Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

Як депутат з Одещини імітував конкуренцію і за безцінь отримав шкільні котельні на яких заробляє мільйони?

Депутат Шабівської сільської громади від ОПЗЖ Сергій Кравченко кілька років поспіль заробляє мільйони на теплопостачанні для навчальних закладів, отримуючи в оренду за безцінь їхні котельні. Прибутковий бізнес йому допомагають будувати місцеві чиновники. Останні здають депутату обладнані за бюджетні кошти приміщення котелень. Щомісячно вони коштують йому від 190 до 3 300 грн. Частину з цих котелень депутат отримав завдяки «конкуруванню» на аукціонах зі “своєю” ж фірмою.

Як зʼясував «Антикорупційний вимір», цьогоріч орендовані у громади котельні приносять депутату Кравченко щомісячно бюджетні мільйони.  Детальніше читайте в цьому розслідуванні.

Хто такий Сергій Кравченко?

Фото: Сторінка Сергія Кравченка у фейсбуці

Сергій Вікторович Кравченко – діючий депутат Шабівської ОТГ в Білгород-Дністровському районі та очільник депутатської групи «Єдність». 

Однак згідно з постановою виборчої комісії у 2020 році він був обраний від проросійської партії «Опозиційна платформа – за життя», діяльність якої наразі заборонена в Україні. Певний час він був заступником голови місцевого осередку «Опозиційного блоку», від якого балотувався у 2015 році. А до того він був представником «Партії регіонів».

Скріншот з аналітичної платформи YouControl

Скріншот з аналітичної платформи YouControl

Депутат входить до складу депутатської комісії з питань фінансів, бюджету, регуляторної діяльності, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.

Дружина депутата Кравченка – Ганна – працює на посаді адміністратора відділу з оформлення паспортних документів в управлінні з питань надання адміністративних послуг Білгород-Дністровської міської ради.

Фото: Сторінка Ганни Кравченко у фейсбуці

Колишній регіонал Сергій Кравченко з 2018 року нареєстрував цілу купу фірм. Саме у 2018 році він заснував ПП «Укртеплопостач», ТОВ «СВК БУД», ПП «Укртепломережа», ПП «Теплотранс». У 2019 створив ПП «Теплокомуненерго», а у 2021 році ПП «Укртепло Шабо». На них депутат не зупинився і у 2023 році створив собі ще ПП «Укрмегават» та ПП «Південна енергетична компанія Маршал» (ПП «ПЕК Маршал»), а з січня 2024 року оформився ще й ФОПом. 

Постає логічне питання: навіщо депутату так багато тих підприємств? «Антикорупційний вимір» пошукав відповідь на нього.

Тихо сам з собою грається з бюджетом 

У серпні 2019 року Сергій Кравченко заснував приватне підприємство «Теплокомуненерго». І вже у січні 2020 року воно почало отримувати чималі контракти з теплопостачання для закладів освіти в Білгород-Дністровському районі. З цим підприємством Кравченка чиновники уклали 23 угоди на загальну суму понад 37 млн грн. Але з березня 2024 року тендерна активність фірми припинилась. 

Зауважимо, що більша частина підрядів дісталась депутату поза конкуренції. А в тих випадках, де проводились відкриті торги, депутатське «Теплокомуненерго» мало «своїх» конкурентів – підприємства, які він понастворював у 2018 році. 

Так, наприклад, двічі його суперником було ПП «Укртепломережа», засноване Кравченком і переоформлене на Анатолія Кожухаря у 2021-му. В обох випадках Випаснянська ЗОШ закуповувала послуги з теплопостачання. В першому з них фірма депутата отримала контракт на 345 000 грн, а в другому – на 675 076 грн.

Аналогічна ситуація спостерігається і з його ПП «Теплотранс». Але тут номінальним власником і директором у 2021 році став Володимир Кирилович Продан. ВІН, доречі, є також співзасновником Громадського об’єднання ромів міста Білгорода-Дністровського «Нево Дром» — «Новий Шлях». Цікаво, що попри переоформлення, за даними аналітичної платформи YouControl, Кравченко залишився підписантом підприємства, тобто мав право вчиняти дії від імені підприємства.

А от зі створеним депутатом підприємством «Укртеплопостач» він, здається, вирішив навіть не заморочуватись і не переоформлював його на “підставну” особу. В лютому 2022 він просто завів на відкриті торги дві “свої” фірми і виграв їх.

Скріншот з аналітичної платформи Clarity Project

Скріншот з аналітичної платформи Clarity Project

Скріншот з аналітичної платформи YouControl

Дивно, що це досі не привернуло уваги Антимонопольного комітету, хоча в цих діях, може мати місце недобросовісна конкуренція. За виявленими фактами редакція «Антикорупційного виміру» вже направила звернення до АМКУ.

Однак зауважимо, що ПП «Теплокомуненерго» все ж потрапила до «чорного списку» Антимонопольного комітету, але за змову на торгах з ПП «Теплотранс». Фірми розіграли між собою лише один тендер вартістю 1,36 млн грн і одразу попалися.

Дармова оренда котелень: як депутат імітував аукціон, але сам виклав докази проти себе?

Найцікавішим є те, як чисельні підприємства депутата Кравченка допомогли йому отримати монополію на постачання тепла в комунальні навчальні заклади. Саме це почало приносити йому мільйонні доходи. Не виключено, що це сталося не без активної допомоги місцевих чиновників. Особливо в частині їхньої несподіваної «сліпоти» під час аукціонів з оренди комунального майна. Але про це трохи згодом.

Спочатку, у 2021 році керівництво від Мологівської сільської ради в один день передало в оренду депутатському «Теплокомуненерго» два обʼєкти. Котельню Випаснянської ЗОШ №1 (с. Випасне вул. Кишинівська, 83) площею 46,8 кв. м депутат отримав в оренду за 480 грн/міс. А котельню Випаснянської ЗОШ №2 (с. Випасне вул. Кишинівська, 208) площею 25,9 кв. м йому здали лише за 190 грн/міс).

Згодом, у 2022 році, так само одночасно, депутат отримав в оренду ще чотири приміщення котелень. Цього разу від чиновників Шабівської сільської ради. Приміщення котельні Шабівського ЗЗСО за адресою вул. Шанцера, 1 йому віддали за 3 236 грн/міс. Ще три ПП «Теплокомуненерго» Кравченка отримало за однакову ціну – 893 грн/міс. Йдеться про котельні: 

Але на відміну від мологівських, чиновники з Шабо по закону вже мали провести аукціон і обрати орендаря, який запропонує найвищу ціну. Однак в усіх чотирьох випадках у ПП «Теплокомуненерго» був один і той самий конкурент – вже згадуване раніше ПП «Укртепломережа». Обидві фірми під час аукціону ані на копійку не змінювали своїх пропозицій. 

Ба більше, в усіх чотирьох аукціонах підприємства робили абсолютно однакові ставки. А причиною цього, як ви вже мали б здогадатись, було те, що засновником обох підприємств був депутат Сергій Кравченко. Просто у 2021 році він переоформив ПП «Укртепломережа» на Анатолія Кожухаря с села Розкішне Білгород-Дністровського району. І з тих це підприємство неодноразово була «конкурентом» для інших фірм депутата на різних аукціонах. 

Скріншот з аналітичної платформи Clarity Project

Скріншот з аналітичної платформи Clarity Project

Ба більше, редакція «Антикорупційного виміру» виявила, що в усіх випадках торгів за котельні у 2022 році, схоже, депутат примудрився самостійно залишити доказ того, що власноруч імітував участь в аукціонах. Він замовив від свого імені і надав на Prozoro.Sale документ (витяг з ЄДР) оформлений на Кожухаря, ПП «Укртепломережа». Нагадаємо, підприємство нібито ж Кравченку не належало та змагалося з ним за право копійчаної оренди комунальних котелень.

Але на всіх наданих витягах так званого конкурента вказано, що їх напередодні участі замовив на сайті Мінʼюсту сам депутат.

Скріншот з платформи Prozoro.Sale

Скріншот з платформи Prozoro.Sale

Як орендовані у громади котельні приносять мільйонні підряди?

Отримувати бюджетні контракти на теплопостачання, за даними Clarity Pro, ПП «Укрмегават» почала зовсім нещодавно – з кінця жовтня 2024 року. Наразі всі чотири угоди від освітян Мологівської сільської ради та Сергіївської селищної ради дісталися фірмі депутата поза конкуренцію. І саме тут настав час згадати про шкільні котельні Мологівської громади. 

Загальна вартість підрядів у перший місяць опалювального сезону вже склала майже 3,38 млн грн.

Скріншот з аналітичної платформи YouControl

І це не єдині прибутки депутата. З січня 2024 року чиновники Мологівської та Шабівської сільрад уклали з ним особисто шість угод на постачання твердопаливних брикетів для обігріву закладів освіти. Також вони замовили у Кравченка будівельні чи ремонтні роботи. Загальна вартість договорів з ФОП Кравченко С.В. склала 1,85 млн грн.

Скріншот з аналітичної платформи YouControl

Ще дві угоди з постачання опалення на 2,71 млн грн отримало ПП «ПЕК Маршал» Сергія Кравченка. Ці контракти з фірмою депутата у жовтні 2024 року уклали Управління освіти, культури, молоді та спорту Старокозацької сільської ради та Старокозацька районна лікарня в Білгород-Дністровському районі.

На прикладі однієї школи це виглядає так: сплачені депутатом в бюджет 480 грн/міс. за оренду котельні Випаснянської ЗОШ №1, принесли йому підряд на понад 1,27 млн з цього ж бюджету. І він має монополію на обігрів цієї школи. Тобто без участі і заробітку Сергія Кравченка, учні школи на Кишинівській, 83 в селі Випасне мали б замерзнути. І як же раніше адміністрація школи справлялась із власною котельню без допомоги депутата?

«Антикорупційний вимір» поцікавився у депутата Сергія Кравченка, навіщо він імітував конкуренцію на аукціонах. Депутат робив вигляд, що не розуміє про які торги та підприємства йдеться, допоки не отримав конкретні приклади. Наводимо відповідь депутата в тому вигляді і тією мовою, якою він її надав:

«Подскажите пожалуйста, были ли ещё желающие взять в аренду котельные?», – спочатку спробував  виправдати свої дії Сергій Кравченко, але потім  додав, – «Котельная миллионы не приносит. У меня никогда не было необходимости имитировать конкуренцию в связи с тем что конкурентов нет. Был такой один инцидент, но я понёс за это ответственность, заплатил немаленький штраф и больше в такие игры не играю. Ещё раз акцентирую ваше внимание на том что в принципе у меня нет необходимости имитации конкуренции так как в этих котельных находится моё оборудование начиная от котла и заканчивая вентилями. Желающих предоставлять подобную услугу не так много чтобы играть в подобные игры».

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network

Читайте також: На Одещині чиновники замовили ремонт спортзалу у фірми, з якою «засвітилися» у справі про розкрадання

Більше з Власні статтіБільше записів у Власні статті »
Більше з Одеський вимірБільше записів у Одеський вимір »
Більше з РозслідуванняБільше записів у Розслідування »
Антикорупційний вимір