В Одеську обласну військову адміністрацію нарешті призначили нового керівника. Кабінет Міністрів затвердив на цю посаду Олега Кіпера, який донедавна обіймав посаду керівника Київської міської прокуратури. Одразу ж після цього мережею прокотилася хвиля обурень з боку різних громадських активістів та політиків.
Хто ж такий Олег Кіпер і чому його призначення на посаду керівника Одеської ОВА так сильно занепокоїло суспільство, читайте в матеріалі «Антикорупційного виміру».
Хто такий Олег Кіпер і як він повʼязаний з Одещиною?
Олег Олександровича Кіпер народився 1 травня 1980 року в селі Тимкове Подільського району Одещини. Вищу освіту він здобув у 2002 році в Одеській юридичній академії.
У 2001 році він почав працювати в прокуратурі. Обіймав різні посади в Котовській міжрайонній прокуратурі, Одеській обласній прокуратурі. Якийсь час пану Кіперу довелося попрацювати в Івано-Франківську, де він дослужився до заступника прокурора області. Однак цікавішою є його робота в Генеральній прокуратурі України.
У 2019 році Олег Кіпер був зареєстрований в Київі, в ЖК «Корона» за адресою Княжий Затон, 21. Крім того, за даними аналітичної платформи YouControl, в Києві у нього є приватний будинок на Столичному шосе та кілька гаражів на Джона Маккейна, 7. В Одесі чи Області ми не виявили нерухомості, зареєстрованої на нього.
За даними YouControl, Олег Кіпер має ділові зв’язки з Андрієм Єрмаком.
![](https://anticorruption-vymir.com.ua/wp-content/uploads/2023/05/2023-05-31-17.15.11-1024x664.jpg)
Скандальний суд проти люстрації
За часів Януковича тодішній одіозний генпрокурор Віктор Пшонка призначив Олега Кіпера заступником начальника Головного слідчого управління ГПУ. Після Революції Гідності у жовтні 2014 року Олега Кіпера було люстровано. Відповідно до «Закону про очищення влади» йому було заборонено працювати в органах державної влади до 2024 року.
Однак рішенням суддів скандальновідомого Окружного адмінсуду Києва у вересні 2019 року Олегу Кіперу було повернуто його посаду старшого прокурора Головного управління нагляду. Судді ОАСК назвали люстрацію чиновника безпідставною, а його причетність до узурпації влади такою, що не була встановленою.
Також судді зобов’язали державу виключити Кіпера з реєстру люстрованих осіб та виплатити йому 805 000 гривень за так звані «вимушені прогули».
У червні 2020 року Олег Кіпер знову опинився в прокуратурі, обійнявши посаду заступника прокурора Києва. А вже у липні 2020 року колишня генпрокурорка Ірина Венедіктова призначила його головним прокурором Києва.
Що Олег Кіпер робив у «вигнанні»?
В часи, коли на Олега Кіпера розповсюджувались люстраційні обмеження, він перейшов в бізнес та намагався стати мером Одеси.
У 2016 році Рада адвокатів Івано-Франківської області видала Олегу Кіперу свідоцтво адвоката. Адресою діяльності адвоката була вказана вул. Двірська, 32/8 в селі Крихівці у передмісті Івано-Франківська. Дію свідоцтва призупинили за два місяці до повернення посадовця в прокуратуру. Водночас було припинено діяльність ФОП.
![](https://anticorruption-vymir.com.ua/wp-content/uploads/2023/05/2023-05-31-17.13.21-1024x842.jpg)
У 2015 році Кіпер балотувався на посаду Одеського міського голови як мажоритарник самовисуванець. Мером Одеси він не став, набравши 106 голосів. Ймовірно, він балотувався, як технічний кандидат.
![](https://anticorruption-vymir.com.ua/wp-content/uploads/2023/05/346848935_944316326806509_7851309586062792586_n.jpeg)
До 2019 року Олег Кіпер був співвласником і керівником Адвокатського об’єднання «Астрея ОВС» в Івано-Франківську. Також він був серед власників ТОВ «Рент-Техно», що побудувала сонячну електростанцію в селі Черніїв та ТОВ «Геліос груп Хриплин-5» з правом власності на земельну ділянку та ліцензією на виробництво електроенергії.
Відпустка за кордоном під час війни
За даними наших колег з редакції «Схеми», будучи головним столичним прокурором, Олег Кіпер цьогоріч провів новорічну відпустку за кордоном. За інформацією журналістів, він виїхав з країни 29 грудня, а повернувся 8 січня 2023-го. Виїзд прокурор здійснив через кордон з Польщею.
У своєму коментарі Кіпер відмовився розповідати, де саме він відпочивав. Мотивував це міркуваннями безпеки, оскільки «його дружина влітку змінила російське громадянство на українське». Свою новорічну відпустку прокурор тоді назвав «сімейними обставинами».
![](https://anticorruption-vymir.com.ua/wp-content/uploads/2023/05/2023-05-31-17.06.53-1024x568.jpg)
Громадянство рф та бізнес дружини
Дружина Ірина Кіпер донедавна була громадянкою росії. За словами її чоловіка, влітку минулого року вона отримала українське громадянство. Однак журналісти Радіо Свобода зʼясували, що в російських реєстрах Ірина Кіпер і досі значиться, як громадянка рф.
![](https://anticorruption-vymir.com.ua/wp-content/uploads/2023/05/2023-05-31-17.09.20.jpg)
![](https://anticorruption-vymir.com.ua/wp-content/uploads/2023/05/Screenshot.png)
Ірина має спільний бізнес з дружиною колишнього заступника генпрокурора Луценка Сергія Кізя. Разом із Мариною Кізь вона володіє часткою згаданої вище ТОВ «Рент-Техно», що займається виробництвом електроенергії. Колись вона володіла частками у двох одеських фірмах – ТОВ «АМВ-Автосервіс» та «Спецагротехніка».
![](https://anticorruption-vymir.com.ua/wp-content/uploads/2023/05/2023-05-31-17.11.01-1024x662.jpg)
Крім того, Ірина Кіпер є власницею цілої купи нерухомості в Івано-франківській області та Києві. В селі Поляниця (Яремче) на Буковелі вона володіє пʼятьма приміщеннями, будинком та земельною ділянкою. В Києві їй належать три гаражі на Джона Маккейна, два приміщення на Драгомірова та Чоколівському бульварі, а також та сама квартира в ЖК «Корона», де був прописаний Олег Кіпер.
За даними YouControl, в Одесі Ірина володіє квартирою в ЖК «Армійський», а в Одеській області у неї є ділянка в Кодимському районі.
Звернемо увагу і на те, що після затвердження Олега Кіпера на посаду керівника Одеської ОВА в мережі зʼявилась дуже велика кількість неправдивої інформації про нього. Зокрема, деякі ЗМІ публікували, що він нібито є в санаційних списках. Також була присутні інформація про те, що він народився в Росії і знаходиться в якомусь розшуку, але на опублікованому «доказі» не збігалася дата народження.
Блукала мережею та інформація про ДТП, в якому Олег Кіпер начебто збив дитину. Однак, підтвердження даної інформації немає і справ, пов’язаних з ДТП, в яких би фігурував новий очільник Одеської військової адміністрації ми не знайшли. Тож, вірогідно, є досить велика кількість осіб, у тому числі політиків, яким Олег Кіпер не довподоби.
Коментарі нардепів
З приводу призначення Олега Кіпера висловилися народні депутати з Одещини Олексій Гончаренко («Європейська солідарність») та Олександр Горенюк («Слуга народу»).
Олексій Гончаренко виступає категорично проти призначення Олега Кіпера на голову Одеської ОВА та заявив, що Кіпер є людиною Олега Татарова та Андрія Єрмака.
«Всі розуміють стратегічну важливість нашого регіону. Одеська область — єдині морські ворота України, це вкрай важливий регіон з логістичної точки зору. Але для нашого регіону є ще одна важлива стратегічна задача — боротьба з корупцією. Щиро сподіваюсь і реально вірю в успіх команди новопризначеного голови ОВА. Особисто я не знайомий з Олегом Кіпером. Але він має довіру Уряду й Президента. Тому очікуємо від нього конструктивних та рішучих дій. А оцінити їх зможе громада по кадрових рішеннях в ОВА у найближчий період», – прокоментував ситуацію з призначенням Кіпера нардеп від «Слуга Народу» Олександр Горенюк.
Наша редакція уважно спостерігатиме за подальшими подіями в ОВА та діями Олега Кіпера на посаді її керівника.
Коментування заборонено.