Згідно з цією декларацією, чоловік пані Катерини, Максим Беник, працював в виробничому підрозділі «Одеської дирекції залізничних перевезень». І розповісти дружині, яка в нього зарплата, нібито відмовився.
Скріншот з Єдиного державного реєстру декларацій
У 2020 році Максим Беник подав декларацію за 2019 рік, з якої випливає, що в родини нічогісінько немає, окрім декретних виплат дружини в розмірі 9600. У подружжя народився син. Декларацію Беник подав як начальник відділу публічних закупівель та матеріально-технічного постачання КУ Спеціалізований монтажно-експлуатаційний підрозділ Одеської міської ради.
Де працевлаштувалася Катерина Беник можна дізнатися з декларації Максима Беника за 2020 рік. Нове місце роботи Катерини Беник – КП «ОДЕСМІСЬКЕЛЕКТРОТРАНС». Зауважимо, що ще донедавна в закупівлях КП Катерина Беник фігурувала як особа, відповідальна за закупівлі.
Скріншот з порталу державних закупівель Прозорро
Згідно з цією ж декларацією, в Максима Беника невідомо коштом яких прибутків з’явилися корпоративні права в ТОВ «БУД-МАРКА» вартістю в 900 000 гривень. При цьому, сумарний заробіток подружжя, разом із зарплатою у власній фірмі, Беник вказав мізерний: 117 527 гривень за рік. Тобто, він вказав, що подружжя з малою дитиною жило на менш ніж 9 800 гривень на місяць, не маючи власного чи будь-якого іншого житла.
Скріншот з Єдиного державного реєстру декларацій
У 2022 році, при звільненні, Максим Беник вказав в декларації, що йому вдалося скопити 40 000 гривень. Адже доходи, свої і дружини, він вказав вже вищі – 418 226 гривень за 11 місяців. Тобто 34 852 гривні на місяць.
Зауважимо, що у 2021 році Максим Беник вже привернув увагу журналістів. Адже сумарно фірма чиновника вже тоді отримала підрядів на понад 40 мільйонів гривень. Тим часом чиновник вказував в декларації, що як директор цієї фірми заробляє по 6600 гривень на місяць.
«УСІ звертає увагу слідче управління поліції області та прокуратури регіону на цей матеріал», – йшлося в статті.
Зауважимо, що станом на зараз фірма вже колишнього чиновника за даними порталу clarity-project уклала з чиновниками 65 договорів на майже 170 мільйонів гривень.
Також про фірму «БУД-МАРКА» писало видання «Інтент». Увагу журналістів привертало те, що капремонт системи опалення ліцею на Одещині за 7 мільйонів віддали без аукціону і те, що підрядника для будівництва Центру безпеки громадян за 35 мільйонів на Одещині обрали без аукціону.
Зауважимо, що у випадку з системою опалення ліцею Держаудитслужба вимагала розірвати договір, за даними порталу державних закупівель Прозорро. Та Департамент капітального будівництва та дорожнього господарства Одеської обласної державної адміністрації подав до суду.
Скріншот з порталу державних закупівель Прозорро
Департамент просив визнати протиправним та скасувати висновок Східного офісу Держаудитслужби. Проте, суд відмовити у задоволенні адміністративного позову Департаменту.
Скріншот з Єдиного державного реєстру судових рішень
Оскільки гроші за договором фірма вже отримала, а суд пристав на бік Держаудитслужби, гроші фірмі, ймовірно, доведеться повернути в бюджет.
За даними, поданими на останні відкриті торги, зарплата директора, Максима Беника, становить 8500 гривень.
Скріншот з порталу державних закупівель Прозорро
З сайту Одеського національного технологічного університету відомо, що на кафедрі торговельного підприємництва, товарознавства та управління бізнесом Беник Максим Миколайович пише дисертацію на тему «Формування ефективного механізму інвестиційного забезпечення розвитку підприємства».
Скріншот з сайту Одеського національного технологічного університету
Хоча в своїх деклараціях Максим Беник ніде не проживає, не маючи ні права власності на житло, ні договору оренди, ні якихось інших підстав на користування якимсь житлом, в досьє фірми на аналітичній платформі YouControl казані його адреси.
Скріншот з аналітичної платформи YouControl
Цікаво, що в реєстрі прав на нерухоме майно дані про квартиру у Гайвороні, вказану як адреса бенефіціара, відсутні, згідно з витягом, отриманим редакцією. Кому належить ця квартира невідомо.
Що ж до адреси у селищі Таїрове — все значно цікавіше. Будинок, згідно з даними витягу з реєстру, отриманого редакцією, належить Світлані та Сергію Маковським. Це дуже цікавий будинок площею 531,2 кв. метри.
Гугл-мапи не находить вказану адресу, але її знаходить інший сервіс — Вівіком.
Скріншот з сайту Вівіком
Якщо співставити розташування з Гугл-мапами, можна побачити, як виглядає будинок зверху.
Скріншоти з сервісу Гугл-мапи
Один зі співвласників будинку Сергій Маковський. З 2016 по 2019 роки він подавав декларації, як начальник ФСП Одеської дирекції філії Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд АТ Укрзалізниця.
Скріншот з порталу clarity-project
Нагадаємо, у ВП Одеське будівельно-монтажне експлуатаційне управління служби будівельно-монтажних робіт ті цивільних споруд регіональної філії «Одеська залізниця» ПАТ “Укрзалізниця» раніше працювала Катерина Беник, а Максим Беник працював у виробничому підрозділі «Одеської дирекції залізничних перевезень».
Та хоча всі троє працювали на залізниці, це аж ніяк не пояснює, чому Максим Беник вказує своєю адресою будинок Маковських.
Також за даними аналітичної платформи YouControl Максим Беник володіє земельною ділянкою в Гайвороні.
Скріншот з аналітичної платформи YouControl
Скріншот сайту kadastr.live
За даними kadastr.live це землі сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства.
Редакція уважно слідкуватиме за розслідуванням, яке ведуть правоохоронці щодо ТОВ «БУД-МАРКА». Фірмі досить довго «щастило» на торгах, аж ось ТОВ «БУД-МАРКА» зацікавилися Держаудитслужба та правоохоронці.
Здається досить маловірогідним, що звичайний молодий чиновник, навіть відповідальний за закупівлі в одному з підрозділів міськради, налагодив такий потужний потік підрядів у свою фірму самотужки. Виникають сумніви, що він сам так вдало налагодив співпрацю з аж надто великою кількістю розпорядників бюджетних коштів, в тому числі з Департаментом облдержадміністрації, який відстоював його компанію, як підрядника, в суді. Можливо, цікаві зв’язки і потік замовлень Максим Беник отримав завдяки своїй бізнес-партнерці?
Бізнес-партнерка: Земельний деребан, політика і вільне дихання електронними цигарками
Довгий час бізнес-партнеркою Максима Беника була Анастасія Биканова. Вона значилася співзасновницею ТОВ «БУД-МАРКА» відтоді ж, відколи і Максим Беник, а вийшла зі складу засновників лише в вересні поточного року, хоча з червня її частка в уставному капіталі складала вже 0 гривень.
Скріншот з аналітичної платформи YouControl
За даними аналітичної платформи YouControl, Анастасія Олександрівна Биканова є співзасновницею фірми «УКР АГРО ЛЕНД КОМПАНІ», де також серед засновників є Олександр Биканов та Майя Биканова. Вони розлучилися десять років тому і ймовірно доводяться Анастасії Бикановій родичами. Зважаючи на її по батькові — можливо, батьками.
Скріншот з сайту Судова влада України
Олександр Биканов три роки поспіль, з 2021 по 2023, отримував виплати від Одеської обласної ради. Однак, що це за соціальні виплати з данних про платіж на spending.gov.ua не дуже зрозуміло. Це якісь «інші соціальні виплати».
Скріншот з аналітичної платформи YouControl
Скріншот з Єдиного веб-порталу використання публічних коштів
Також про нього відомо, що він сплачував внески до виборчого фонду партії Блок Петра Порошенка «Солідарність» у 2016 році в розмірі 20 гривень.
Що ж до Майї Миколаївни Биканової, то вона з 2020 року подавала декларації, як депутатка Великоплосківської сільської ради.
Скріншот з аналітичної платформи YouControl
Майя Б., як і Анастасія Б., є обвинувачуваною у справі про шахрайство. Проте, за даними аналітичної платформи YouControl, номер справи інший. Номера кримінальних проваджень та дати їхньої реєстрації теж різні.
Скріншот з аналітичної платформи YouControl
Дві фірми, в яких пані Майя є співзасновницею («Лідер-Метал» та «Українська обласна агенція з питань садівництва») а також Благодійний фонд «Вільне дихання», яким вона керує, «засвітилися» у кримінальних провадженнях.
Скріншот з аналітичної платформи YouControl
БФ «Вільне дихання» «засвітився» в кримінальному провадженні №72023161300000016 від 01.11.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204 КК України.
Тобто згадана стаття про незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів. Як випливає з тексту судової ухвали, правоохоронці хотіли оглянути земельні ділянки, зокрема ділянку БФ «Вільне дихання», а також низки інших фірм, в межах розслідування справи щодо контрабанди електронних цигарок. Цигарки ввозили під виглядом косметики.
«Лідер-Метал» та «Українська обласна агенція з питань садівництва» натомість «засвітились» у справі про деребан землі. За даними судової ухвали, члени групи організовані в період з 2019 року за 2023 рік шахрайським шляхом, з підготовкою та використанням підготовлених документів розпочали надання прав на 78 земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих на території Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області, загальною площею 271 га.
Цікаво, що весною поточного року, тобто приблизно тоді ж, коли за ТОВ «БУД-МАРКА» взялися правоохоронці і Держаудитслужба, прокуратура Одеської області повідомила, що депутат Одеської обласної ради разом зі своєю дружиною та іншими співучасниками з близького кола промишляли незаконними схемами з нерухомістю. Зокрема, за 2019-2023 роки вони начебто незаконно привласнили 78 земельних ділянок загальною площею на 271 гектар.
Схоже, в обох випадках йдеться про справу, в якій «засвітився» одеський Микола Дерев’янко і його дружина Леся, родичка народного депутата України Олексія Гончаренка.
Звісно, те що «неприємності» у Максима Беника та його фірми почалися після гучних справ проти родичів народного депутата та справ, в яких фігурують родичі його партнерки по бізнесу, може бути простим співпадінням. Хоча і виглядає так, наче все «посипалося» не окремо, а разом.
Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network
Читайте також: Одеські чиновники хотіли замовити обслуговування ліфтів у новонародженої «прокладки» фігуранта корупційної справи
Коментування заборонено.