Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

Митник з Одеси будує собі будинок в курортному селі на кордоні з Румунією

Очільник Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби та донедавна в.о. начальника Одеської митниці Юрій Чердинцев під час повномасштабного вторгнення підозріло вигідно вклався у нерухомість в курортному селі Шаян, що на Закарпатті. В декларації посадовець вказав, що ділянки обійшлися йому по 13 тис. грн, в той час, як вартість сотки землі по-сусідству коливається від 3 до 5 тис. доларів за даними сайтів з продажу нерухомості.

Працюючи в Одесі посадовець не задекларував нерухомість в якій мешкав. При цьому у власності матері та сестри Чердинцева є чимало цікавої нерухомості в історичному центрі міста.

Подробиці читайте в розслідуванні «Антикорупційного виміру».

У квітні 2024 року стало відомо, що тимчасовим виконувачем обов’язків начальника Одеської митниці став діючий очільник Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та дослідження Державної митної служби Юрій Чердинцев. 

До цього Чердинцев працював начальником департаменту управління держпідприємствами Фонду держмайна, очолював Одеський науково-дослідний інститут судових експертиз, а також працював заступником начальника в одеському управлінні Мін’юсту.

Юрій Чердинцев – одесит –  закінчив школу №56 і судово-прокурорський факультет Юракадемії. Однак, на диво, нерухомості в Одесі у нього немає. Принаймні таку інформацію він зазначає в деклараціях. Але раніше він вказував квартиру в будинку на вул. Вадима Корженка (Осіпова), 7.

Скріншот з Clarity Project

Згідно з останніми поданими Чердинцевим деклараціями, він майже два роки орендує кімнату в Києві. І при цьому посадовець не вказав, що використовував нерухомість родичів чи винаймав житло в Одесі. З цього можна припустити, що йому доводилось щодня їздити на роботу в Одесу зі столиці. Але чомусь за відсутності задекларованої нерухомості, зареєстроване місце проживання Чердинцев зазначив в Одесі. 

«Після реєстрації місця проживання у суб’єкта декларування та членів його сім’ї виникає право користування відповідним об’єктом нерухомості. Таким чином, відомості про об’єкти нерухомості, які є зареєстрованим місцем проживання суб’єкта декларування або членів його сім’ї, необхідно зазначати у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації, навіть якщо особа фактично там не проживає», – розʼяснюють в НАЗК. 

Проте, у жовтні 2022 року Юрій Чердинцев придбав у власність дві земельні ділянки по 840 м на вулиці Санаторна у мальовничому селі на Закарпатті. Згідно з декларацією, він заплатив за них всього лише по 13 214 грн. 

Скріншот з сайту НАЗК

Скріншот з Google maps

Йдеться про село Шаян у складі Вишківської ОТГ, що в Хустському районі Закарпаття. Це село знаходиться в долині річки Тиси, біля кордону з Румунією. 

Престижною нерухомість в цьому селі була і до війни. Так, наприклад, за даними Bihus.info неподалік розташовано апарт-готель Apartel, повʼязаний з родиною нардепа Івана Крулька.

Зовсім поруч із землею Чердинцева продається ділянка 700 м, вартість якої 20 564 $. Також неподалік сотку землі пропонують за 3600 доларів. Поряд є ділянки, які продають і по 3 000 5 345 доларів за сотку. Але ціни за сотку поруч у 2019 році доходили і до 58 896 ₴.

Оголошення про продаж сусідньої ділянки. Скріншот з сайту BuyHouse

Скріншот з сайту Оголоша

Скріншот з сайту ZML 

На сусідній ділянці з митником відкривається отакий краєвид. Роздивитися краще саму ділянку та краєвиди поруч можна тут

Нагадуємо, що 1680 м землі очільник Одеської митниці придбав тут за безцінь – 26 428 грн. 

Пів року тому, у липні 2024, за його клопотанням Вишківська селищна рада, в складі якої знаходиться село Шаян, затвердила зміни в детальний план території на ділянках Чердинцева (2125355300:03:001:0269, 2125355300:03:001:0261). 

Скріншот з рішення Вишківської селищної ради

Раніше ці ділянки були отримані безоплатно Віталієм Данканичем та Єлизаветою Левко і призначалися виключно для ведення особистого селянського господарства. Але на прохання  одеського митника цільове призначення змінили. Тепер там можна будувати житлові будинки, господарські споруди.

З відповіді на запит журналістки «Антикорупційного виміру»

Потрібен коментар адвоката: Чому посадовці часто декларують майно із заниженою вартістю? Чи є якась відповідальність за це? Чи може це свідчити про свідоме сприяння в несплаті податків?

Адвокат ГО «Платформи прав людини» Євген Воробйов пояснює

«При проведенні операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості між фізичними особами, сторони повинні сплачувати податки відповідно до ст. 172 ПК України та військовий збір, який встановлений Підрозділом 10 Перехідних положень ПК України.

Дохід від продажу об’єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої модулем електронного визначення оціночної вартості Єдиної бази даних звітів про оцінку, або не нижче ринкової вартості такого об’єкта, визначеної суб’єктом оціночної діяльності (оцінювачем) відповідно до законодавства та зазначеної у звіті про оцінку, зареєстрованому в Єдиній базі даних звітів про оцінку.

Таким чином, продавець на той час мінімум повинен сплатити 6,5 % (податок на доходи фізичних осіб та військовий збір),  а також 2 % нотаріального збору (держмито та збір в пенсійний фонд).

Із згаданого випливає, що учасники могли домовитись укласти договір купівлі — продажу за оцінкою, а не за реальною договірною вартістю. Вартість за оцінкою завжди є меншою. Оскільки за негласними правилами ринку всі податки платить покупець, то вочевидь, продавець йде на поступу та за таким договором ціна може відрізнятись від ринку. Своєю чергою, згадане впливає на базу оподаткування, іншими словами податків поступить менше.

Також, це є дуже корисним, якщо у суб’єкта декларування недостатньо законних доходів, оскільки одразу виникне питання, а де ти взяв такі кошти.

Якщо суб’єкт декларування в декларації зазначає завідомо недостовірні відомості стосовно вартості майна на дату набуття у власність, то до нього в залежності від суми, яка відрізняється від достовірної, може наступати адміністративна (172-6 КУПАП),  чи кримінальна відповідальність (ст. 366-2 КК України).

Окрім того, в рамках цивільного судочинства може бути  пред’явлено позов про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави. Це робить Спеціалізована антикорупційна прокуратура».

А от з автівкою у Чердинцева вийшло чомусь навпаки. Напередодні нового 2024 року Юрій Чердинцев придбав мінівен Toyota Previa 2005 року випуску. В декларації він зазначив, що автівка коштувала 1,52 млн грн (36 тис. доларів). І це дивно, адже вартість цих авто значно нижча (1 500 – 10 541 доларів).

Ілюстративне фото

Цікаві факти про майно родичів посадовця

Мати Юрія Чердинцева – Людмила Василівна – власниця чотирьох цікавих обʼєктів нерухомості в Одесі за даними аналітичної платформи YouControl. Всі вони в історичному центрі міста. Один з них – відреставрована містом будівля-памʼятка поряд мерією за адресою Італійська (Пушкінська), 2 та будівля на Ольгіївській, 8. Також вона володіє приміщеннями на Пастера, 19. В Києві Людмила Чердинцева володіє квартирою на Подолі в будинку дореволюційних часів на Щекавицькій, 44.

Скріншот з аналітичної платформи YouControl

В грудні 2019 року одеські правоохоронці почали розслідувати справу про самовільне захоплення 0,49 га землі в Лузанівці. В матеріалах справи фігурувало ТОВ «Еліт Ланд Апарт» та ділянка 172-В на Миколаївській дорозі. За даними аналітичної платформи Clarity Project, мати посадовця Держмитслужби  Людмила Чердинцева ще до кінця 2020 року була серед співзасновників згаданої фірми. Правоохоронці виявили, що фірма купила цю ділянку у давно померлої жінки.

Скріншот з аналітичної платформи YouControl

Сестра посадовця Тетяна Євсеєва, як і мати, володіє приміщенням на Пастера, 19. Ще їй належать квартира та приміщення у пров. Некрасова, 6; квартира на Осипова, 7; три квартири на Грецькій, 35; квартира в селищі Ліски на Марсельській, 72. Також у неї є будинки на Фонтанській дорозі, 72-б, Миколаївській дорозі, 170.

Скріншот з аналітичної платформи YouControl

Найцікавішим обʼєктом Євсеєвої нерухомості є земельна ділянка № 5121880700:01:001:1060 на території садівничого товариства «Промінь» в селі Білка, що на узбережжі Хаджибейського лиману. Ця ділянка була арештована та щонайменше три рази виставлялася на аукціон через сайт Державного підприємства «СЕТАМ» (контролюється Мінʼюстом). Це відбувалося у 2019 році, коли Юрій Чердинцев працював заступником начальника Головного територіального управління юстиції в Одеській області та керував управлінням державної реєстрації.

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network

Читайте також: Як депутат з Одещини імітував конкуренцію і за безцінь отримав шкільні котельні на яких заробляє мільйони?

Більше з Власні статтіБільше записів у Власні статті »
Більше з Одеський вимірБільше записів у Одеський вимір »
Більше з РозслідуванняБільше записів у Розслідування »
Антикорупційний вимір