Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

На Одещині чиновники купують техніку ворога

В Одеській області продовжують закуповувати білоруські трактори під час повномасштабної війни. Про це повідомляє Transparency International Ukraine

Іванівська селищна рада та комунальне підприємство в Окнах  придбали колісні трактори «Беларус 82.1» по 860 тис. грн. Закупівлі провели після прямої заборони купувати щось у тих, хто продає товари або надає послуги походженням з росії та білорусі, під час дії воєнного стану, яку Кабмін запровадив у жовтні 2022. Про це повідомляє проєкт DOZORRO Transparency International Ukraine.

Обидва трактори поставили компанії, які належать до групи «‎Техноторг» Євгена Березовського та колишнього громадянина білорусі Ігоря Калюжного. 

У коментарях DOZORRO уповноважена особа із закупівель виконкому Іванківської селищної ради Наталія Толстоп’ята зазначила, що придбаний трактор був зібраний в Україні. Відповідні документи замовнику надало ТОВ «‎Техноторг». Фахівці DOZORRO надіслали запити з проханням надати копії та чекають відповіді.

«Купувати трактори білоруського виробництва, чи навіть виготовлені в Україні за білоруською ліцензією — це платити в бюджет країни, яка підтримує збройну агресію росії проти України. Проте замовники не показують свідомої позиції і орієнтуються винятково на прямі заборони закону», — пояснює заступник виконавчого директора TI Ukraine з інноваційних проєктів Іван Лахтіонов. 

Ймовірно, причиною такого вибору є досить вигідна ціна. Однак НАК «‎Украгролізинг» ще у 2015 році називала щонайменше 15 аналогів трактора «Беларус 82.1». У цьому списку зокрема є Кий 14102 та New Holland TD5.110. Перші — це трактори української збірки за білоруською ліцензією МТЗ, другі — американські машини.

Послабити бажання замовників купувати щось у держав-агресорів могло б введення кримінальної відповідальності за порушення санкційних порушень. Наразі єдине, що їм загрожує — це штраф.

У Верховній Раді зареєстрований законопроєкт № 8384, у якому народні депутати пропонують запровадити кримінальну відповідальність за невиконання, перешкоджання виконанню або з ухилення від виконання санкцій. Якщо законопроєкт приймуть, то верхня межа покарання за ці діяння сягатиме 12 років ув’язнення, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10-ти до 15 років, або без такого, з конфіскацією майна або без неї.

Раніше видання Наші гроші повідомило про те, що Холминська сільрада (Чернігівська обл) вирішила купити трактор «Беларус-892» від білоруського виробника, на який ще торік наклали санкції. За даними видання, чиновники вирішили, що можуть повністю довіряти будь-якому папірцю, наданому потенційним постачальником.

«У тендерній документації не було жодних вимог щодо того, аби учасник декларував відсутність санкцій щодо виробника товару. Було вказано лише на заборону купувати товари походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь. І хоч «Мінський тракторний завод» знаходиться під санкціями України з 2022 року. Але фірма у своїй тендерній пропозиції просто ніде не вказала, що трактор «Беларус» виготовлено у Білорусі. І замовник допустив її до участі у торгах. Питання локалізації виробництва тракторів в Україні обійшли інакше. Компанія «Техноторг» подала власну довідку про те, що трактори «Беларус-892» не входять у визначений урядом перелік товарів, щодо яких потрібно підтверджувати рівень локалізації виробництва в Україні понад 15%», — пишуть Наші гроші.

Більше публікацій Новини закупівельБільше публікацій Новини закупівель »

Коментування заборонено.

Антикорупційний вимір