Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

Корупція та екоцид: Активісти розповіли про подробиці справи з вирубкою дерев в Нацпарку «Куяльницький»

Громадська організація «Зелений лист» опублікувала статтю еколога та громадського активіста Владислава Балінського про ситуацію з вирубкою дерев на території Національного природного парку «Куяльницький» в Одеській області.

Нагадаємо, йдеться про факт вирубки дерев за березень-травень 2023 року нібито для «оздоровлення» природного парку. Тоді зрубали  дубів, ясенів та акацій на понад 80 мільйонів гривень. За цим фактом ДБР повідомило про підозру директору лісництва.

Згодом у держпідприємстві «Ліси України» прокоментували підозру директору лісового господарства. «Ліси України» стверджують, що не знали про входження території, де вирубали дерева, до зони нацпарку

Владислав Балінський розповів про зусилля правоохоронців та екологів, які передували врученню підозри та про бекграунд підозрюваного директора лісництва. 

Матеріал ГО «Зелений лист» ми наводимо повністю:

Новина про вручення підозри (ч. 3 ст. 365 КК України) керівнику Ананьївського Лісового Господарства Савченко О. М. для “Зеленого листа” була довгоочікуваною.

Збитки від незаконних рубок дерев на території НПП “Куяльницький” на Одещині тільки з одного, зафіксованого ДБР факту, сягнули 79 млн гривень. Є й інші епізоди рубок дерев за схемою, яку впровадило “Ананьївське лісове господарство” ДП “Ліси України”.

Як повідомив офіс генерального прокурора, схема полягала в незаконній видачі лісорубних квитків для проведення рубок на ділянках об’єктів природно-заповідного фонду. Очевидно, що це не остання підозра в рамках даного розслідування. Але хочу розповісти про інше.

Це розслідування цікаве не тільки величезною сумою завданих природі збитків. Воно унікальне з погляду синергії силових органів, науковців і представників громадянського суспільства, обурених подібним екоцидом.

Для ГО “Зелений лист” ця історія розпочалася наприкінці зими 23-го року, коли мені зателефонував колишній лісничий та екоактивіст Юрій Неживий. Він з болем у голосі почав розповідати про знищення унікального дубового лісу висадки часів графа Потоцького в селі Северинівка.

Рубка проводилась у промислових масштабах. І вже не перший рік. При цьому, лісники, маючи на руках порубкові квитки, нічого не бояться. Вони обирають найздоровіші та найкрасивіші двохсотлітні дуби-велетні.

Яким же було наше здивування, коли ми підняли графічну схему проєкту створення НПП “Куяльницький” і побачили, що дерева рубають в унікальному урочищі “Нижній ліс”, яке увійшло до кордонів нацпарку.

Не одне десятиліття екоактивісти і вчені боролися за створення національного природного парку “Куяльницький”. Велику роль у розробці наукового обґрунтування та проєктної документації зіграли доктор біологічних наук Русєв І. Т., кандидат біологічних наук Попова О. М., команда НПП “Тузловські лимани”. Команда ГО Зелений лист також брала активну участь у цій роботі. Узгодження та підписання документів відбувалося фактично у нас на очах.

Дах на обласному рівні, Павло Буланович

Тому я можу сказати з цілковитою впевненістю, що подібний нахабний екоцид став можливим тільки за особистої участі на той момент директора департаменту екології ООДА Павла Булановіча у змові з на той момент директором Одеського обласного управління лісового та мислівського господарства – Доміканом В.І. Дуже показово, що вже багато років Булановича можна знайти в інтернеті за тегом “Паша 500”. При цьому, він був люстрований ще 2015 року, а потім знову почав спливати на керівних посадах. Невже, у когось були очікування, що Паша почне жити на зарплату? А натворив Паша на посаді керівника департаменту екології області за два роки чимало. Кришування схем із забудови об’єктів природо-заповідного фонду, земельні афери, кришування промислового браконьєрства, зокрема з незаконного вирубування. Навіть видалення блакитних ялин красунь перед ООДА у 2021 році Буланович обґрунтовував разом із Доміканом на замовлення Гриневецького, і це найбезневинніше. Дуже хотілося б щоб в нас перед Законом відповідали й колишні чиновники. Ну і вже тим паче, щоб вони не спливали потім із накраденим “десь у міністерстві”.

Допомога слідству

Порадившись з Іриною Вихристюк та Іваном Русєвим, ми одразу звернулись до слідчого карного розшуку Олега Стешенка, який має досвід у розкритті подібних злочинів. Це був один із тих рідкісних випадків, коли після звернення вже не ми смикали і дізнавалися про хід розслідування, а навпаки, смикали нас.

Перший виїзд в урочище “Нижній ліс” просто шокував мене. Я ніколи не бачив такого високого і красивого лісу в Одеській області. Іншого такого тут просто немає. Дуби-велетні всі як на підбір. Величезні ясени, акація. Ліс неймовірний і дуже цікавий.

Уявіть собі, він розташований у самому верхів’ї Куяльницького лиману в заплаві Великого Куяльника вище за те місце, де річка впадає в лиман. При тому, що зараз річка Великий Куяльник пересохла на більшій протяжності. В її заплаві засівають пшеницю, а нижня її частина сховалась під землю. Високий рівень ґрунтових вод і волога створили тут унікальні, не властиві для нашої степової зони, умови для зростання лісу.

Але є й інша цінність цього ландшафту, окрім суто естетичного боку та питання біорізноманіття. Необхідно сказати про гідромеліоративну й антиерозійну функції лісу та про його роль у підтримці водного балансу Куяльницького лиману. Звісно, така невелика порівняно з протяжністю річки ділянка лісу ситуацію не рятує, але без неї Куяльницький лиман значно прискорить свою деградацію. Та що там казати, саме тому, з огляду на свою цінність та біорізноманіття, урочище “Нижній ліс” і увійшло в межі національного природного парку “Куяльницький”, проєкт створення якого підписав Президент 1 січня 2022 року.

Факт наскільки нахабного знищення унікального лісу, до того ж з боку чиновників, які отримують зарплату за його захист, сильно мотивував і нас, і правоохоронців. Рубки тривали прямо під час слідчих заходів. Це значно прискорило процес слідства.

Етап, у якому довелося взяти безпосередню участь особисто мені, перетворив мене на мулата ще задовго до настання літа. Зараз уже й не скажу, скільки разів ми виїжджали до Северинівки, і скільки десятків кілометрів ми облазили лісом у складі слідчої групи в пошуках пеньків. Кожен пеньок проходив геоприв’язку, фотофіксацію, визначення розміру, породного складу, приблизного часу видалення.  Екологічна прокуратура залучила до слідства фахівців-біологів і ботаніка ОНУ ім. Мечникова Олену Попову. Слідчі ДБР уніфікували таблицю для збору даних, представники екоінспекції та кримінального розшуку оптимізували процес пошуку пеньків і фотофіксації.

Під кінець цього етапу слідства, наша команда стала суперкомандою з розслідування екологічних злочинів. Кожен із членів команди, включно з понятими, із заплющеними очима міг визначити вид спиляного дерева. Робота Олени Попової та моя, як залучених спеціалістів-біологів, закінчилася за два тижні. Однак, ми бачили тривалу ретельну роботу з боку слідчих і прокурорів спеціалізованої екологічної прокуратури.

Одним зі своїх завдань “Зелений лист” вбачає допомогу в напрацюванні позитивної практики в розслідуванні та доведення в суді подібних екологічних злочинів. Упевнений, що в даному випадку винні понесуть покарання.

Владислав Балінський, еколог, голова ГО «Зелений лист».

Більше публікацій Одеський вимірБільше публікацій Одеський вимір »
Більше публікацій СтаттіБільше публікацій Статті »
Більше публікацій Статті колегБільше публікацій Статті колег »

Коментування заборонено.

Антикорупційний вимір