Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

Ремонт харчоблоків в Миколаєві за державні гроші: завищені ціни та сумнівні підрядники

У 2025 році був затверджений порядок надання субвенції на придбання обладнання, будівництво та модернізацію харчоблоків у школах і профтехах. Розмір субвенції в поточному році становить 960 млн грн. Реформу шкільного харчування, до речі, активно лобіює дружина президента України Олена Зеленська.

Наразі на порталі Dreams є чотири проєкти, пов’язані з капітальними ремонтами харчоблоків у навчальних закладах Миколаєва, які вже реалізуються. Всі вони вартують десятки мільйонів гривень. А ось до підрядників, яких обрали на дороговартісні роботи, є питання.

«Антикорупційний вимір» розбирався в деталях.

Завищені ціни на матеріали

12 вересня 2024 року миколаївське міське управління капітального будівництва оголосило торги з особливостями на проведення капітального ремонту харчоблока ліцею №40 за адресою вул. Металургів, 97/1. Роботи відомство оцінило у 24,5 млн грн. 

Місцевий бюджет фінансує проєкт лише частково – згідно з даними порталу Dreams, понад 19 млн грн надає державний бюджет. 

Ліцей №40. Картинка з порталу Dreams

На тендер подалась лише одна компанія, з якою 16 жовтня минулого року уклали договір на проведення ремонту. Початково роботи мали б завершитись 31 січня 2025 року. Однак з підрядником – ТОВ «Сіті-старс» – уклали додаткову угоду на продовження термінів виконання робіт. Можливо, щоб отримати фінансування з державного бюджету.

Примітно, що ціни на деякі матеріали, закладені в кошторисі, вищі за ринкові. Так, за бюджетні кошти придбали плитку керамічну Golden Tile Sabbia beige за ціною 522 грн за м. кв. Це ціна без транспортних розходів. 

А в будівельному супермаркеті «Епіцентр» вартість цієї ж плитки навіть без знижки складала майже 452 грн/кв. м. Зараз її можна придбати ще дешевше. І це, не враховуючи, що для ремонту закупівля буде гуртовою, тож плитку можна купити ще дешевше.

Майже вдвічі дорожче за ринкову заклали ціну на цеглу. За бюджетні кошти одна штука цегли коштує 12,8 грн, а ринкова ціна такої ж цегли – приблизно 7 грн/шт.

Здається, завищеними є ціни й на плитку Inter Gres Calacatta Gold. Так, у кошторисі закладено 1097 грн за квадратний метр плитки. Така ж плитка в «Епіцентрі» коштує 885 грн/кв. м.

Понад 4085 грн за метр кабелю виділили з бюджетних коштів в рамках ремонту харчоблока. Ринкова ціна такого ж кабелю 2,8 тис. грн за метр.

Зазначимо, що ціни, закладені в кошторисі, не враховують ПДВ, який складає 20%. Тобто фактично ціна ще більша.

ТОВ «Сіті-старс» зареєстрували у 2021 році в Миколаєві. Наразі засновниками компанії значаться жителі Миколаєва Михайло Жендубаєв і Дмитро Курбатов. Станом на зараз підприємство уклало декілька угод за бюджетні кошти на загальну суму понад 58 млн грн. 

В компанії передбачено 15 штатних одиниць. Але скільки реально працює людей, невідомо.

Окрім ТОВ «Сіті-старс» Курбатов, за даними аналітичної системи YouControl, є головним бухгалтером ТОВ «Тойлок», яке також отримує бюджетні підряди — компанія уклала договорів на загальну суму 14,2 мільйона бюджетних гривень.

Скриншот YouControl

Михайло Жендубаєв фігурує в низці компаній як бенефіціар. Серед них ТОВ «Миколаївміськбуд», яке також регулярно укладає угоди за бюджетний кошт. Наразі загальна сума укладених договорів складає понад 450 мільйонів бюджетних гривень.

Одна компанія на два харчоблоки

Миколаївське ТОВ «Танолбуд» ремонтує відразу два харчоблоки в місті – в гімназії №46 по вул. 9 Повздовжня, 10 і в гімназії №52 за адресою вул. Крилова, 42. На обидва проєкти виділені не тільки гроші з місцевого бюджету, а ще й з державного.

Гімназія №52. З порталу Dreams

В жовтні 2024 року оголосили тендер на проведення робіт по ремонту харчоблока в гімназії №52 вартістю 23,3 млн грн. На торги подались дві компанії, в результаті угоду підписали із ТОВ «Танолбуд», яке запропонувало провести роботи, майже не знижуючи очікуваної вартості, а саме за 23,2 млн грн. Це була не найдешевша пропозиція. Проте угоду уклали саме з ТОВ «Танолбуд». Однак тендером зацікавилась Державна аудитслужба. Й у лютому 25-го миколаївське управління звернулось до суду, адже аудитори знайшли порушення.  

Крім цього в вересні минулого року миколаївське управління капбудівництва оголосило торги з особливостями на капітальний ремонт і реставрацію харчоблока в гімназії №46. Роботи оцінили у 22,5 млн грн. На тендер подалась єдина компанія – ТОВ «Танолбуд», з якою відомство й уклало угоду. 

ТОВ «Танолбуд» зареєстрували вже під час повномасштабного вторгнення у 2023 році в Миколаєві. За цей час компанія встигла підписати низку угод на загальну суму майже 51,5 мільйона бюджетних гривень. В компанії офіційно працюють всього п’ять кваліфікованих працівників.

Власницею ТОВ значиться місцева жителька Тетяна Павлівна Олійник. Як раніше писав «Антикорупційний вимір», компанія зареєстрована в багатоквартирному домі. Тетяна Олійник значиться бенефіціаркою ще чотирьох компаній у Миколаєві, низка з яких також отримує бюджетні підряди. 

Скриншот YouControl

Як директора ТОВ «МІК «Інвестбуд», пані Олійник у 2021 році засвітилася у кримінальній справі, в якій її підозрюють в заволодінні бюджетними коштами.

Намагались судити за розтрату

ТОВ «Танолбуд» подавалось на торги й на ремонт ще одного харчоблоку в Миколаєві, а саме в гімназії №3 за адресою вул. Чкалова, 114, які місцеве управління капбудівництва оголосило в вересні минулого року. Однак відомство уклало угоду з конкурентом — ще з одним «фаворитом» бюджетних торгів, а саме з компанією «Інтербуд». Сума угоди склала 21,8 млн грн. За інформацією порталу Dream, левову частку фінансування ремонту забезпечує субвенція з державного бюджету.

Гімназія №3. З порталу Dreams

БК «Інтербуд» зареєстрували у 2016 році в Миколаєві. Компанія регулярно укладає бюджетні угоди, вже підписавши договорів на загальну суму 507 млн грн. Найбільше підрядів – у Миколаївській області. Співвласниками ТОВ значаться два жителі Миколаєва Михайло Мазур і Вадим Драпезо.

Як раніше писав «Антикорупційний вимір», у 2021 році людина з таким же ПІБ, як у Мазура, обвинувачується в розтраті бюджетних коштів. Потерпілою стороною є Казанківська багатопрофільна лікарня. Але справу закрили через закінчення строку досудового розслідування. Миколаївська прокуратура намагалась через суд скасувати це рішення. Однак, схоже, безрезультатно.

Крім цього прокуратура Миколаївської області вже декілька років через суд намагається стягнути з ТОВ «БК Інтербуд» збитки за двома договорами 2018 року в розмірі 163 тис. грн та майже 753 тис. грн відповідно. Збитки завдані при ремонті Казанківської багатопрофільної лікарні через неякісне виконання робіт та завищення обсягів виконаних робіт. 

Таким чином, важлива реформа харчування в навчальних закладах, частиною якої є зокрема ремонти харчоблоків, при виконанні обертається потенційною розтратою бюджетних коштів і підрядами для сумнівних компаній. 

Читайте також: Миколаївська фірма, що фігурує у кримінальних справах, отримає підряд на ремонт укриття

Більше з Власні статтіБільше записів у Власні статті »
Більше з Миколаївський вимірБільше записів у Миколаївський вимір »
Антикорупційний вимір