Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

За 9 місяців 2023 року на Херсонщині уклали договорів на 3,76 млрд бюджетних гривень

Перші три квартали року виявились доволі рясними на витрати бюджетних коштів на Херсонщині. Про це свідчать зокрема дані публічного модуля аналітики BI Prozorro. Ці дані порівнювати з Миколаївщиною чи Одещиною важко – там за 9 місяців відповідно уклали бюджетних угод на 15,5 млрд та 26,6 млрд грн. Враховуючи те, що податкові надходження до бюджетів Херсонщини склали всього лише 2 млрд грн, укладання угод на 3,76 млрд грн (угоди можуть бути тривалістю до кінця року і навіть більше) – це доволі сміливо. Очікувана ж вартість договорів склала 6,43 млрд грн.

Попри те, що 8,5 місяців 2022 року Херсонщина майже повністю була окупована (перші звільнення громад почались у вересні 2022, правий берег повністю звільнили у листопаді 2022), а більша частина Херсонщини лишалась і лишається окупованою, за аналогічний період 2022 року (9 місяців) організаторів і постачальників торгів було більше, аніж у 2023-му. Хоча сума менша майже на мільярд. 

Якщо ж порівнювати з доокупаційним 2021-м, то тоді й надходження й витрати були значно більшими: угод за 9 місяців 2021-го на Херсонщині уклали на 18,3 млрд грн, тобто сума майже вшестеро більша за сьогоднішню, що цілком логічно.

За кількістю лотів найбільшу частку становлять закупівлі конструкцій та конструкційних матеріалів — 13,67% від усіх закупівель. Це цілком логічно, адже на деокупованій частині Херсонщини є постійна потреба у спорудженні укриттів, облаштуванні сховищ, допомозі місцевим мешканцям у терміновому ремонті приміщень після обстрілів та затоплень внаслідок підриву Каховської ГЕС росіянами. Загалом на цей напрямок уклали угод на 160,71 млн грн. З них 142,8 млн грн – неконкурентні.

На другому місці за напрямком витрат — нафтопродукція, тобто паливо: 7,05%.

Третє ж місце за обсягами закупівель – в інформаційних послуг: 6,98%

Наразі велика кількість фірм через окупацію та постійні обстріли припинили свою роботу на Херсонщині. Втім, потребу закривають підприємці з інших регіонів. 

Якщо говорити про конкурентні та неконкурентні угоди, то неконкурентні, тобто за прямими угодами, становлять майже половину всіх укладених угод — 1,55 млрд грн.

Майже всі закупівлі, проведені без конкурентних процедур, пояснюють терміновістю через обстріли російською армією Херсона. Практика укладання неконкурентних договорів на Херсонщині подібна до Миколаївщини та Одещини – там теж приблизно половина угод неконкурентна. Це свідчить про великий корупційний ризик: обрані виконавці далеко не завжди виявляються порядними, а їхнє обрання на Херсонщині далеке від прозорого.

Активно проводити закупівлі на Херсонщині почали в березні 2023 року. Проводили і до того, але сплеск активності припав саме на березень. З того часу закупівельна активність лише зростала (з неістотними падіннями) та у вересні була найбільшою.

Найбільшу угоду уклали ще 9 лютого 2023 року: це експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Херсонській області на суму 1 994 445 820,80 грн (1 млрд 994 млн 445 тис. 820 грн 80 коп.). Але вже за півтора місяця суму угоди зменшили через обмеження бюджетного ресурсу – вона склала З4 млн 701 тис. 0З2 грн 40 коп.

Підрядницею у цій угоді стала одеська фірма ТОВ «Будівельна фірма «Паритетбудінвест», яка фігурує у кримінальній справі. Також ця фірма вже фігурувала і в аналітиці «Антикорупційного виміру». Фірма зареєстрована у 2019 році. Вона належить одеситу Аркадію Іллящуку та вінничанину Артему Соболєву. З відкритих джерел відомо, що власник «БК Паритетбудінвест» Аркадій Іллящук був помічником-консультантом депутата Одеської міської ради Валентина Гапуніча. В минулому скликанні, у 2015-2020 роках, Гапуніч пройшов до ради від партії «Довіряй Ділам» Геннадія Труханова. У 2010 році його було обрано від «Партії Регіонів». Тобто «посіпака» ексдепутата Одеської міськради без конкуренції отримує дорожні підряди. На Херсонщині відбулось те саме.

Читайте також: За 2023 рік на Миколаївщині уклали договорів на 15,5 млрд бюджетних гривень

Більше публікацій АналітикаБільше публікацій Аналітика »
Більше публікацій Власні статтіБільше публікацій Власні статті »
Більше публікацій СтаттіБільше публікацій Статті »
Більше публікацій Херсонський вимірБільше публікацій Херсонський вимір »

2 коментарі

Коментування заборонено.

Антикорупційний вимір