Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

Ціни х2, підозри у змові на торгах, «улюбленці» чиновників: Хто будує нові укриття на Миколаївщині (Частина 2)

Повномасштабна війна змінила в Україні правила життя. Українці наразі не лише ремонтують укриття, щоб зберегти життя під час щодобових обстрілів російськими дронами та ракетами, а ще й будують нові. На це йдуть десятки мільйонів бюджетних гривень.

На Миколаївщині за останній рік уклали 9 договорів на будівництво нових укриттів переважно в закладах освіти області. Раніше «Антикорупційний вимір» проаналізував п’ять угод. А в цій статті йдеться про решту підрядників, які будують за бюджетні кошти захист.

Виграла дорожча пропозиція

17 січня 2025 року Миколаївський обласний департамент містобудування, архітектури, капітального будівництва та супроводження проєктів розвитку оголосив торги на капітальний ремонт захисної споруди цивільного захисту в Новоодеському професійному коледжі за адресою Нова Одеса, вул. Центральна, 218. Відомство оцінило роботи в 32,2 мільйона бюджетних гривень.

На торги подались дві компанії – ПП «Буковина елітбуд» з пропозицією виконати роботи за 28,5 млн грн і ПП «Демсей» з пропозицією 28,9 млн. Дешевшу пропозицію миколаївський департамент відхилив і уклав угоду із ПП «Демсей». До речі, закупівлю перевіряла Державна аудиторська служба і знайшла порушення. Завершення будівельних робіт заплановано на кінець 2026 року.

При цьому в кошторисі закладені ціни на будівельні матеріали вищі за ринкові. Так, буквально вже на першому листі затвердженого кошторису, наприклад, вказана ціна за плитку керамічну на підлогу 700 грн/м. кв. Ринкова ціна 550 грн/м. кв., за знижкою ще дешевше, а гуртова – ще нижче.

Дорого купують за бюджетні кошти й бетонні суміші. В кошторисі заклали ціну 3,9 тис. грн/м. куб. Примітно, що транспортування бетону закладено на рівні майже половини вартості, а саме приблизно 1,5 тис. грн за метр кубічний.

На ринку пропонують подібні бетонні суміші вартістю 2,8 тис. Ще й з можливою доставкою.

Недешево в кошторисі заклали й цеглу – 11,25 тис. грн за тисячу штук. Ринкова ціна подібної цегли складає 8840 за тисячу штук.

Майже у два рази дорожче в кошторисі заклали ціну гарячекатаної арматури – 45 тис. грн/т. Ринкова ціна – 25,2 тис. грн. Гуртова – ще нижче.

ПП «Демсей» зареєстрували у 2004 році. Статутний капітал компанії складає всього 100 гривень. Власником ПП зазначений житель Миколаївської області Агасі Авдалян.

Компанія часто укладає бюджетні угоди, наразі вже підписавши договорів на загальну суму майже 205 мільйонів бюджетних гривень. При цьому, як раніше писав «Антикорупційний вимір», без скандалів не обходиться. 

Наприклад, за інформацією видання «Інтент» з посиланням на представників Антимонопольного комітету, ПП «Демсей» та ТОВ «Автодорбуд 2020» могли змовитись  під час торгів, проведених управлінням будівництва та ремонтів Южноукраїнської міськради Миколаївської області. Примітно, що новина вже зникла з сайту відомства. 

Пізніше АМКУ неодноразово перевіряв компанію на предмет змови на торгах. 

Також журналісти видання «НікЦентр» запідозрили значне завищення цін при реконструкції дитячого садку на Миколаївщині вартістю 68 млн грн, яку довірили саме ПП «Демсей». За підрахунками журналістів, переплата на матеріалах може сягати мільйонів гривень.

Підряд для «улюбленця»

Нове будівництво захисної споруди цивільного захисту в гімназії Березанської селищної ради в селі Ташине викликало неабиякий ажіотаж. Так, відділ освіти, культури, молоді та спорту Березанської селищної ради оголосив торги 8 серпня 2024 року, оцінивши роботи в 19,7 млн грн.

На торги подались аж п’ять компаній. У результаті договір уклали із ТОВ «Южфасад», яке зобов’язалось виконати роботи за 18,3 мільйона бюджетних гривень. Примітно, що найдешевшу пропозицію, а саме 17 млн грн, чиновники відхилили.

Одеське ТОВ «Южфасад» регулярно отримує бюджетні підряди. Зокрема компанія будує нове укриття в Березанці за 40,9 млн грн. Договір компанія уклала з тим самим відділом освіти, культури, молоді та спорту Березанської селищної ради, про що раніше писав «Антикорупційний вимір». Ціни, закладені в кошторисі на будівельні матеріали по цьому договору, завищені.

Схоже, завищені ціни на будівельні матеріали й у договорі на будівництво укриття в селі Ташине. Наприклад, у затвердженому кошторисі мастика коштує 64 тис. грн/т. Вартість такої же мастики в гіпермаркеті «Епіцентр» у роздріб складає 54,95 тис. грн за тонну. Можна знайти й ще дешевше – 39 тис. грн/т. 

ТОВ «Южфасад» зареєстрували у 2018 році в місті Південне (стара назва Южне) Одеської області. Компанія отримує бюджетні підряди в Одеській і Миколаївській області. Станом на зараз підприємство підписало 4 угоди на загальну суму майже 140 млн грн. У будівельно-монтажному відділі компанії офіційно працюють лише вісім людей.

Засновником ТОВ «Южфасад» є місцевий житель Михайло Дмитрович Курик. Окрім будівельної компанії він у 2011 році зареєструвався як ФОП. ФОП Курик М.Д. також отримує бюджетні підряди – станом на зараз загальна сума угод складає 16,6 млн грн. У 2015 році Курик балотувався до Южненської міської ради від Аграрної партії України.

ТОВ «Южфасад» засвітилося в корупційному розслідуванні по можливій розтраті майна.  Справу відкрили у 2023 році. За версією слідства, ТОВ «Южфасад», ФОП Курик М.Д., а також ще два ФОПи, які Курик може контролювати, надавали заступнику голови Южненської міської ради 15% відкату від суми тендеру за укладання відповідного договору. Наразі двоє фігурантів цієї справи отримали підозру. Схоже, один з підозрюваних – колишній директор  управління житлово-комунального господарства Південнівської міської ради Дмитро Любівий. Він обіймав цю посаду з 2016 по 2024 рік.

Працює і як ТОВ, і як ФОП

Ще один «фаворит» бюджетних торгів ТОВ «Голнест» будує споруду цивільного захисту на території Арбузинського ліцею №2 Арбузинської селищної ради. Торги з особливостями відділ освіти, культури, молоді та спорту Арбузинської селищної ради оголосив 25 червня 2024-го. Очікувана вартість робіт була заявлена в розмірі 38,5 млн грн. 

На торги надійшла лише одна пропозиція від одеської компанії «Голнест», з якою посадовці уклали угоду за 37,7 мільйона. Роботи мали б завершитись до кінця минулого року. Однак через затримки з фінансуванням терміни виконання робіт продовжили.

ТОВ «Голнест» зареєстрували у 2019 році в Одесі. Засновником значиться житель Миколаївської області Володимир Подолян. Компанія регулярно отримує бюджетні підряди – станом на зараз сума укладених угод складає понад 90 млн грн. Всі підряди – в Миколаївській області. При цьому в компанії офіційно працюють всього 10 людей включно із директором Володимиром Подоляном. 

Він, до речі, заробляє на бюджеті не тільки як засновник ТОВ «Голнест». У 2023 році Володимир Подолян також зареєструвався як ФОП і отримує бюджетні підряди. Станом на зараз ФОП Подолян В.В. у Миколаївській області уклав 9 угод на загальну суму 18 мільйонів бюджетних гривень.  

Щодо ТОВ «Голнест» раніше видання «Нікцентр» повідомило, що компанія без власної техніки й по завищених цінах будує укриття в навчальному закладі за 32 мільйони бюджетних гривень. Крім цього інша компанія Подоляна «ВБК «Альфа», яку зареєстрували на початку 2023 року, вже уклала бюджетних угод на загальну суму на майже 22 мільйони. 

Схоже, чиновники вкрай задоволені роботою бізнесмена з Миколаївської області.

Скандальний підрядник

29 травня 2024 року відділ освіти Врадіївської селищної ради оголосив торги на нове будівництво захисної споруди цивільного захисту у Врадіївському ліцеї №2 по вулиці Івана Врадія, 112. Очікувана вартість робіт склала 35,8 млн грн.

На торги подалась єдина компанія «Антарес-буд», з якою й уклали угоду на суму 34 мільйони бюджетних гривень. Роботи продовжили до кінця поточного року. 

Миколаївське ТОВ «Антарес буд» працює на ринку давно – компанію зареєстрували ще у 2000-му. Засновниками товариства значаться Юлія Філіппова та Володимир Цуцкарев. Схоже, Філіппова – донька Володимира Цуцкарева – до 2011 року засновниками ТОВ були Юлія Цуцкарьова та Володимир Цуцкарев, потім Юлія змінила прізвище. 

Скриншот YouControl

Компанія регулярно отримує бюджетні підряди – з 2016 року ТОВ підписало договорів на загальну суму 1,41 млрд грн. Всі підряди – в Миколаївській області. 

Серед цих підрядів є зокрема й ремонти укриттів. «Антикорупційний вимір» уже писав про компанію «Антарес буд», яка не раз потрапляла в фокус правоохоронців і журналістів. 

Так, за інформацією видання НікЦентр, ТОВ «Антарес-буд» засвітилося в матеріалах кримінального провадження щодо розкрадання бюджетних коштів під час капремонту даху Лупарівської школи у 2019 році. У січні 2024 року слідчий суддя Ленінського районного суду міста надав дозвіл на арешт майна відділу освіти, культури, молоді та спорту Галицинівської ОТГ, що був замовником робіт. Під цей ремонт з бюджету фірмі виплатили 2,8 млн грн.

Саме ця компанія чотири роки реконструювала травмпункт лікарні швидкої медичної допомоги в Миколаєві, через що її публічно критикували міський голова та начальниця управління охорони здоров’я. Ще одним скандальним довгобудом від «Антарес-буд» був ремонт дитячого містечка «Казка», де нещодавно відвалилася плитка. У компанії посилаються на неправильну експлуатацію басейну.

А у травні навколо підрядника знов запалав скандал – державна аудиторська служба, промоніторивши закупівлю реконструкції Миколаївської обласної дитячої лікарні, знайшла порушення й вимагає від департаменту архітектури та капітального будівництва Миколаївської ОВА розірвати угоду з  ТОВ «Антарес-Буд» вартістю 596,44 млн грн, передає «Нікцентр». Наразі відомо, що департамент планує оскаржувати висновки аудиторів у суді. 

Варто також зазначити, що Володимир Цуцкарев є співзасновником ТОВ «Рембуд-південь», яке також отримувало бюджетні підряди. 

Примітно, що дохід від компанії «Антарес-буд» декларували родичі миколаївських посадовців, зокрема з податкової служби. 

Скриншот Clarity Project

Тож, існує ймовірність, що успіх підрядника полягає в тісних зв’язках з чиновниками. 

Читайте також: Корупційні розслідування, завищені ціни, зв’язки з посадовцями: хто будує нові укриття на Миколаївщині (Частина 1)

Більше з Власні статтіБільше записів у Власні статті »
Більше з Миколаївський вимірБільше записів у Миколаївський вимір »
Антикорупційний вимір