Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

Дронова війна: російський постачальник безпілотників заробляє на відбудові окупованого Маріуполя

Саме дрони змінили хід російсько-української війни. Як зазначає портал Frontliner з посиланням на головнокомандуючого ЗСУ Олександра Сирського, в січні 2025 року 66% втрат російської військової техніки були спричинені саме ударними БпЛА. В лютому цей показник зріс ще на 22%. 

Все більше використовують дрони на війні також російські військові. Минулого року «Антикорупційний вимір» уже аналізував, які компанії постачають безпілотники в рф. росія закуповує БпЛА переважно в Китаї та в найближчих сусідів. Примітно, що  прибутки деяких постачальників дронів стрімко ростуть.

Цьогоріч ще низка російських компаній оформила декларації відповідності на дрони. Серед них зокрема фігурує й підприємство, пов’язане з забудовником окупованого Маріуполя. Ще одна компанія – російський підсанкційний розробник БпЛА, які використовують на війні проти українців. Також одне з підприємств, вірогідно, пов’язано з «міністерством оборони» рф. 

Деталі – у статті «Антикорупційного виміру».

З початку року 27 декларацій. Більшість – на дрони з Китаю

На російському порталі декларацій відповідності у 2025 році вже видали 27 документів для постачальників дронів. Серед них трохи понад половину – це китайські компанії, які завозять продукцію через російські підприємства. Деякі з них оформлені як цивільні безпілотники. Так, у січні оформила декларацію на китайські цивільні БпЛА  ростовська компанія «Агро технології», яка начебто спеціалізується на продажі сільськогосподарських дронів. Компанію зареєстрували у 2022 році. Її прибуток минулого року виріс на 374%. 

В цьому році оформила декларацію відповідності на китайські аграрні дрони і підприємиця з Тюменської області Тетяна Володимирівна Чебикіна. При цьому, не забуваємо, що під час війни деякі цивільні дрони почали використовувати і як бойові.  

Взагалі, як правило, декларації на китайські БпЛА оформлюють нещодавно зареєстровані підприємці, які можуть бути просто прокладками. Деякі з них офіційно отримують надприбутки. В тому числі з держбюджету рф.

Наприклад, у січні три декларації на китайські БпЛА оформила підприємиця з Санкт-Петербурга Лебедєва Світлана Віталіївна. Як індивідуальна підприємиця – аналог українського ФОПа — вона зареєструвалась лише у 2023 році. За цей час Лебедєва вже встигла укласти низку договорів на держзамовлення сукупною вартістю 21,5 млн рублів. Декларації відповідності на китайські дрони бізнесменка оформила терміном на чотири роки.

Ще один підприємець з Санкт-Петербурга Дошин Андрій Валерійович оформив дві декларації відповідності на постачання китайських безпілотників. Як індивідуальний підприємець він зареєструвався у 2024 році. Дошин уклав уже  вісім угод за бюджетні кошти на суму 2,2 млн рублів.  

Менш як рік тому зареєструвався як індивідуальний підприємець Руслан Андріанович Єршов з Владивостока. При цьому він уже оформив декларацію відповідності на китайські БпЛА. Примітно, що в мережі можна знайти профіль людини з таким же ПІБ, яка пропонує свої послуги діджея за 500 рублів на годину. 

Всього Руслан Єршов уже встиг оформити 476 декларацій відповідності на різні товари. 

1,7 тис. декларацій відповідності, серед яких є й документ на китайські БпЛА, отримала саратовська фірма «ИСПЫТАТЕЛЬНЫЙ ЦЕНТР РАЗРЕШИТЕЛЬНОЙ ДОКУМЕНТАЦИИ». Компанію зареєстрували у 2022 році. Минулого року виторг фірми зріс на 163%. Можливо, зокрема через неї в рф іде, так званий паралельний імпорт. 

Новосибірська компанія «ФЦС» оформила 3,6 тис. декларацій відповідності, в тому числі й на китайські дрони. Компанію зареєстрували у 2020 році. 

В жовтні 2024 року Олександр Ігорович Дворовий з москви зареєструвався як індивідуальний підприємець. А вже в січні поточного року оформив декларацію відповідності на постачання китайських безпілотників. 

Аналогічна ситуація із компанією з Московської області «Аксіома», яку зареєстрували в листопаді минулого року. Наразі підприємство вже оформило декларацію відповідності на китайські дрони. 

Дві декларації відповідності на китайські БпЛА в цьому році оформила компанія з Санкт-Петербурга «Імекс». ООО зареєстрували у 2021 році. Компанія демонструє дива в економіці – минулого року її виручка зросла на 1207% і склала 2,7 млрд рублів, а прибуток виріс на 3591%. Примітно, що до війни компанія «Імекс» показувала фактично нульові прибутки. 

Дані порталу checko

Різке зростання відбулось минулого року.

Ще одне підприємство з москви «Артекс» отримало декларацію відповідності на китайські дрони. Компанію зареєстрували у 2017 році. Підприємство за цей час оформило 1,3 тис. декларацій відповідності на різні товари. При цьому фінансовий стан ООО «Артекс» офіційно погіршується з року в рік. Компанія демонструє збитки, але начебто продовжує працювати. 

Три декларації відповідності на китайські коптери в цьому році оформили нещодавно зареєстровані підприємці – Оганнес Цолакович Карапетян з Хабаровського краю, Евеліна Ахатівна Шарафулліна з Калмикії та Дмитро Володимирович Іляскін з Москви. 

На подальших компаніях варто зупинитись детальніше.

Законна військова ціль?

2 квітня терміном на п’ять років отримало декларацію відповідності на китайські квадрокоптери для тестування зв’язку московське ООО «Рустехдрон». Цю компанію зареєстрували у 2023 році. Засновників у реєстрі приховують, як і фінансовий стан ООО. Відомо, що генеральним директором підприємства «Рустехдрон» є Герман Олегович Соколов. В Україні компанію внесли до санкційного списку.  

На офіційному сайті компанії вказано, що вони займаються розробкою та виробництвом БпЛА, модульного радіоелектронного обладнання для безпілотних авіаційних систем, комплектуючих для БпЛА. Крім цього на базі компанії створений навчальний центр. Партнерами підприємства є зокрема уряд російської федерації. 

Видання «Важливі історії» повідомило про те, що реальними власниками «Рустехдрон» є президент фізкультурно-спортивного товариства «Трудові резерви» Ілля Галаєв і колишній віцепрезидент російського фармацевтичного холдингу «Р-фарм» Олексій Орджонікідзе.

Ілля Галаєв

Олексій Орджонікідзе

Вони наближені до політичних еліт рф через родичів. Варто зазначити, що Ілля Галаєв входить до співзасновників ООО «Горний Крим», яке зареєстрували після анексії півострова росією у 2021 році.  

Виробляють дрони для війни проти України компанія «Рустехдрон» на базі особливої економічної зони «Технополіс «Москва». Він включений до санкційного списку України та США. 

У пропагандистському відео про компанію «Рустехдрон» не приховують, що підприємство виробляє дрони для використання під час бойових дій.

Скриншот відео з виробництва дронів «Рустехдрон»

Виробництво розміщено десь під москвою. На порталі з відгуками про компанію експедитор відмічає, що робота в важкодоступному місці, є складнощі з громадським транспортом. 

Площа офісу ООО «Рустехдрон» 876 кв. м. Склад – 292 кв. м. Це відомо з опису вакансії прибиральниці, яку компанія оголосила 1 квітня. 

Хочеться сподіватися, українські безпілотники незабаром завітають на виробництво і склад компанії «Рустехдрон». 

Забудовник Маріуполя, під п’ятою  «міноборони», китайське втридорога 

Окрім декларацій відповідності на китайські безпілотники в цьому році декілька російських компаній оформлювали документи на російські дрони. Так, у лютому на п’ять років отримала декларацію відповідності на FPV-комплекс «Тріада» російська компанія «Афанк». 

Акціонерне товариство «Афанк» зареєстрували в Москві у 2023 році. Компанія, яка спеціалізується на виробництві БпЛА, вже отримала 12 держзамовлень на загальну суму 127,1 млн рублів. 

Окрім виробництва дронів компанія «Афанк» навчає операторів і інженерів БпЛА. Наприклад, на офіційному сайті компанії зазначено, що вони відкрили навчальний клас зокрема в Дагестані. 

При цьому, схоже, компанія «Афанк» може керуватись російським «міністерством оборони». Так, одним з представників педагогічного складу підприємства є Рябухін Денис Олексійович. Людина з таким же ПІБ у 2021 році давала коментар як науковий співробітник інституту «міністерства оборони» рф. Сподіваємось, і компанія «Афанк» підпаде під санкції або на виробництво завітають українські безпілотники.

Дві декларації відповідності на дрони «Саранча» в цьому році оформила ростовська компанія «Точка сборки», яку зареєстрували у 2024 році. Примітно, що про дрон «Саранча» минулого року повідомляли російські пропагандисти – начебто безпілотник створили розробники з Севастопольського державного університету в окупованому Криму для вантажних перевезень у непростих погодних умовах. 

Шість декларацій відповідності на дрони «Сибір» і «Сибірячок» у цьому році оформила московська компанія «Евр». Про ці дрони писало видання «Інсайдер». Начебто безпілотники зроблені повністю з китайських комплектуючих, вартість яких 200 тис. рублів. А готовий пристрій продають за ціною від млн до 2,5 млн рублів. 

Виробником дронів є компанія, близька до віцепрем’єра рф Марата Хуснулліна. Хоча, звичайно, корупція в російській армії нам тільки в плюс.  

Компанію «Евр» зареєстрували у 2023 році, її генеральним директором значиться Ренат Маратович Хабібуллін. Виторг компанії минулого року склав 4,4 млрд рублів. Засновниками підприємства «Евр» є дві інші компанії – «Цугам» і «Сібнк». Директором останньої, як і низки інших підприємств значиться такий собі Андрій Геннадійович Ступніков. 

Скриншот з порталу rusprofile

Особа з таким же ПІБ у 2024 році заснувала в окупованому Донецьку ООО «УК Білдплан». Саме ця компанія наряду з іншими чотирма отримала від так званого голови «днр» Дениса Пушиліна минулого року ділянку площею 5,2 тис. кв. м для будівництва багатоквартирного будинку в захопленому Маріуполі. 

Примітно, що, за інформацією пропагандистського порталу mrpl.news, компанія «Білдплан» пов’язана з іншим забудовником окупованого українського міста, яке російські загарбники знищили вщент у 2022-му. А саме компанією «Новое время 3».

Тож, очевидно, ворог активно розвиває безпілотні системи. Компанії – постачальники та виробники дронів – збагачуються на війні. Відповідно Україні треба тиснути на партнерів, щоб посилювати санкції проти російських виробників і постачальників БпЛА, ускладнюючи для них процеси.    

Читайте також: На російському зв’язку? Під час війни українські посадовці витрачають бюджетні кошти на компанію з «ворожим корінням» 

Більше з Війна з росієюБільше записів у Війна з росією »
Більше з Власні статтіБільше записів у Власні статті »
Більше з РозслідуванняБільше записів у Розслідування »
Антикорупційний вимір