Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

Поки в Україні триває повномасштабна, отримувач підряду на ремонт Київського суду купляє нерухомість за 905 тис. євро — активісти

Активісти громадської організації з’ясували, що власник фірми, яка отримала підряд на ремонт Київського суду за 106 мільйонів гривень під час повномасштабної війни купує нерухомість за кордоном у фірми, якою керує виходець з росії.

Наводимо матеріал, опублікований громадськими активістами повністю.

Три тижні в Одесі тривають акції протесту через нецільове використання бюджетних коштів. Одесити вимагають направляти кошти платників податків, серед яких, до речі, левова частина – це саме надходження від приписаних у місті військовослужбовців, на потреби фронту.

Резонанс виник після оголошення закупівлі за бюджетний кошт реставрації Київського районного суду вартістю більше 106 млн гривень.

Незважаючи на протести, одеська влада уклала договір на ремонт суду. А зараз намагається виправдатись тим, що не тільки дає гроші на вартісні роботи в тилу, а ще і трохи направляє на військових.

При цьому власник компанії-підрядника ремонту Київського райсуду Одеси під час повномасштабної війни уклав угоду на купівлю нерухомості вартістю 905 тис. євро. Гроші отримує чеська компанія, керує якою виходець з рф.

Історія протестів   

Усе розпочалось з оголошення міським управлінням капбудівництва, яке багато років очолює Борис Панов, тендера на реконструкцію Київського райсуду за 106,2 млн гривень.

Відомство оголосило про закупівлю 8 серпня. Це обурило одеську спільноту, оскільки станом на зараз на фронті критично не вистачає дронів, турнікетів і іншого спорядження. А дороговартісні некритичні ремонти в тилу можуть почекати, поки закінчиться повномасштабна війна.

Відома одеська волонтерка, засновниця БФ «Корпорація монстрів» Катерина Ножевнікова заявила, що якщо тендер на ремонт суду не відмінять, вона вийде на одиночний пікет під мерію. Її ідею підтримали сотні одеситів, які регулярно виходять на протести, вимагаючи направляти левову частину грошей на ЗСУ, а не на ремонтні роботи в тилу.

Більш того минулого тижня протест підтримали й у інших містах України.

Протести в Києві. Фото з мережі

Але одеську владу це не зупинило. Й угоду на реставрацію Київського районного суду в Одесі уклали 5 вересня.

При цьому міське управління капбудівництва не провело відкриті торги, щоб обрати найбільш вигідну пропозицію на проведення робіт і зекономити бюджетні кошти. А уклало договір з єдиним претендентом на багатомільйонний підряд. А саме з ПрАТ «Одесголовпостач», яке регулярно отримує гроші платників податків через подібні угоди.

Намагається відбілитись

Оскільки протест одеситів отримав велику підтримку по всій Україні, мер Одеси Геннадій Труханов «пішов у контратаку».

Так, 27 серпня заступник одеського міського голови Олександр Філатов у коментарі пояснив, що начебто зараз на суд виділять не всі 106 млн, а лише 10 млн гривень. Тим не менш угода підписана саме на 106 млн. І, скоріш за все, решту суми нададуть підряднику наступного року. Адже заявлений термін виконання робіт до 31 грудня 2024 року.

Також зараз Геннадій Труханов активно намагається довести, що місто не тільки виділяє кошти на ремонти судів і доріг, а ще і направляє гроші на захисників. Але відбілитись виходить у нього геть погано.

Наприклад, 20 вересня про зустріч Геннадія Труханова в військовому шпиталі написав у фейсбуці, волонтер закладу Андрій Танцюра. Зокрема він повідомив, що місто виділить 16 млн бюджетних коштів на ремонт приймального відділення шпиталю, а також на ремонт кімнати волонтерки. Неясно, правда, навіщо витрачати гроші на ремонт волонтерки, замість того, щоб відразу направити їх на поранених захисників. Також Труханов пообіцяв надати з грошей платників податків п’ять млн гривень на придбання ліків. А ще начебто вже проведено ремонт бомбосховища шпиталю за міський бюджет. Скільки на це пішло грошей, Танцюра не повідомив.

Однак кидається в око неспіврозмірність надання коштів: виходить, на ремонт суду виділяють 106 млн, а на поранених військовослужбовців – усього 21 млн. При цьому договір на проведення робіт у суді вже підписано, а ремонт шпиталю й закупівлю ліків Труханов тільки пообіцяв.

Також після протестів одеський виконком під головуванням Труханова терміново прийняв рішення про виділення 102 млн гривень на закупівлю дронів та монокулярів для військових. Але це рішення мають затвердити ще й одеські депутати на сесії, яка відбудеться тільки 27 вересня. А коли всі ці необхідні речі для фронту закуплять і передадуть військовим, узагалі невідомо.

При цьому якби міська влада відмінила закупівлю ремонту суду, то на військових можна було б направити на 106 млн гривень більше. Але, вочевидь, Труханов не збирається дослухатись до містян. Хоча величезні надходження в бюджет Одеси забезпечують якраз військовослужбовці, які приписані до місць дислокації в нашому місті.

Також пам’ятаємо що саме Київський районний суд вже декілька років розглядає найбільш резонансну і трагічну справу пожежі в дитячому таборі «Вікторія». Неабияку роль у цій пожежі зіграло будівництво корпусів дитячого табору зі значними порушеннями ДБН і техніки пожежної безпеки. А замовляло і приймало в експлуатацію ці будови за бюджетні кошти, нагадаємо, відомство Панова.

Тоді, до речі, підрядна компанія, яка проводила ремонт, отримала декларацію про початок і завершення будівельних робіт від чиновників з різницею лише в один день.

Декларація робіт у таборі “Вікторія”

І одеське управління капітального будівництва цей факт жодним чином не насторожив. Вони прийняли небезпечний об’єкт до експлуатації. А всього за декілька місяців пожежа унесла життя трьох маленьких дівчат.    

А хто ж відреставрує одеський суд?

Цікавим залишається питання, хто отримав багатомільйонний бюджетний підряд від міських чиновників. Компанію «Одесголовпостач» зареєстрували 1998 року. Статутний капітал підприємства всього 162 тис. гривень.

При цьому з 2015 року компанія регулярно отримує бюджетні підряди, вже уклавши угод на загальну суму більше 630 млн гривень. 2023 рік став рекордним – компанія підписала угоди на майже 180 млн бюджетних гривень.  

У 2017 році компанія потрапила в фокус правоохоронців. За версією слідства, фірма «Одесголовпостач» уклала договір на проведення аварійних робіт у житловому будинку з одеським департаментом міського господарства. Але роботи в повному обсязі не виконала, а гроші отримала. Оскільки міські чиновники підписали акт прийому-передачі. Однак справа, вочевидь, заглухла й до суду не дійшла. А компанія «Одесголовпостач» лише наростила кількість отриманих від одеської влади бюджетних підрядів.

Власником фірми «Одесголовпостач» значиться такий собі Олександр Фрідман.

Зараз, під час повномасштабної війни, він через суд намагається вплинути на чеську компанію, з якою уклав угоду на придбання нерухомості площею більше п’яти тис. квадратних метрів.

Фрідман уклав договір на суму більше 32 млн гривень або ж 905 тисяч євро 6 жовтня 2022 року. Тоді вже більше семи місяців тривала кривава війна. За умовами угоди, Фрідман передав чеській компанії 50 тисяч євро. Але зараз компанія на зв’язок з ним начебто не виходить. Тому він і звернувся до суду.

Мова про компанію Bugaz invest s.r.o. Назва наводить на думку про нечеське коріння начебто чеської компанії. А слухає справу на 905 тисяч євро, (не)очікувано, Київський районний суд Одеси. Де, нагадаю, компанія Фрідмана й буде проводити реставраційні роботи за рахунок одеських платників податків.

Компанія Bugaz invest s.r.o. значиться в засновниках трьох українських ТОВок – «БЦ «Парк», «Союз-нептун-енергія», «Одеський завод «Нептун».

Скрін YouControl

Останні дві компанії зареєстровані на Боровського, 28 у промисловій зоні. А ось адреса бізнес-центру «Парк» Корольова, 92а.

Щодо чеської-нечеської компанії, то Bugaz invest s.r.o., згідно з даними аналітичної системи YouControl, належить жительці Праги Свєтлані Мельніковій, яка може мати російське походження.

Компанію  Bugaz invest s.r.o. зареєстрували у Празі 2018 року. Вона спеціалізується на оптовій торгівлі, наданні житла на вихідні, операціях з нерухомістю тощо. А ще директором цієї компанії є такий собі Максим Білявський. Судячи з його профілю в LinkedIn, Білявський переїхав до Чехії ще у 2003 році. Тоді він, схоже, працював на російську компанію «Газ Інвест». Зокрема перекладав з чеської на російську мову.

Якщо підсумувати, то, вочевидь, бізнес на одеському бюджеті його бенефіціарам дає непогані дивіденди, які вони вкладають зокрема в нерухомість. Яку оформлюють на себе особисто. І все це відбувається під час повномасштабної кривавої війни. В той же час волонтери змушені по крихтах збирати з людей гроші, щоб забезпечити захисників усім необхідним на фронті. Так за що ж протестують одесити?      

Більше публікацій Одеський вимірБільше публікацій Одеський вимір »
Більше публікацій РозслідуванняБільше публікацій Розслідування »
Більше публікацій СтаттіБільше публікацій Статті »
Більше публікацій Статті колегБільше публікацій Статті колег »

3 коментарі

Коментування заборонено.

Антикорупційний вимір