«Основний результат— нові контакти»: громади Миколаївщини та Одещини беруть участь у URC 2026

Фото: URC 2026. Фото «Вікна Відновлення»

Для участі в Ukraine Recovery Conference2026 Мінрозвитку відібрало 102 громади. «Вікно Відновлення» поспілкувалося з представниками кількох регіонів про очікування та перші результати й домовленості.

Миколаївщина: кожен шукає партнерів для проєктів

Віталій Кім, голова Миколаївської ОДА — начальник Миколаївської ОВА, зазначив, що на конференції відбулося кілька підписань, які зафіксували домовленості щодо співпраці з корейською стороною та NEFCO.

«Та, на мою думку, основним результатом таких заходів є контакти. Тобто тут в нас кожного разу встановлюється безліч контактів, які ми відпрацюємо за цей рік. Завдяки минулорічній URC ми реалізували приблизно п’ять великих проєктів», — зазначив голова Миколаївської ОДА

На цей рік очікують збільшення, тому що громади розібралися, що як це працює і самі хочуть потрапляти на URC, каже Кім.

Віталій Кім, голова Миколаївської ОДА, на стенді регіону під час URC 2026
Віталій Кім, голова Миколаївської ОДА, на стенді регіону під час URC 2026. 25.06.26. Фото «Вікна Відновлення»

«Кожен розмовляє, шукає собі проєкти. У нас навчений персонал. Ми відкрили багато офісів міжнародного співробітництва, дали експертів, навчили їх всіх працювати з партнерами. URC — ідеальний майданчик, щоб ці знання реалізувати в життя проєктів», — додав голова Миколаївської ОДА.

Миколаївщину у Ґданську представили зокрема Вознесенськ, Нова Одеса, Южноукраїнськ, Баштанка, Первомайськ, Миколаїв. Вони привезли набір проєктів, зокрема по енергетиці, по житлу, інших соціально-економічних питаннях. Шукають партнерів, які надають фінансування саме по цих напрямах.

Наприклад, Миколаїв представив кілька проєктів, розроблених у межах майстер плану спільно з партнерами, розповіла Тетяна Шуліченко, директорка департаменту економічного розвитку Миколаївської міської ради. Серед них — енергомодернізація транспортної інфраструктури, енергоефективність дитячих закладів. На один із таких будинків знайшли фінансування і підпишуть відповідну угоду з NEFCO.

Також це проєкт щодо створення фонду соціального житла в Миколаєві. Йдеться про два будинки на 300 мешканців. Крім того, проєкти, пов’язані з побудовою індустріального парку та заводу з переробки відходів від руйнувань і на його основі створення заводу асфальтобетонного.

«Перша частина цього проєкту вже втілена, ми шукаємо реалізацію для другої нашої частини», — зазначила Тетяна Шуліченко.

Тетяна Шуліченко
Тетяна Шуліченко, директорка департаменту економічного розвитку Миколаївської міської ради, на URC 2026. 25.06.26. Фото «Вікна Відновлення»

У перший день URC 2026 зокрема провели перемовини з міністерством економіки Іспанії щодо проєкту в галузі транспорту.

Одеса: пошук партнерів та обмін досвідом

Олександр Філатов, перший заступник Одеського міського голови, наголосив, що на конференції не тільки шукають партнерів для підтримки міста, а й передають досвід громади колегам з країн Балтії.

«Маємо проєкти по будівництву медичних закладів, будинку для переселенців, по енергетичному напряму для реалізації Плану стійкості. Багато зустрічей вже сьогодні було і в тому числі з міжнародними компаніями. Обмінялись контактами, запросили всіх до Одеси і багато колег підтвердили, що мають таке бажання», — розповів посадовець.

Є багато напрацювань і точок дотику. Партнерам з країн Балтії цікаво подивитися, як Одеса облаштовує захисні споруди, зокрема ремонтує радянські бомбосховища, облаштовує наземні мобільні укриття, а також як організовує роботу з ліквідації наслідків російських обстрілів.

«Слава Богу, це зараз не потрібно країнам Балтії і, дай Бог, щоб ніколи не знадобилось. Але ж краще, щоб вони бачили, як ми, на жаль, уже навчилися організовувати роботу за ці роки, тому що це дуже важливо», — зазначив Філатов.

Одеса на URC прагне закрити потребу кількох невеликих об’єктів у когенераційних установках. Тому провели відповідні перемовини з енергетичними компаніями, зокрема Philips. Крім того, шукають можливості для подальшого оновлення парку трамваїв і розвитку мережі громадського транспорту.

Делегація з Одещини на URC 2026
Делегація з Одещини спілкується з партнерами на URC 2026. 25.06.26. Фото «Вікна Відновлення»

Три проєкти розвитку Куяльника

Марина Архірій, голова Красносільської громади Одещини, наголосила, що URC допомагає налагоджувати комунікацію не тільки з міжнародними партнерами і донорами, а й іншими громадами України.

«Є можливість обмінятися думками і допомогти одне одному в комунікації з донорами. Бо, наприклад, колеги з Миколаївщини познайомили нас із представниками програм, які працюють у їхньому регіоні. Ми отримуємо ці контакти і сподіваємося, що вони будуть результативними», — сказала голова громади.

Крім того, вдалося поспілкуватися з міністром Канади по туризму та спорту Андрієм Бойченком, зазначила Марина Архірій:

Марина Архірій, голова Красносільської громади Одещини
Марина Архірій, голова Красносільської громади Одещини. 25.06.26. Фото «Вікна Відновлення»

«Він прекрасно знає Одеський край, його коріння з Одещини. Домовились, що він буде підтримувати громади Одещини в галузі туризму та спорту»

Красносільська громада приїхала на URC з трьома проєктами, пов’язаними з унікальним Куяльницьким лиманом. Перший блок — будівництво реабілітаційного центру, другий — спортивна арена для людей з інвалідністю і третій — меморіальний комплекс «Ціна війни».

«Ціна війни має бути закарбована у нашій пам’яті. Ця алея побудована в нас біля місця трагедії, яка відбулось, зокрема, в нашій громаді», — розповіла голова Красносільської громади.

Доброславська громада: нові знайомства і важлива угода

Людмила Прокопечко, голова Доброславської громади, зазначила, що крім уже наявних партнерів, обговорюють подальшу співпрацю по інших проєктах.

«Сьогодні ще зустрічалися з Rotary клубом Італії. З банками спілкуємося. Щойно спілкувалися з представниками Кореї: у жовтні я їду в Сеул з делегацією Клубу мерів, ми домовились про нашу презентацію там», — перерахувала очільниця громади.

За її словами, URC дає дуже багато можливостей знайти нових партнерів, презентувати свої проєкти: від великих інфраструктурних до локальних і соціальних. Громада вже має домовленості про онлайн-зустрічі відразу після повернення.

Людмила Прокопечко з партнерами під час URC 2026
Людмила Прокопечко з партнерами під час URC 2026. 25.06.26. Фото з фб-сторінки Людмили Прокопечко

У день нашої розмови також було заплановане обговорення із Європейським інвестиційним банком можливості отримати грант на встановлення теплового насосу.

«На минулій URC ми познайомились з виробниками, які сказали, що готові подарувати цей тепловий насос, але його встановлення, переобладнання лікарні — це ще теж великі кошти, тому шукаємо зараз можливостей знайти партнерів», — розповіла Людмила Прокопечко.

Громада співпрацює з низкою міжнародних донорів і партнерів як на рівні організацій, так і громад. Але шукають ще більше, тому що власні ресурси дуже обмежені.

«Сьогодні ми розвиваємося саме завдяки міжнародній співпраці, нашим партнерам і друзям», — підсумувала голова Доброславської громади.

Під час URC 2026 громада уклала одну дуже важливу угоду: на грант від NEFCO на 5 млн євро на будівництво очисних споруд в Доброславі.

Як відбирали громади для участі в URC

За інформацією пресслужби Мінрозвитку, на участь у відборі подали 356 заявок. Громади відбирали за системою рейтингування за п’ятьма ключовими напрямами:

  • досвід міжнародної співпраці;
  • якість стратегічного планування та застосування територіально-орієнтованого підходу;
  • рівень інвестиційної готовності;
  • антикорупційна діяльність;
  • участь громади в ініціативі «Пліч-о-Пліч: Згуртовані громади» або інших формах міжмуніципального співробітництва. 

За результатами оцінювання відібрали 102 громади. З-поміж співрозмовників «Вікна Відновлення» Миколаївська громада посіла перше місце в Україні за результатами відбору, Доброславська громада стала шостою.

Авторка: Ольга Стукало