Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

Підрив Каховської ГЕС: Скільки шкоди завдала найбільша екологічна катастрофа Європи, яку росіяни вчинили 2023 року

6 червня 2023 року росіяни на окупованій території Херсонщини підірвали Каховську ГЕС. Відновленню гідроелектростанція більше не підлягає. «Антикорупційний вимір» спробував проаналізувати, скільки втратила Україна через підрив Каховської ГЕС та скільки витратили на ліквідацію наслідків за відкритими даними.

Спочатку про втрати

Якщо говорити про матеріальні то людські втрати, то офіційним джерелом, яке прозвітувало про них, можна назвати МВС України. Так, за звітом на кінець року, російський теракт призвів до масштабної повені у південних областях України, внаслідок якої було підтоплено понад 4 300 будинків та загинуло щонайменше 34 людини.

Різним українським службам вдалося евакуювати майже 3,8 тис. осіб та понад 280 тварин. Врятували 716 осіб, 455 особам надали психологічну допомогу. З домоволодінь на постраждалих територіях відкачали понад 507 тисяч тонн води.

Жителям підтоплених територій доправили майже 119 тонн продуктів харчування та речей першої необхідності, понад 116 тисяч тонн води.

Але все це – без урахування втрат на окупованій території Херсонщини. В нещодавньому розслідуванні Associated Press, яке оприлюднили в грудні 2023 року, йдеться про те, що росіяни, які наразі окупували лівобережну частину Херсонщини, значно і навмисно приховують реальну кількість жертв та руйнувань, які завдали руйнуванням Каховської ГЕС.

Збитки від руйнування — близько 2 мільярдів доларів

Одним із найповніших досліджень щодо втрат від підриву Каховської ГЕС можна назвати аналітику Київської школи економіки

Саме за результатами підрахунків Київської школи економіки сума прямих збитків, завданих економіці України через підрив Каховської ГЕС, сягає щонайменше $2 мільярди, зокрема:

 • Втрат зазнав житловий фонд населених пунктів Херсонської та Миколаївської області: 49 та 31 міст, сіл, містечок відповідно.
 • На Миколаївщині підтоплено більш ніж 500 приватних будинків в сільській місцевості. 
 • У Херсонській області точну загальну кількість пошкоджених або зруйнованих житлових будинків неможливо визначити через часткову тимчасову окупацію області. Але попередні оцінки говорять, що близько 20-30 тис. будинків потрапили до зони підтоплення, з яких принаймні 150 багатоповерхових будинків в місті Херсон. 
 • Прямі збитки від затоплення приватних будинків та супутньої інфраструктури оцінюються в $950 млн, основна частина з яких припадає на лівий берег Дніпра, що наразі знаходиться в тимчасовій окупації. 
 • Аналіз супутникових знімків та моделювання виявили 32 тисячі будинків в зоні ризику.
 • Україна у 2023 році має додаткові витрати на будівництво водогонів. Через падіння рівня води у Каховському водосховищі без водопостачання ризикували залишитись значна частина Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської та Херсонської областей. Для ліквідації наслідків знищення ГЕС бюджетний комітет погодив виділення $41 млн (1,5 млрд грн) на будівництво магістральних водогонів.
 • Понад чверть загальної суми збитків через підрив ГЕС — $586 млн — повʼязані безпосередньо з руйнуванням Каховської гідроелектростанції, яка має потужність 334,8 МВт і не підлягає відновленню, та дамби. 
 • Загальні збитки енергетиці сягнули $624 млн.  
 • Річні економічні збитки від руйнування ГЕС завдані державній компанії Укргідроенерго складають понад $100 млн.  
 • Потреби на  побудову нової ГЕС аналогічної потужності складуть близько $1 млрд.
 • Втрачені електромережі у затоплених населених пунктах, а також затоплені 17 автозаправних станцій та 2 нафтобази.
 • Збитки, завдані транспортній інфраструктурі, сягнули  $311 млн.
 • За оцінками експертів проєкту понад 290 км доріг постраждали від повені. Частина міжнародних та регіональних доріг затоплені. Найбільш зруйнованими є комунальні дороги — понад 50% від загальної довжини. 
 • Промислові підприємствам та інший бізнес втратили внаслідок підриву за попередніми оцінками вже $105 млн. 
 • Знищення посівів сільськогосподарських культур, поголів’я худоби та риби призвело до збитків сільського господарства на $25 млн.
 • Каховське водосховище використовувалося для забезпечення водою зрошувальних систем і тваринництва загальною площею 584 тис. га (фактична площа зрошуваних земель до війни становила 262 тис. га). Тому непрямі втрати доходів для рослинництва зростуть на $182 млн на рік. Інші галузі сектору будуть втрачати до $49 млн на рік.
 • Орієнтовна сума збитків, завданих навколишньому середовищу, оцінюється у $1,5 млрд (за даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів). 150 тонн нафти витекло під час вибуху дамби. Рівень солоності Чорного моря біля Одеси майже втричі нижчі норми.
 • Підтоплення загрожує трьом природно-заповідним паркам: «Нижньодніпровський», «Кам’янська Січ», «Білобережжя Святослава», Чорноморському біосферному заповіднику, який охороняється ЮНЕСКО. Крім того, у зоні впливу опинилися Регіональний ландшафтний парк «Кінбурнська коса» загальною площею майже 18 тис. га; ділянки Чорноморського біосферного заповідника «Волижин ліс», о. Довгий, о. Круглий площею 2,7 тис. га; регіональний ландшафтний парк «Висунсько-Інгулецький», площею  2,7 тис. га.

Наразі це найповніше зведення втрат, завданих підривом росіянами Каховської ГЕС.

А що по витратах з бюджету?

Руйнування Каховської ГЕС росіянами призвело до значних витрат з місцевих та державного бюджетів: від проєктування гідровузла до виплат постраждалим. 

Порахувати виплати, які отримали постраждалі від підтоплення внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС, на сьогодні важко, адже чимало людей постраждали також і від обстрілів росіян. Дуже часто підтоплення і обстрілів зазнавали одні й ті самі будівлі. Але станом на кінець жовтня 2023 року Мінреінтеграції виплатило майже 110 мільйонів гривень державної допомоги. Йдеться про виплати одноразової державної допомоги у розмірі 5 тисяч гривень тим, хто постраждав від підтоплення. Заявки на отримання допомоги приймали до 31 жовтня.

Також відновлення житла на території навіть деокупованої Херсонщини внаслідок затоплення майже неможливе, адже більшість об’єктів розташовані в зоні проведення активних бойових дій — громадянам надходять повідомлення про зупинення заявок на виплати у сервісі «Дія».

ПрАТ «Укргідроенерго» 16 серпня уклало угоду з ПрАТ «Укргідропроект» про проєктні роботи щодо Каховської ГЕС на 124 млн грн. Про це можна дізнатись із системи «Прозорро».  Якщо бути точними, то сума угоди складає 123 819 633,60 грн. Однак, всі її деталі приховали: закупівлю провели без торгів з обґрунтуванням «Українська Визвольна Війна» та не оприлюднили текст договору.

Підрядник — харківське ПрАТ «Укргідропроект» — заснований  у 1994 році на базі заснованого в 1927 році державного інституту «Укргідропроект», який проєктував Дніпровський і Дністровський каскади. Єдиним акціонером і головою наглядової ради компанії є Саркіс Симов’ян.

Саркіс Симов’ян був президентом банку «Грант» — перебуває серед числа його засновників і зараз. Загалом Симов’ян перебуває в засновниках або на керівних посадах цілої низки компаній. Одна з найбільш цікавих — припинена наразі Асоціація працівників професійних охоронних структур в Харківській області, де він — один із засновників.

Банк «Грант» фігурував у скандалі з шахрайством у 2016 році. Тоді повідомляли, що згідно з листом ПАТ «Національного банку України» проведено планову виїзну перевірку ПАТ «Східно-Український банк «Грант» з питань дотримання ним окремих вимог законодавства з питань фінансового моніторингу. Перевірка Банку проводилась станом на 01.05.2015 за період діяльності з 01.03.2013 по 01.05.2015, якою встановлено, що з рахунків 14 юридичних осіб — клієнтів Банку протягом періоду з 01.02.2014 по 30.04.2015 здійснювались фінансові операції зі зняття готівкових коштів на загальну суму 171 789, 6 тис. грн.

Виплати цьому підприємству у 2023 році за зазначеною угодою не проводили.

Також у 2023 році уклали цілу низку угод на будівництво артезіанських свердловин, переважно у Херсонській області. Загалом всі ці свердловини — без проєктних послуг та послуг технагляду — мали коштувати бюджетам різного рівня 100 млн 286 тис. 807 грн 61 коп.

 • Будівельні роботи по об’єкту «Будівництво восьми артезіанських свердловин для забезпечення водопостачання Нововоронцовської ТГ Херсонської області внаслідок руйнування Каховської ГЕС»: 16 557 328,69 грн.
 • Будівництво восьми артезіанських свердловин для забезпечення водопостачання Нововоронцовської ТГ Херсонської області внаслідок руйнування Каховської ГЕС, відбір проб води і проведення хімічного аналізу проб води: 26 645 092,79 грн.
 • Будівництво чотирьох артезіанських свердловин для забезпечення водопостачання Новоолександрівської ТГ (с. Гаврилівка, с. Новоолександрівка) Херсонської області внаслідок руйнування Каховської ГЕС: 36 533 902,79 грн.
 • Будівництво п’яти артезіанських свердловин для забезпечення водопостачання Милівської ТГ Бериславського району (с. Милове, Суханове, Червоний Яр, Новокаїри) Херсонської області внаслідок руйнування Каховської ГЕС: 20 550 483,34 грн.

Всі угоди уклали без проведення тендерних процедур – як такі, що здійснюють через наслідки агресії РФ.

Останню угоду – на 20,55 мільйона гривень – взагалі розірвали в односторонньому порядку через порушення підрядником кількох пунктів угоди: фактично підрядник від 24 жовтня  так і не розпочав роботи, які мав закінчити вже 1 грудня.

Для підрядника – ТОВ «Міратекс Лімітед», створеного понад два роки тому, це було перше і єдине замовлення за бюджетні кошти: і одразу на 20 мільйонів. Втім, цей тендер виконати компанії не вдалось.

Також у мережі можна віднайти інші – значно менші – витрати на подолання наслідків підриву Каховської ГЕС. 

Раніше «Антикорупційний вимір» повідомляв, що Херсонське управління освіти розповіло, навіщо їм позашляховик за мільйон гривень.

Більше публікацій АналітикаБільше публікацій Аналітика »
Більше публікацій Війна з росієюБільше публікацій Війна з росією »
Більше публікацій Власні статтіБільше публікацій Власні статті »
Більше публікацій СтаттіБільше публікацій Статті »
Більше публікацій Херсонський вимірБільше публікацій Херсонський вимір »

4 коментарі

Коментування заборонено.

Антикорупційний вимір