Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

За 2023 рік на Миколаївщині уклали договорів на 15,5 млрд бюджетних гривень

З серпня 2023 року по Україні прокотилась низка протестів проти нетермінових бюджетних закупівель під час повномасштабної війни. Українці вимагають від влади переглянути всі витрати коштом платників податків, залишити лише найнеобхідніші, а надлишок грошей направити на закупівлі для фронту – дрони, автівки, обладнання тощо.

В Одесі, де й розпочались протести містян, протягом 2023 року найбільше грошей витрачають на ремонти. Загалом в області вже уклали угод на загальну суму понад 26 млрд бюджетних грн. І часто-густо ці ремонти можна відкласти на мирний час. 

Редакція «Антикорупційного виміру» вирішила проаналізувати, а скільки й на що грошей витрачають на Миколаївщині. 

Угоди на мільярди з бюджету

Миколаївська область досі є прифронтовою. Звичайно, після звільнення Херсону в листопаді 2022 року найбільша кількість ударів зараз приходиться саме на нього. Однак минулого року Миколаїв був під загрозою окупації та щодоби під обстрілами. В регіоні досі діє воєнна адміністрація з особливим статусом, відмінним від тієї ж Одеської області й інших тилових областей. Миколаївську ОВА очолює Віталій Кім.

Через активні бойові дії й регулярні обстріли з Миколаївщини виїхали тисячі жителів. Багато підприємств і компаній припинили свою роботу. Що звичайно позначається на бюджетних надходженнях. Однак, з усім тим, у Миколаївській області в поточному році вже уклали угоди на загальну суму 15,5 млрд бюджетних грн, за даними аналітичного модуля bi.prozorro.

Примітно, що чиновники уклали неконкурентних договорів на суму 6,7 млрд грн. Для порівняння: в Одеській області неконкурентні угоди склали половину виділених грошей, а саме з 26 млрд 13 млрд. 

Тобто в умовах набагато складніших, ніж в Одеській області, на Миколаївщині все ж таки частіше проводять конкурентні закупівлі.

За кількістю лотів найбільше закупали будівельних матеріалів, ділові послуги та послуги з ремонту.

За витратами найбільше грошей направила Служба автомобільних доріг у Миколаївській області, а саме майже 4 млрд; обласний департамент містобудування, архітектури, капітального будівництва та супроводження проєктів розвитку, які з січня по жовтень 2023 року вже уклали угод на 1,4 млрд бюджетних грн; а також ДП «Агенція місцевих доріг Миколаївської області» – майже 900 млн грн.

Всього 10 найбільших замовників закупівель за бюджетний кошт уже підписали угод на загальну суму 9,7 млрд грн з 15,5 млрд усіх договорів. Звичайно не всі угоди будуть профінансовані в поточному році – деякі проєкти реалізують лише наступного року, а, можливо, й пізніше. Проте підрядники вже мають ці договори.

Більш того до кінця року кількість укладених угод виросте, адже зараз аналізуються лише ті договори, які у статусі «завершені».

На що ж ідуть бюджетні кошти на Миколаївщині?

Найдорожчий договір у Миколаївській області уклала Служба автомобільних доріг, а саме 1,9 млрд бюджетних грн піде на реконструкцію секретного об’єкта №1. 

Угоду відомство уклало в червні 2023 року. Відкриті торги не проводились. Підряд отримала київська компанія «Укртрансміст». Вона регулярно підписує бюджетні договори в різних регіонах України. Рекордним став якраз поточний рік. Станом на зараз компанія вже має підрядів на загальну суму 7,8 млрд бюджетних грн.

ТОВ «Укратрансміст», яке офіційно засноване киянином Миколою Карнаковим, неодноразово потрапляло в фокус журналістів і правоохоронців. Так, «Нікцентр», аналізуючи укладені із ТОВ «Укртрансміст» договори, адже компанія окрім підряду на реконструкцію об’єкта №1 в липні поточного року уклало угоду й на реконструкцію об’єкта №2 вартістю 243 млн грн, відзначає: київська фірма фігурує в низці справ щодо розкрадання бюджетних коштів і незаконного видобутку піску.

Другий найбільший у цьому році договір Миколаївщини уклало ДП «Агенція місцевих доріг Миколаївської області». Мова про експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення. Очікувана вартість угоди складала 658 млн бюджетних грн. Однак у результаті ДП уклало угоду на 617 млн грн. Відкриті торги відомство не проводило. Підряд отримала компанія «Миколаївмагістраль».

ПП «Миколаївмагістраль» засновано у грудні 2021 року. Статутний капітал підприємства складає всього дві тисячі грн. Однак це не заважає компанії під час повномасштабної війни підписувати багатомільйонні договори за бюджетний кошт. Так, станом на зараз ПП вже отримало підрядів на загальну суму 843 млн бюджетних грн. Всі договори укладені з миколаївськими замовниками. Можливо, секрет такого успіху «новонародженої» компанії в тому, що вона належить миколаївському обласному депутату Сергію Шульгачу.

Ну і третій найбільший договір у регіоні у 2023 році уклала згадувана вище Служба автомобільних доріг Миколаївської області. Відомство замовило реконструкцію автомобільної дороги загального користування державного значення Благовіщенське-Миколаїв вартістю 435 млн бюджетних грн. Цього разу Служба навіть провела відкриті торги, зекономивши майже 15 млн бюджету. 

Підряд отримала одеська компанія «Ростдорстрой», яка належить соратнику мера і може бути пов’язана з російським бізнесменом Олександром Жуковим. Офіційно співзасновником ТОВ «Ростдорстрой» є депутат від партії мера Одеси Геннадія Труханова Юрій Шумахер. Компанія є фаворитом бюджетних підрядів, укладаючи багатомільйонні угоди в різних куточках України. Й повномасштабна війна не вплинула на цей процес. Лишається тільки спостерігати, чи вистачить компанії ресурсів, щоб виконувати взяті на себе численні зобов’язання?

А що в Миколаєві?  

Щодо закупівель у місті Миколаїв, то станом на зараз найбільші замовники в місті вже уклали договорів на суму 2,7 млрд бюджетних грн. Окрім договорів на оплату, так званих комунальних послуг – електроенергії, тепла тощо – є декілька цікавих закупівель.

Так, найдорожчим договором у цьому році стала, по суті, дотація міському КП «Миколаївелектротранс» на суму понад 286 млн бюджетних грн. Договір уклали 30 січня 2023 року. При цьому саме КП у липні уклало угоду на закупівлю залізничного обладнання – трамвайних рейок, тяг, стрілок тощо – вартістю 89 млн грн. 

КП провело торги, але відхилило дешевшу на шість млн грн пропозицію. Довгий час через скарги та перевірки закупівлі угоду не укладали. Але врешті-решт договір підписали із дніпровською компанією «Трансгосп».

Ця компанія зареєстрована 2019 року. Статутний капітал ТОВ «Трансгосп» складає дві тисячі грн. Однак фірма регулярно отримує бюджетні підряди в різних областях України. Станом на зараз компанія вже уклала договорів майже на 138 млн бюджетних грн. Компанія «засвітилась» у кримінальній справі щодо привласнення бюджетних коштів. За інформацією видання «Наші гроші», засновники ТОВки можуть бути з оточення політика та бізнесмена Геннадія Корбана.   

По суті, ще однією дотацією з міського бюджету стала угода на 100 млн грн з Комунальним виробничим підприємством по організації харчування в навчальних закладах. Підприємство належить місту. Відкриті торги на послуги з організації харчування в навчальних закладах міста не проводили, а просто уклали договір з КП.

За 67 млн бюджетних грн виконавчий комітет Миколаївської міської ради замовив будівництво інформаційно-телекомунікаційної системи відеоспостереження та відеоаналітики «Безпечне місто». Підряд без проведення відкритих торгів віддали миколаївському ТОВ «Конус-відео». Складно сказати, чи потрібна під час війни прифронтовому місту подібна система за десятки млн бюджетних грн. 

Підряд отримала компанія, яка належить Костянтину Іващенко. Він балотувався до Миколаївської міської ради у 2020 році від партії «Наш край». Крім цього людина з таким же ПІБ фігурує як родич у декларації Інни Іващенко. 

Скрін YouControl

На жаль, через те, що під час війни декларації досі закриті, подивитись, хто вона така, наразі немає змоги. 

А ще в Миколаєві замовили на 44 млн бюджетних грн світильників. КП «ГДМБ» уклало договір на закупівлю понад шість тисяч світильників з ТОВ «Променергоснаб» 30 травня поточного року, провівши відкриті торги. За інформацією «Нікцентр», ціни за продукцію завищені. 

ТОВ «Променергоснаб», засновником якої значиться миколаївець Денис Чернишов, і раніше підписувало бюджетні договори. Станом на зараз компанія вже уклала угод на загальну суму майже 100 млн грн.    

Читайте також: Фірма родички Кіма отримує бюджетні підряди в Миколаєві

Більше публікацій Власні статтіБільше публікацій Власні статті »
Більше публікацій Миколаївський вимірБільше публікацій Миколаївський вимір »
Більше публікацій СтаттіБільше публікацій Статті »

4 коментарі

Коментування заборонено.

Антикорупційний вимір