Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

На російському зв’язку? Під час війни українські посадовці витрачають бюджетні кошти на компанію з «ворожим корінням» 

11 листопада 2016 року в офіси компанії, що надає мобільний зв’язок, «Інтертелеком» завітали представники Служби безпеки України (СБУ) з обшуком. Новину про це дало одеське видання «Репортер», але наразі інформація відсутня на сайті. Але тоді новину передрукувала «Економічна правда».  

«Нас звинувачують ні багато, ні мало, в тому, що ми сприяємо спецслужбам російської федерації в здійсненні прослуховування і моніторингу, абонентів України, причому не тільки своїх, але і всіх операторів», – заявляв тоді генеральний директор компанії Борис Акулов, додаючи, що «звинувачення абсолютно абсурдні і побудовані на припущеннях деяких фахівців про те, що таке може бути».

Попри проведення обшуків, кримінальну справу, вилучення техніки й документів, а також наявність у складі засновників громадян з рф, компанія продовжила працювати на українському ринку. Ба більше, станом на зараз за бюджетні кошти «Інтертелеком» продає свої послуги мобільного зв’язку та інтернету, зокрема військовим.

Чим це загрожує під час відкритої агресії рф проти України, розбирався «Антикорупційний вимір».

Невиправдані підозри?

«Вилучаються комп’ютери, техніка, документи. Весь персонал відсторонений від роботи. Силовики збираються відключати основне обладнання, що призведе до падіння всієї мережі», – так коментувало керівництво обшуки в офісі «Інтертелекома» декілька років тому. На той час оператор «Інтертелеком» був одним з найпоширеніших в Україні.

Справу щодо діяльності компанії «Інтертелеком» у 2016 році відкрила СБУ за статтею державна зрада. З матеріалів слідства відомо, що представники оператора мобільного зв’язку могли надавати іноземній державі – мова про рф – технічні можливості для незаконного перехоплення, фіксації та прослуховування абонентів національних операторів мобільного зв`язку, чим проводили підривну діяльність проти України.

Крім цього начебто для надання послуги SIP-телефонії на анексованій території півострова Крим розмістили SIP-сервери російського ООО «Интертелеком» в Одесі, за адресою вул. Мала Арнаутська, 66 та вул. Мала Арнаутська, 100, де й зараз знаходиться головний офіс компанії. 

Карта покриття «Інтертелеком» станом на 2015 рік

Таким чином, за версією слідства, обладнання ООО «Интертелеком» (рф) входило до технологічного комплексу ТОВ «Інтертелеком». Це могло надавати можливість представникам спеціальних служб росії здійснювати моніторинг та прослуховування абонентів ТОВ «Інтертелеком».

Але після проведення обшуку знайти якісь відомості про подальший хід справи в судовому реєстрі не вдалось. Поступово компанія «Інтертелеком» почала згортати свою роботу в різних регіонах країни – у 2020 році стало відомо, що мобільний оператор обмежує послуги в низці областей України, оскільки не встиг домовитись з інвесторами для оплати ліцензії LTE (відома як 4G), повідомляло видання AIN. А у 2021 році компанія заявила про припинення послуг у Вінницькій, Житомирській, Київській, місті Києві, Кіровоградській, Миколаївській, Полтавській, Сумській, Харківській, Хмельницький, Черкаській і Чернігівській областях. 

Але навіть з такими обмеженими послугами компанія «Інтертелеком» існує досі. А що по власниках?

Російські сліди

ТОВ «Інтернаціональні комунікації» або ж компанія «Інтертелеком» зареєстрували у 1998 році в Одесі. Юридична адреса – вулиця Мала Арнаутська, 66. Наразі в засновниках ТОВ значаться дві кіпрські офшорки, а кінцевим власником – громадянин Молдови з кіпрською реєстрацією Ілля Казмали. Але початково Ілля Казмали фігурував у статутних документах компанії як громадянин рф, а пізніше як житель контрольованої кремлем невизнаного придністров’я (ПМР). 

Скриншот YouControl

Примітно, що разом з Казмали початково компанію «Інтертелеком» реєстрував такий собі Віктор Гушан – придністровський олігарх, власник холдингу «Шериф». За даними відкритих джерел, він міг бути офіцером радянського КДБ. Зі структури власників української компанії «Інтертелеком» Гушан вийшов у 2017 році, тобто вже після трьох років агресії рф проти України. Примітно, що й зараз придністровський олігарх у Вилкове Одеської області володіє двома компаніями. 

Скриншот YouControl

Щодо «Інтертелекому», то довгий час директором цієї компанії був Борис Акулов – колишній «міністр» інформації й телекомунікації в невизнаному ПМР і один з учасників створення проросійської «республіки» в Молдові на початку 90-х. Саме він коментував обшуки в компанії, проведені представниками Служби безпеки України у 2016 році. Після цих обшуків, до речі, Акулов невдовзі й покинув пост директора «Інтертелекому».  

Після анексії Криму на території півострова зареєстрували ООО «Интертелеком». Засновником цього підприємства значиться такий собі В’ячеслав Петрович Черникевич. Людина з таким же ПІБ у 2009 році працювала комерційним директором придністровського телекомунікаційного оператора «Інтерднестрком». 

За даними порталу Rise Moldova, компанія «Інтерднестрком» – єдиний оператор мобільного зв’язку в ПМР – контролюється Гушаном і Казмали. Тож, схоже, кримський «Інтертелеком» має безпосередній зв’язок з одеською компанією. Примітно, що на початку 2025 року ООО «Интертелеком» у Криму ліквідували. За більше ніж десять років роботи на окупованому півострові ООО «Интертелеком» уклав низку угод бюджетним коштом на загальну суму понад 50 млн рублів. 

Скриншот rusprofile

В росії Черникевич, окрім компанії в анексованому Криму, значився засновником ще низки підприємств. Але всі вони наразі у стадії ліквідації.

Скриншот rusprofile

Враховуючи ці обставини, схоже, побоювання щодо співпраці української компанії «Інтертелеком» з російським слідом на користь ворога виглядають цілком реальними. 

Попри це, мобільний оператор досі працює в Україні. Більш того отримує замовлення за рахунок бюджетних коштів, зокрема від військових частин. Так, з 2016 року ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації» уклало угод на загальну суму понад 29 млн грн. Серед замовників – «Укрзалізниця», філія Українського державного центру радіочастот, Одеського державного університету внутрішніх справ тощо. Навіть у поточному році компанія має контракти бюджетним коштом. 

Скриншот YouControl

Примітно також, що до 2022 року компанія «Інтертелеком» активно орендувала нерухомість у різних регіонах України через Прозорро.Sale. 

Тож, постає питання: наскільки небезпечною є така компанія в умовах повномасштабної війни росії проти України.

Підвищені ризики 

Щоб розібратись у ситуації журналістка «Антикорупційного виміру» звернулась до фахівця з кібербезпеки. За словами експерта, якщо мова йде про оператора зв’язку, то помилково вважати, що власник або керівник компанії може просто перехоплювати розмови чи спілкування будь-кого. Адже подібну діяльність можливо організувати лише за допомогою спеціальних пристроїв і інженерного втручання:

«Багато хто має бути долучений до втручання у трафік, інформацію, яка передається. Не те що це зовсім неможливо, але це складна історія. Треба знайти багато зрадників. Але якщо цей оператор працює не тільки в Україні, то можлива схема взаємодії по обміну трафіком. Відповідно частина інфраструктури може керуватись зовні. Тоді все набагато простіше й можливо організувати. Якщо ми говоримо про операторів, у яких частина обладнання є в росії чи пмр, то не можна виключати вірогідність перехоплень. Головне питання – хто керує трафіком. Скажімо, весь час усе працює, як має працювати, але в певний час частина трафіку перехоплюється».

Також, підкреслює фахівець, співробітників компанії можуть залучати до вирішення певних питань. Відповідно якась чутлива інформація чи документи можуть потрапити до ворога:       

«Якщо компанія надає послуги зв’язку, наприклад, якийсь військовій частині, то вона може залишити її без зв’язку в будь-який момент. Більш складна схема – блокувати не весь трафік, а, наприклад, блокувати трафік відеоспостереження. Ці можливості є».

Журналістка «Антикорупційного виміру» направила запит до компанії, щоб отримати коментарі. Однак на момент публікації відповідь не надходила. 

Враховуючи такі ризики, незрозуміло, чому компанія «Інтертелеком» досі працює в нашій країні. До того ж отримує бюджетні кошти, а зароблені гроші може витрачати на роботу проти України. 

Читайте також: Вийшов «сухим з води»: відомий одеський «любитель росії» бізнесмен Копилов під час війни зареєстрував чергову компанію

Більше з Війна з росієюБільше записів у Війна з росією »
Більше з Власні статтіБільше записів у Власні статті »
Більше з Одеський вимірБільше записів у Одеський вимір »
Більше з РозслідуванняБільше записів у Розслідування »
Більше з російський слідБільше записів у російський слід »
Антикорупційний вимір