Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

Заступника голови Фонтанської сільради посадили на два з половиною роки за хабар

Заступника голови Фонтанської сільської ради на Одещині Петра Щирбу суд визнав винним у вимаганні та одержанні хабаря за вплив на посадових осіб військкомату. Йому призначили 2 роки й 6 місяців позбавлення волі, частково зарахувавши час під вартою. Йдеться про справу, де посадовець пообіцяв за 4 тисячі доларів оформити чоловіку відстрочку від мобілізації, але, так цього і не зробивши, вимагав пізніше ще 800 доларів.

З вироку суду відомо, що заступник голови Фонтанської сільради Петро Щирба у липні 2023 року запропонував чоловіку допомогу з уникненням мобілізації. Посадовець нібито мав надати військовозобов’язаному документи з визнанням його непридатним до військової служби.

За це, як вважають слідчі, заступник голови отримав від чоловіка 4 тисячі доларів. Пізніше, за версією слідства, він вимагав та отримав ще 800 доларів за ту ж саму послугу — домовитись з ТЦК та ВЛК, щоб відстрочити мобілізацію. Ці 800 доларів передали заступнику особисто в службовому кабінеті сільради. Після цього передачу задокументували правоохоронці.

У суді Петро Щирба свою провину не визнав. Він розказав, що сума в 800 доларів — це часткове повернення особистого боргу. Також обвинувачений запевнив, що не мав реального впливу на військкомати, а його втягнули в ситуацію, щоб розв’язати питання іншого чоловіка з мобілізацією.

Водночас заступник голови Фонтанської сільради очолював робочу групу з контролю мобілізації. Тому суд не прийняв ці пояснення як правдоподібні, оскільки є відео- та аудіозаписи зі спілкуванням між ним та військовозобов’язаним, є чітка фіксація передачі коштів та докази, що після сплати коштів чоловік реально отримав відстрочку. 

У суді дослідили аудіо- та відеозаписи переговорів між обвинуваченим та військовозобов’язаним, зокрема з 8 по 11 квітня 2024 року. Суд дійшов висновку, що ці записи демонструють активне обговорення умов, термінів, цін і механізмів отримання відстрочки, що доводить корупційний злочин заступника Фонтанського голови.  

Суд вважає, що пояснення посадовця є не більше, ніж його захист перед обвинуваченням.
У суді заслухали свідків, які підтвердили факт отримання хабаря заступником голови Фонтанської сільради за обіцянку допомогти уникнути мобілізації. 

Один зі свідків повідомив, що знав обвинуваченого з 2016 року по роботі, і випадково зустрів його в ТЦ «Рів’єра» у липні 2023 року. Під час розмови свідок поділився своїм страхом щодо мобілізації, і обвинувачений запропонував «допомогу» — через різні варіанти (отримання «білого квитка», відстрочки тощо), за що попросив 4 тисячі доларів. 

Свідок розповів, що передав йому ці кошти у серпні 2023 року біля його будинку. Потім посадовець надавав інструкції щодо того, які документи потрібні, куди їх нести, обіцяв допомогу через «свої зв’язки», але жодних реальних дій не відбувалося: пропоновані схеми з рентгеном, госпіталізацією, зустріччю на полігоні так і не відбулися. 

Натомість обвинувачений, за словами свідка, надав повістку, що підтверджувала справжність його зв’язків із ТЦК. Протягом кількох місяців посадовець нібито годував його обіцянками, що «все буде добре», однак результату не було. Врешті-решт, коли свідок отримав справжню повістку на блокпості у квітні 2024 року, він почав підозрювати, що його обманули, та звернувся до поліції. 

Попри наявні між ним і обвинуваченим матеріальні суперечки щодо старого боргу за оренду техніки, свідок вирішив написати заяву, вбачаючи в діях заступника голови сільради шахрайство. Після цього він співпрацював із правоохоронцями, які задокументували передачу другої частини хабаря — 800 доларів. 

Передача відбулася у службовому кабінеті обвинуваченого в сільській раді, де все зафіксували оперативники СБУ та поняті. У квітні 2024 року заступника голови затримали. Йому повідомили про підозру в отриманні хабаря й помістили під варту.

Тож Петра Щирбу визнали винним в одержанні неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення посадовими особами. Суд відправив його до в’язниці на 2 роки й 6 місяців.

Водночас суд зарахував до строку покарання період попереднього ув’язнення, який тривав з 16 квітня по 5 липня 2024 року, рахуючи день за день. До набрання вироком законної сили або його перегляду апеляційною інстанцією, суд застосував до обвинуваченого запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту. 

Читайте також: На Одещині працівник ТЦК вимагав 300 літрів пального за відстрочку від мобілізації, — Нацполіція

Більше з Одеський вимірБільше записів у Одеський вимір »
Антикорупційний вимір