Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

Сумнівні угоди та завищені ціни: Активісти виявили цікаві деталі організації «пунктів незламності» в Одесі

Громадська організація «Зелений лист» проаналізувала витрати Одеської міської ради на облаштування «пунктів незламності» та опублікувала результати свого дослідження. Громадські активісти з’ясували, куди, скільки та за яку ціну купували генератори, хто придбав паливо за завищеною ціною. Статтю «Зеленого листа» ми публікуємо без змін:

На зиму 2022/23 року російські війська підготували для українців блекаут. На щастя, плани ворога не були реалізовані. Однак зимовий період  в Україні і справді був досить складним. Уперше ворог здійснив масштабну ракетну атаку по енергетичній інфраструктурі ще 10 жовтня минулого року. З того часу до лютого поточного року українці часто на багато годин поспіль залишались без світла та зв’язку. Щоб допомогти жителям пережити ці часи, в населених пунктах влада почала розгортати, так звані пункти незламності.

Звичайно, відкрили їх і в Одесі. Переважно муніципальні «пункти незламності» з грудня минулого року почали облаштувати в міських школах.   

ГО «Зелений лист» з’ясував цікаві деталі роботи «пунктів незламності».

Понад 13 мільйонів з бюджету на генератори

Як повідомили в міському департаменті освіти та науки, станом на 21 лютого 2023 року організовано та функціонують 80 стаціонарних «пунктів незламності» в закладах освіти комунальної власності на території нашого міста, 70 з них – працюють на базі закладів загальної середньої освіти, тобто у школах.

Для їхньої роботи Центрами фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти районів Одеси (їх чотири в кожному районі міста) закупили 87 генераторів на загальну суму 13,1 мільйонів бюджетних гривень.

Хоча в департаменті зазначили, що генератори закупили після проведення відкритих торгів, насправді конкурсні тендери розпорядники бюджетних коштів не проводили, віддавши мільйонні підряди низці ФОП. Договори переважно укладали у грудні 2022 року. 

Наразі перевірити, наскільки сплачені за генератори кошти відповідали ринковим цінам на той період неможливо, адже на той момент вони користувались великим попитом, тож ціна на генератори значно перевищувала нинішні пропозиції.

За найнижчою ціною, а саме 32,4 тисячі гривень генератори придбали для одеського ліцею №130. За найвищою – для ліцею «Європейський», витративши 806,3 тисячі бюджетних гривень. Можливо, для «Європейського» придбали декілька генераторів. Зазначимо також, що ціна генератора залежить від марки, а також його потужності.

На інтернет гроші з бюджету не виділили

У «пунктах незламності», окрім світла, тепла та води жителям пропонують також послуги мережі інтернет. При цьому фінансування з міського бюджету на облаштування енергонезалежного інтернету міські чиновники не виділили – начебто, за законом, «бюджетні видатки направляються лише на підтримання роботи критичної інфраструктури міста та її обороноздатності».

Це підтвердила й директорка міського департаменту освіти та науки Олена Буйневич, пояснивши:

«У закладах освіти категорично неможливий збір коштів на паливно-мастильні матеріали, тому що генератори й паливо до них повністю забезпечується за рахунок міського бюджету. Ми за цим суворо стежимо. Є запас на три доби в кожному закладі… Є проблема з встановленням інтернету, тому що в постанові Кабміну №590 («Про затвердження порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану»), якою ми керуємось, немає такого пункту. Ми не можемо за кошти міського бюджету фінансувати проведення швидкісного оптоволоконного інтернету для того, щоб уроки вчителі могли проводити, навіть коли немає світла».

Чиновниця припускає, що у школах на проведення інтернету збирають кошти.

Паливо для «пунктів незламності» за завищеною ціною?  

А ось на забезпеченні паливом «пунктів незламності» варто зупинитись детальніше. Закупівлю пального для генераторів здійснювало КП «Міські дороги». 

5 грудня 2022 року комунальне підприємство без проведення відкритих торгів уклало угоду на постачання 687,5 тисяч літрів дизельного палива та бензину А-95 для джерел безперервного живлення. Бюджету закупівля обійшлась у 36,3 мільйони гривень.

Постачальником стала компанія «Окко».

При цьому в систему публічних закупівель з якоїсь причини КП не завантажило безпосередньо сам договір, тож перевірити, які кількість бензину та дизелю та за якою ціною придбали комунальники, неможливо.

Тим не менш, скоріш за все, паливо для генераторів закупали по ринковим цінам, а не оптовим, хоча закупка явно оптова. Так, у середньому, літр пального обійшовся бюджету в 52,8 гривень. 5 грудня, за даними, сайту «Мінфін», літр бензину А-95 коштував 51,02 гривні, дизелю – 54,94 гривень, тобто в середньому 52,98 гривень.

Чому КП не провело відкриті торги, що дозволило б знизити вартість пального й зекономити бюджетні кошти під час повномасштабної війни, неясно. Адже на такій великій закупівлі суттєвим є коливання ціни навіть у 10-50 копійок.

Більше публікацій СтаттіБільше публікацій Статті »
Більше публікацій Статті партнерівБільше публікацій Статті партнерів »

Коментування заборонено.

Антикорупційний вимір