У Кривому Розі суд розглядає справу херсонського депутата Іллі Карамалікова, якого звинувачують у державній зраді. На засіданні допитали капелана Максима Бервінова як свідка, та прослухали записи телефонних розмов росіян.
Про засідання пише «МІПЛ». Прокурори вважають, що депутат від партії Ігоря Колихаєва «Нам тут жити!» Ілля Карамаліков пішов на співпрацю з окупантами та віддав їм російського пілота, котрого затримали учасники «народної дружини». Сам депутат заперечує допомогу росіянам і стверджує, що віддав їм пілота, бо в окупації не зміг передати його українським військовим.
На двох останніх засіданнях дослідили записи розмов між росіянами та херсонським депутатом, а також допитали свідка.
Свідком у справі був Максим Бервінов — капелан у 124-ї окремій бригаді Тероборони. У перші дні повномасштабного вторгнення Бервінов не встиг виїхати з Херсона й опинився в окупації. Оскільки за його словами, росіяни мали списки ветеранів АТО та бійців ЗСУ, він переховувався у племінника Іллі Карамалікова. На питання суду про те, чи міг херсонський депутат передавати дані щодо українських військових росіянам, капелан відповів таке:
«Якби він це робив, він би передав і ту адресу, де ми переховувалися зі зброєю та документами військової частини», — відповів Бервінов. Щодо російського пілота, він підтримав версію захисників херсонського депутата і зазначив, що можливості передати його українським військовим не було.
Також суд заслухав фрагменти перехоплень телефонних дзвінків Іллі Карамалікова з росіянами. Він спілкувався з Сергієм Сініциним із позивним «Сабір», який був куратором ФСБ у Херсоні. Йому заочно оголосили про підозру у вчиненні воєнних злочинів: слідство вважає, що він катував людей на Херсонщині.
Суд заслухав сім записів телефонних дзвінків в середньому по пів хвилини. В одному з фрагментів «Сабір» спілкується з іншими росіянами й просить не чіпати тих, кого вони затримали в той день в Херсоні, мовляв, це його люди. На наступних записах ймовірно йдеться про обшуки росіянами нічних клубів Карамалікова:
«Сабір»: — Я переговорив, питань немає, нехай працюють.
Карамаліков: — Охоронець усе-таки в лікарні. Я інших ставитиму. А ще прикол дізнався: автомат, що там показували, це муляж із нічного клубу. Отак за муляж усім також попало.
Карамаліков: — А чому це ваші ламають моїх зараз? У клубі «Аміго» на острові.
«Сабір»: — Зараз розберуся.
Сам Ілля Карамаліков ні підтвердив, ні спростував, що саме його голос звучить на записах. Водночас депутат пояснив, що в розмові йдеться про побиття охоронця через кілька годин після розгрому клубу, а фігурант розмови намагається згладити цю ситуацію.
Суд у цій справі триває.
Раніше редакція «Антикорупційного виміру» писала, що 21 квітня 2022 року Херсонська обласна прокуратура повідомила Карамалікову про підозру у державній зраді, вчиненій в умовах воєнного стану (ч. 2 ст. 111 КК України). За даними слідства, Карамаліков, діючи всупереч присязі, перейшов на бік окупантів. Маючи доступ до документів, він збирав та передавав так званому куратору — представнику країни-агресора відомості щодо українських політичних діячів, активістів, представників правоохоронних органів та учасників бойових дій на сході України, а також іншу інформацію.
Правоохоронці вважають, що Карамаліков закликав посадовців регіону співпрацювати з окупантами, організовував розміщення особового складу військовослужбовців рф та сприяв у проведенні ремонту їх техніки. З метою дискредитації чинної влади він активно брав участь у створенні проросійськими медіа пропагандистських матеріалів приходу «руського миру» на Херсонщину, стверджують правоохоронці. Йому призначили запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Якщо провинну доведуть, то депутату загрожує довічне позбавлення волі з конфіскацією майна.
Читайте також: Херсонська ексдепутатка позичила 1,3 мільйона колезі, підозрюваному у державній зраді