Протягом першого тижня липня в Одесі та області правоохоронці затримували хабарників, передавали справи до суду та намагалися з’ясувати, як генератори з гуманітарної допомоги, призначені для об’єктів критичної інфраструктури опинилися у ресторанах та на автомийках. Тим часом чиновники продовжували роздавати підряди за бюджетний кошт своїм улюбленцям, родичам і колегам. Один з таких улюбленців настільки втратив зв’язок з реальністю, що обматюкав ветерана, який втратив ноги на війні. Про це, та багато іншого, читайте в огляді «Антикорупційного виміру».
Що там в закупівлях
Чиновники Ананьєві заплатить понад 300 тис. грн за експлуатаційне утримання автомобільних доріг фірмі депутата міської ради ТОВ «РемБудПостач». Донедавна цей депутат очолював відділ, який тепер замовляє у його фірми роботи.
Чиновники Южненської міської ради на Одещині заплатять понад 126 тис. грн за ремонт електричних мереж в парку Приморський. Підряд віддали нещодавно зареєстрованому ФОПу Олександру Булгакову, який є чоловіком співробітниці виконавчого комітету міста.
Чиновники департаменту освіти Одеської міськради без використання електронної системи провели закупівлю робіт з ремонту підвалу-укриття для Одеського ліцею № 84. Вартість робіт склала понад 6,75 млн грн. Підряд довірили ФОПу, зареєстрованому місяць тому.
В пошуках генераторів
В Одесі розслідують справу щодо генераторів, які живлять місцеві ресторан та автомийку, попри те, що вони були гуманітарною допомогою й призначались для об’єктів критичної інфраструктури. Суд вважає, що власники приватних закладів, в яких незрозумілим чином опинились генератори, можуть мати зв’язки з одеськими чиновниками.
Крім того, одеська поліція розслідує справу щодо ймовірної розтрати бюджетних коштів при закупівлі бензинових генераторів для навчальних закладів Хаджибейського району. Слідчі вважають, що чиновники Одеської міської ради переплатили близько пів мільйона гривень.
Скандал тижня
Улюбленець чиновників, який лише минулого року отримав підрядів за кошти бюджету на суму у понад 150 мільйонів гривень, власник фірми, яка неодноразово привертала увагу журналістів завищеними цінами в кошторисах, любитель фотографуватися на тлі московського кремля Вадим Шевеленко обматюкав лікаря-ветеринара Олексія Притулу, ветерана, який втратив ноги на війні. А після цього лицемірно «вибачився» під відеозапис, заявивши, що не бачив протезів. Поліція відкрила справу щодо дрібного хуліганства. Детальніше в матеріалі «Антикорупційного виміру».
«Зайве» майно посадовців
НАЗК промоніторило спосіб життя колишнього заступника Генерального прокурора України, й знайшло факти, що свідчать про його незаконне збагачення на понад 29 мільйонів гривень. Пов’язані з ексзаступником люди стали власниками нерухомості та автівок, походження яких не вдалось з’ясувати. Національне агентство з питань запобігання корупції припускає, що майно вони оформили на себе за дорученням службовця.
Також НАЗК встановило ознаки необґрунтованих активів у Начальника відділу митного оформлення Одеської митниці Володимира Цюпка. За 2022 рік він подав декларацію, де вказав, що його родина придбала впродовж чотирьох місяців автівок на 7,6 мільйона гривень, хоч законні доходи не покривають такі покупки.
Справи щодо хабарництва
Жителю Ізмаїла, що на Одещині, повідомили про підозру у хабарництві. За гроші він, нібито, обіцяв вирішити з Адміністрацією судноплавства питання щодо морських документів.
Сержанту військової частини на Одещині повідомили про підозру в отриманні хабаря. Слідчі вважають, що за винагороду військовослужбовець обіцяв перевести бійця з лінії фронту у тилову частину.
Справи в судах
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду не задовольнила позов адвокатів колишнього одеського мера Олексія Костусєва, яким захисники намагались оскаржити арешт його майна. Костусєв проходить підозрюваним у справі заволодіння майном аеропорту «Одеса».
До суду передали справу підрядника з Одещини, якого підозрюють у заволодінні 300 тисяч гривень. Його вважають причетним до розкрадання бюджету на капітальному ремонті будівлі гімназії, яка призначалась для розміщення переселенців.
Стосовно судді Приморського райсуду Одеси Іллі Лонського відкрили дисциплінарну справу. Вища рада правосуддя вирішуватиме, чи він порочить звання судді й підриває авторитет судової системи. Разом з тим щодо Лонського слухається справа за обвинуваченням у хабарництві та шахрайстві.
Земельні схеми
Правоохоронці завершили розслідування у справі заволодіння землями вартістю 1,7 мільйона гривень на узбережжі Дністровського лиману. Серед обвинувачених — заступник Білгород-Дністровського міського голови, директорка приватного підприємства, депутат сільської ОТГ, та земельна спеціалістка сільради.
Тим часом в Господарському суді Одеської області розглядають справу щодо розірвання договору оренди та повернення громаді земельної ділянки під будівлями санаторію Іванова в Чорноморці. У 2019 році депутати Одеської міськради передали ділянку в оренду приватній фірмі. Однак ця компанія кілька років не сплачувала місту оренду.
Що там ухилянти
Начальника відділу Держприкордонслужби на Одещині затримали за незаконне переправлення військовозобов’язаних до Молдови. Правоохоронці вважають, що начальник відділу прикордонників вирішив підзаробити на чоловіках, доставляючи їх до Молдови поза пунктами пропуску. У цьому йому нібито допомагали троє цивільних: вони шукали військовозобов’язаних, які за хабар хотіли виїхати з України.