Кіровський райсуд Кропивницького визнав винним у держзраді та запереченні російської агресії мешканця області. Судовий розгляд відбувся у закритому режимі. В процесі розгляду суд досліджував, чи була провокація з боку правоохоронців.
Про це повідомляє «Антикорупційний вимір».
Згідно з матеріалами справи, у лютому 2023 року підсудному написав у «Telegram» представник російських розвідувальних служб та запропонував повідомляти інформацію про переміщення ЗСУ й оборонні об’єкти. У замін пропонував допомогти з отриманням російського громадянства.
Надалі чоловік за дорученням співрозмовника влаштувався на «Кіровоградський ремонтний завод», аби вивідувати оборонну інформацію. У липні він сфотографував в одному з кабінетів документи заводу, що мають інформацію з обмеженим доступом і переслав співрозмовнику. Після цього чоловіка затримали працівники СБУ.
Крім цього, під час одного з перших судових засідань в його справі, які ще були відкриті, в інтерв’ю «Суспільне. Кропивницький» він сказав, що «війну розв’язала київська влада». Мовляв, в цілому бойові дії не підтримує, але звинувачує Україну.
Відтак чоловіка звинуватили у держзраді за епізод на ремзаводі та запереченні збройної агресії росії за вислови в інтерв’ю.
На суді чоловік заперечив провину. Доводив, що справу щодо нього спровокували працівники СБУ. Нібито до вказаних подій вони приїздили до нього додому, пропонували співпрацювати й погрожували.
Водночас він визнав, що працевлаштувався на завод і відзняв документи. Втім, доводив – вважав, що співрозмовником є саме представником СБУ. Крім цього, нібито в листуванні той абонент пропонував сповіщати про українську військову техніку та озброєння, але він відмовився.
Епізод з фотографуванням документів на заводі чоловік також вважає спровокованим. Мовляв, того дня до кабінету його викликав директор і попросив пошукати якусь флешку. Там він сфотографував документи, але вважав, що в них не було таємниці. Зі слів чоловіка, його одразу затримали працівники СБУ. Тому, на його думку, вони контролювали увесь процес.
Щодо інтерв’ю, він зазначив – не вважає, що у його словах було виправдання росії.
На суді допитали директора Кіровоградського ремзаводу. Той підтвердив, що взяв підсудного на роботу завгоспа, адже він закінчив Слов’янський фаховий коледж Національного авіаційного університету та мав відповідну спеціалізацію.
За словами директора, з часом він помітив, що чоловік дуже хотів потрапити з адмінбудівлі до ремонтного цеху. Одного разу посадовець побачив на камері відеоспостереження, що завгосп знімав на роботі на свій телефон. Також йому здалося підозрілим, що чоловік влаштувався на мізерну зарплату, хоча для нього дорога з дому до міста і назад затратна. Зрештою директор перевірив особову справу працівника і виявив, що свого часу він служив в армії розвідником.
На перших судових засіданнях, де була кореспондентка «Антикорупційного виміру», чоловік розповідав, що служив у військах спецпризначення.
Директор заводу фактично підтвердив, що діяв під контролем правоохоронців у викритті завгоспа. Для цього він залишив імітовані документи на столі в кабінеті й після розмови з підсудним вийшов у коридор, залишивши його наодинці. Коли повернувся, побачив завгоспа з текою з імітованою інформацією про постачання техніки військовій частині. Посадовець додав, що чоловік ходив на роботу менш як два місяці, спершу зарекомендував себе як старанний працівник.
Серед інших доказів, які дослідив суд, було повідомлення від контррозвідки про чоловіка, який проживає біля об’єктів критичної та військової інфраструктури, проявляє до них необґрунтований інтерес, робить фото і відеозйомку щодо їхньої захищеності.
Також слідство надало протоколи огляду телефона підсудного, в якому під час затримання знайшли фото імітованої документації. Ці ж знімки були в його Telegram-спілкуванні.
Окрім цього, за інформацією з телефона чоловіка, він контактував з двома абонентами із Санкт-Петербурга та Калінінграда.
Переписку щодо працевлаштування на завод та пересилку документів він вів з абонентом з нікнеймом «Фенікс», що зареєстрований на тимчасово окупованій території Донецької області. У цьому листуванні підсудний розповідав, що раніше спілкувався із представником ФСБ. Також говорив, що влаштувався на завод і прагне виїхати до росії. У переписках йдеться, що один з його співрозмовників підтвердив, що його документи для виїзду до РФ готові й для цього треба влаштуватися на ремзавод й вивідати інформацію.
У справі провели судово-психіатричну експертизу. Згідно з її висновком, чоловік є осудним.
Слідство надало суду матеріали НСРД – дослідження листування підсудного у Telegram, дозвіл на доступ до якого у червні 2023 року надав суд.
У цих переписках зафіксовано, що співрозмовник пропонує чоловіку допомогти з переїздом до росії, але той натомість має слідкувати за ситуацією в регіоні. Серед іншого підсудний сповістив, що ходив до лісу біля військової частини, але нічого там не виявив. Згодом написав, що ситуація незмінна, окрім постійного руху вантажівок. Співрозмовник наполягав, аби чоловік все знімав на фото. Невдовзі підсудний повідомив про рух потягів від станції «Цибулеве», які перевозять багато техніки, проте, сказав, графіку він не знає. Також він написав, що у Знам’янці на залізниці було влучання у техніку.
У переписці є анкета, яку на прохання співрозмовника підсудний заповнив і надіслав для отримання російського громадянства. Він часто цікавився, коли його заберуть до росії. Натомість абонент, який пояснював, що працює на ФСБ, відповідав, що як тільки той виконає завдання. Надалі підсудний переказував, як влаштовується на завод і також говорив, що підтримує росію.
Слідство надало суду відео з кабінету директора заводу на якому зафіксовано, як підсудний знімав на фото документи зі столу.
У мотивувальній частині вироку суд приділив увагу аргументам захисту щодо провокації злочину працівниками СБУ. Суд зауважив, що в цілому, правоохоронці можуть вдаватися до таких методів. Втім, важливо з’ясувати, коли саме вони почали відповідні оперативні заходи: тоді, коли людина вже почала здійснювати злочин без їхньої участі, чи навпаки, схиляли її до вчинення порушення.
Згідно з матеріалами справи, повідомлення про виявлення інформації, що підсудний цікавиться оборонними об’єктами датоване червнем 2023 року, а епізод на заводі відбувся у липні. Втім, за даними з телефона чоловіка, ще у лютому 2023 року він надсилав інформацію про переміщення військової техніки залізницею та автошляхами.
«Тобто злочинні дії вже були скоєні на момент втручання співробітників правоохоронних органів, які мали об’єктивні дані, що людину втягнули у злочинну діяльність. Про провокацію йдеться тоді, коли правоохоронні органи штучно створили ситуацію, щоб спонукати людину до злочину. Однак якщо вони лише долучилися до фіксації й розслідування на певному етапі розвитку подій, це свідчить про їхню пасивну роль, яка проявилася лише в належній фіксації кримінального правопорушення», – йдеться у поясненні суду.
Також суд наголосив, що підсудний міг припинити спілкування зі співрозмовником, але не зробив цього. Відтак суд констатував, що провокації не було.
Одинадцятого березня суд визнав чоловіка у держзраді та запереченні збройної агресії РФ. За першою частиною звинувачення присудив 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна, за другою – 1 рік ув’язнення. У підсумку вироків чоловік отримав 15 років тюрми та конфіскацію.
Вирок можна оскаржити протягом 30 днів.
Читайте також: Колишня фірма голови Кіровоградської облради орендуватиме «діамант» Земельного банку